معنای اسم شهر مشهد چیست؟

برای اینکه بدانید معنای اسم شهر مشهد چیست؟ باید اطلاعات زیادی در مورد این شهر کسب کنید. در این مقاله سعی شده است، اطلاعات کاملی از این شهر تاریخی در اختیار شما قرار بگیرد. این شهر جزو کلان شهرهای ایران است که دارای 351 کیلومتر مربع مساحت هست. همچنین در رتبه دوم پهناورترین شهر ایران […]

برای اینکه بدانید معنای اسم شهر مشهد چیست؟ باید اطلاعات زیادی در مورد این شهر کسب کنید. در این مقاله سعی شده است، اطلاعات کاملی از این شهر تاریخی در اختیار شما قرار بگیرد. این شهر جزو کلان شهرهای ایران است که دارای 351 کیلومتر مربع مساحت هست. همچنین در رتبه دوم پهناورترین شهر ایران شناخته می‌شود.

مشهد یکی از شهرهای مذهبی در ایران است که هر ساله زائران زیادی به این شهر در حال رفت‌وآمد هستند. به طور میانگین سالانه 27 میلیون زائر از این شهر دیدن می‌کنند. از لحاظ گردشگری نیز این شهر را می‌توان جزو رتبه‌های نخست در ایران جای داد. یکی از جاذبه های گردشگری این شهر، وجود استخرهای خوب و متنوع است.

معنای اسم مشهد

معنای اسم شهر مشهد چیست؟

برای پاسخ به این سؤال در ابتدا باید این کلمه را ریشه یابی کنید. معنای آن، محل شهادت و شهود است. برخی از شیعیان معتقدند بعد از کشته شدن حضرت وی را در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپردند، به همین دلیل این منطقه را مشهدالرضا نامیدند. در زمان شاه طهماسب بر پهنه این منطقه افزوده شد.

معنای شهر مشهد در لغت نامه دهخدا، به معنای جای حاضر شدن، جای حاضر آمدن مردمان، محضر مردم، جای گردآمدن، جای حضور مشهد و… آمده است. همچنین در فرهنگ لغت معین از آن به معنای، شهادت گاه، محل حضور، محل شهادت و مشاهد آورده شده است. معنای اسم شهر مشهد چیست؟ در فرهنگ فارسی عمید، به معنای محل شهادت، شهادت گاه و محل حضور است.

اگر دقت کرده باشید متوجه خواهید شد در لغت نامه‌های معروف ایرانی، معنای شهر مشهد به یک معنای ترجمه‌شده است. حتی در دانشنامه اسلامی از آن به معنای مشاهد، شهود و شهادتگاه نام برده شده است. به طور کلی بعد از شهادت امام رضا، مردم این شهر را بانام مشهد الرضا می‌شناسند.

تاریخ مختصری از شهر مشهد

اگر بخواهیم در مورد تاریخ شهر مشهد اطلاعات کسب کنید، باید بدانید این منطقه به سه دوره تقسیم می‌شود. دوره اول خلافت اسلامی، دوره دوم دوران حکومت‌های ایرانی تا عصر صفویه و دوره سوم صفویه تا کنون است. حال در ادامه به بررسی این سه دوره می‌پردازیم:

دوره‌ی خلافت اسلامی

بر اساس شواهد تاریخی که از این دوران وجود دارد. نشان می‌دهد علویان در زمان جانشینی هارون بر علیه مأمون عباسی قیام کردند. در نهایت مأمون برای جلب اعتماد شیعیان امام رضا را به عنوان جانشینی خود انتخاب کرد. سپس همراه وی به بغداد سفر کرد.

شهر مشهد

در این مسیر مأمون نقشه قتل امام رضا را در سر داشت. تا اینکه در مسیر راه و در روستای سناباد نوغان وی را به شهادت رساند. پیکر امام را در فاصله 5 کیلومتری از این روستا به خاک سپردند. از آن واقعه به بعد این منطقه به نام مشهد الرضا شناخته می‌شد و به اختصار از آن با نام مشهد نام می‌بردند. معنای اسم شهر مشهد چیست؟ از این واقعه رقم می‌خورد.

دوران حکومت‌های ایرانی تا عصر صفویه

شهر مشهد نیز همانند دیگر کلان شهرها در طول تاریخ دچار آسیب‌های بعد از جنگ‌ها شد. یکی از این آسیب‌ها به زمