غذا چی بپزم؟ ۳ غذا با ماهی و انتخاب بهترین ماهی

غذاها از تنوع بی نظیری برخوردار هستند و بسته به هر اقلیم از طعم و رنگ متفاوتی برخوردار هستند. اما انتخاب گل از باغ سخت است. احتمالاً بارها این جمله را در خانه شنیده‌اید که غذا چی داریم و شما هم به این فکر کردید که غذا چی بپزیم؛ اگر یک کتاب آشپزی را باز […]

غذاها از تنوع بی نظیری برخوردار هستند و بسته به هر اقلیم از طعم و رنگ متفاوتی برخوردار هستند. اما انتخاب گل از باغ سخت است. احتمالاً بارها این جمله را در خانه شنیده‌اید که غذا چی داریم و شما هم به این فکر کردید که غذا چی بپزیم؛ اگر یک کتاب آشپزی را باز کنید تعداد زیادی غذا خواهید دید به همراه دستور پخت‌های مختلف اما آیا شما مواد لازم برای پخت آنها را دارید؟ کدام یکشان طعم و مزه مناسبی دارد؟ در این مقالات به بررسی انتخاب طعم‌های متنوع و مزه‌های ایرانی می‌پردازیم. در اینم مقاله غذاهایی با طعم ماهی را بررسی می‌کنیم، با ما همراه باشید.

غذاهای رنگین با ماهی

در شمال و جنوب ایران غذاهای متنوعی با ماهی وجود دارد که در ادامه قصد بررسی آن‌ها را داریم. اما هر یک از این غذاها طرز تهیه متفاوتی دارند. این که از چه ماهی برای این کار استفاده کنیم نیاز به تشخیص ماهی خوب از بد را دارد.

کدام ماهی خوب هست و کدام ماهی بد است.

در کشور ما پس از دستبند ماهی‌های گرم سیری، سرد سیری و آب شیرین، آب شور ماهی‌ها در دوسته ماهی شمال و جنوب تقسیم بندی می‌شوند.

ماهی‌های شمال

ماهی‌های دریای خزر عموماً نسبت به ماهی‌های خلیج فارس از استخوان بندی نرم‌تر و ریزتری برخوردار هستند. دریای خزر در حقیقت یک دریاچه است و می‌توان گفت یک محیط بسته هست؛ از همین جهت اگر بخواهیم به میزان آلودگی موجود در محیط زندگی ماهیان دریای خزر و غذای آن‌ها اشاره کنیم شاید کمی از ماهیان جنوب آلوده‌تر باشند اما این مسئله به هیچ عنوان جای نگرانی ندارد آلودگی‌ها عموماً در نزدیک ساحل هستند و وقتی از ساحل زیاد فاصله بگیرید آب بقدری شفاف هست که به آسانی می‌توانید کف دریا را ببینید.

ماهی‌های جنوب

ماهی‌های جنوب به دلیل آزاد بودن دریا و خلیج طی مدت زندگیشان املاح بیشتری جذب می‌کنند و با توجه به تابش آفتاب بیشتر در نیمکره جنوبی کره زمین و خط استوا و نزدیک بودن آب‌های جنوبی ایران به این ناحیه، ماهیان این منطقه نیز از آفتاب بیشتری بهره می‌برند و در نتیجه نسبت به ماهیان شمال از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و بهترین طعم را بین ماهی‌های ایران دارند. ماهی‌های جنوب اندازه بزرگ‌تر و در نتیجه استخوان‌های بزرگ‌تری دارند؛ این ویژگی سبب می‌شود مصرف این گونه ماهی‌ها ساده‌تر باشد و پاک کردن استخوان‌ها و مزه دار کردن ماهی به آسانی انجام گردد. البته در بعضی از گونه‌ها استخوان‌ها بسیار زیاد و ریز هستند و شما باید در خرید نوع ماهی دقت کنید.

ماهی‌های جنوب نسبت ماهی‌های شمال از تنوع بیشتری برخوردار هستند اما به دلیل مسافت زیاد بندرهای جنوبی با شهرهای شمالی‌تر ایران از جمله تهران ارسال و بارگیری مناسب همراه با هزینه بیشتری هست که باعث بالا رفتن قیمت ماهیان جنوب می‌شود.

ماهیان پرورشی

ماهیان پرورشی به دلیل زندگی در محیط کوچک و بسته کنترل پذیرتر هستند و خیلی راحت‌تر با رعایت پارامترهای آب می‌توان بیماری‌ها و سلامتی آن‌ها را کنترل کرد؛ از این رو اگر از جای مناسبی خرید کنید ماهی انتخابی قطعاً مریض و یا بیمار نخواهد بود.

یکی دیگر از مزیت‌های ماهیان پرورشی نزدیک بودن استخرها به محل زندگی شما هست که باعث می‌شود این ماهیان همیشه تازه به دست شما برسند.

اما متاسفانه مشکلی که هست این هست که ماهیان پرورشی عموماً از یک نوع غذا که معمولاً بیومار هست تغذیه می‌کنند و به همین دلیل گوشت این ماهیان نسبت به ماهی‌های دریا از کیفیت و تنوع ویتامین پایین‌تری برخوردار هستند.

طعم‌های فوق‌العاده بسازید.

با ماهی‌ها چه غذاهایی می‌توان پخت، طعم و مزه غذاها چه تفاوتی دارد؟ در ادامه با ما همراه باشید تا طعم غذاهای متفاوت با ماهی را بررسی کنیم.

نکات آشپزی تاثیرگذار بر طعم ماهی و چند غذا

برای خوش‌طعم شدن ماهی می‌توانید ماهی را قبل از پخت با آبلیمو و پیاز طعم‌دار کنید. برای این کار سطح داخلی و خارجی ماهی را آغشته به این مواد کنید و حدوداً ۳۰ دقیقه استراحت دهید.

ادویه‌ها معجزه آشپزی هستند. به کمک ادویه‌ها می‌توانید طعم خوب یک غذا را صد برابر بهتر کنید، پس در انتخاب آن‌ها دقت کنید.

استفاده از رب انار می‌تواند تأثیر بی‌نظیری در طعم غذای شما داشته باشد. استفاده مواد دیگری مانند گردو، سبزی و سیر هم انتخاب یک سرآشپز حرفه‌ای است. در ادامه چند غذای معروف با ماهی را بررسی می‌کنیم.

ماهی شکم‌پر
ماهی شکم‌پر

ماهی شکم‌پر

 • مواد لازم:
 • (سه نفر)
 • سبزی: (گشنیز، تره کوهی و جعفری) یک چهارم شکم ماهی
 • ماهی در ابعاد قزل‌آلا و کپور: یک عدد
 • سیر: (ترجیحاً خرد شده) سه تا چهار حبه
 • پیاز خرد شده: یک عدد متوسط
 • رب انار: دو قاشق غذاخوری
 • آبلیمو: دو قاشق غذاخوری
 • گردو: دو تا چهار عدد
 • فلفل سیاه
 • زردچوبه
 • زعفران
 • روغن
 • نمک

طرز تهیه ماهی شکم پر

ابتدا همان طعم دهنده همیشگی آب لیمو و مقدار کمی پیاز را بر روی سطح داخلی و خارجی ماهی بمالید (اگر پوست خارجی ماهی را مصرف نمی‌کنید فقط سطح داخلی را طعم دار کنید) پس از اینکه همه جای آن را آغشته کردید ماهی را در یخچال قرار دهید تا سفت‌تر شود (۴۵ دقیقه کافی است). پس از سی دقیقه از گذاشتن ماهی در یخچال یک مایتابه را انتخاب کنید و بقیه پیازها را به همراه روغن درون آن بریزید و تف دهید سپس رب انار، گردو، نمک، زردچوبه، سیر و سبزی را به آن بیفزاید و تف دهید. ماهی را از یخچال خارج کنید و محتویات را داخل شکمش بریزید سپس ماهی را برای مدت یک تا دو ساعت درون فر قرار دهید سپس روی آن را روغن و زعفران بمالید و برای پنج تا هشت دقیقه روی شعله بالای فر قرار دهید تا پوست ماهی خوشرنگ شود.

ماهی کبابی
ماهی کبابی

ماهی کبابی

اکثر کسانی که از ماهیان پرورشی استفاده می‌کنند معمولاً آن را در هنگام تفریح و خارج از شهر استفاده می‌کنند. از این رو معمولاً گاز و شعله برای پخت ماهی در دسترس نیست و بهترین منبع حرارتی برای پخت شعله چوب و آتش است.

 • مواد لازم:
 • ماهی در ابعاد قزل‌آلا و کپور: یک عدد
 • سیر: (ترجیحاً خرد شده) سه تا چهار حبه
 • پیاز خرد شده: یک عدد متوسط
 • رب انار: دو قاشق غذا خوری
 • آبلیمو: دو قاشق غذا خوری
 • فلفل سیاه
 • زردچوبه
 • روغن
 • نمک

درست کردن سس

تمامی ادویه‌ها فلفل، زدرچوبه، نکم، سیر، پیاز، رب انار و روغن را به همراه آبلیمو با هم مخلوط کنید برای بهتر شدن می‌توانید آن را پنج دقیقه روی حرارت ملایم گرما دهید تا غلیظ شود.

طرز تهیه ماهی کبابی

 ابتدا پس از خریداری ماهی تازه شکم آن را تخلیه کنید و به حالت سفره در بیاورید. تمامی ادویه‌ها فلفل، زدرچوبه، نکم، سیر، پیاز، رب انار و روغن را به همراه آبلیمو با هم مخلوط کنید تا یک سس برای ماهی‌های خود به وجود آورید. برای بهتر شدن می‌توانید آن را پنج دقیقه روی حرارت ملایم گرما دهید تا غلیظ شود. ماهی را به سسی که از قبل آماده کردید آغشته کنید. بگزارید برای چند ساعت سسی که درست کردید بر روی ماهی بماند سپس آن را به صورت سفره‌ای روی توری قرار دهید و فاصله ۷ سانتی متر با حرارت بدون شعله‌ای که از قبل تهیه کردید را رعایت کنید. به این نکته توجه کنید که اگر برای پخت بهتر لازم هست سوختن ماهی از سمت پوست آن اهمیتی ندارد و مشکلی ایجاد نخواهد کرد مهم سمت داخلی ماهی است.

سبزی پلو با ماهی
سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو یکی از غداهای قدیمی کشورمان است که هر ساله در هنگام ساله نو طبخ می‌شود و معمولاً فامیل در خانه بزرگ فامیل جمع می‌شوند و آن را در دورهمی مصرف می‌کنند.

 • مواد مورد نیاز:
 • ماهی در ابعاد قزل‌آلا و کپور: یک عدد
 • سبزی: یک چهارم شکم ماهی
 • سیر: (ترجیحاً خرد شده): سه تا چهار حبه
 • پیاز خرد شده: یک عدد متوسط
 • رب انار: دو قاشق غذا خوری
 • آبلیمو: دو قاشق غذا خوری
 • تمبر هندی
 • فلفل سیاه
 • زردچوبه
 • زعفران
 • روغن
 • نمک

طرز تهیه سبزی پلو

برنج را خیس دهید و پس از چند ساعت خیس خردن آن در قابلمه مناسب بریزید و شعله را روشن کنید تا حرارت ببیند و دما به نقطه جوش آب برسد. سپس آن را بشورید و دوباره در آب جوش بریزید تا جایی که به مرحله آبکشی برسد. سپس قابلمه مناسب را بر روی گاز قرار دهید و درون آن روغن بریزید حالا باید انتخاب کنید چه ته‌چینی می‌خواهید و بستگی به سلیقه خود از سیب زمینی و یا نان استفاده کنید؛ آن را در ته قابلمه قرار دهید. حالا نوبت لایه لایه پخش کردن برنج رسیده است؛ ابتدا یک لایه برنج بریزید و سپس یک لایه سبزی و باز یک لایه برنج این کار تا تمام شدن برنج‌ها ادامه دهید و در نهایت یک دمکنی روی آن قرار دهید.

سپس همانطور که دوست دارید ماهی را به صورت قطعه قطعه و یا کامل بپزید. بهتر است ماهی را به روش پخت ماهی شکم پر همراه با ادویه‌های ذکر شده درست کنید.

انتخاب غذای مناسب و ماهی

بسته به زمان و امکاناتی که دارید باید یک روش پخت را انتخاب کنید. اگر می‌خواهید ماهی را کبابی کنید می‌توانید آن را در فویل طبخ کنید. روش‌های متنوعی برای طبخ ماهی هست اما انتخاب روش متناسب با غذای شما و ادویه‌های مناسب تأثیر مستقیم بر کیفیت و طعم غذای شما دارند.

چه عواملی بر طعم غذاهای با ماهی تاثیرگذارند؟

همانطور که قبلاً گفتیم، مهم‌ترین عامل در طعم ماهی، محل پرورش آن است. معمولاً ماهی‌های جنوب کشور به دلیل داشتن املاح بیشتر خوش‌طعم‌تر و مفیدتر هستند. اما عوامل مهم‌تری هم بر این موضوع تاثیرگذارند که اگر می‌خواهید بهترین طعم ممکن را بپزید و برای میهمانانتان و یا هر فرد دیگری ببرید، باید به این موارد هم توجه داشته باشید.

ترکیب شیمیایی بدن ماهی

خلاصه این موضوع، همان نوع ماهی است. این که چه ماهی‌ای انتخاب کنید بیشترین تأثیر را در طعم ماهی دارد. انتخاب هر ماهی بسته به نوع غذا متفاوت است. برای مثال مطمئناً نمی‌توان برای ماهی شکم‌پر از ماهی‌های کوچک استفاده کرد. پیشنهاد ما به شما برای داشتن طعمی شگفت انگیز، تحقیق درباره آن غذا و انتخاب ماهی مناسب است.

تغذیه ماهی

دلیل متمایز شدن ماهی پرورشی با ماهی خلیج فارس، تغذیه آن است. ماهیان پرورشی اغلب فقط با یک غذا تغذیه می‌شوند که این نه تنها روی طعم ماهی، بلکه روی ویتامین‌ها و پروتئین‌های ماهی هم تاثیرگذار است. در این بین باز هم می‌توان ماهیان بهتری را از بین ماهی‌های پرورشی انتخاب کرد.

زمان و نحوه صید ماهی

اگر ماهی پرورشی نباشد، در نتیجه صید شده است. صید کردن ماهی طرق مختلفی دارد که از موضوع این مقاله به دور است. منظور از زمان صید ماهی همان فصل صید است. معمولاً ماهی‌هایی که در فصل صید، در سفره‌ها می‌آیند از کیفیت بهتری برخوردارند. طعم و مزه ماهی در طول زمان تغییر می‌کند که به دلیل آب و هوا، دما و … است.

تازه بودن ماهی

واضح است که هر چه ماهی تازه‌تر باشد، مزه غذای شما بهتر می‌شود. به دلیل سختی حمل و نقل ماهیان دریاها معمولاً این ماهی‌ها در شهرهای مرکزی کشور تازه نیستند. برای همین تازه‌ترین ماهی‌ها در این شهرها،‌ ماهی‌های پرورشی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *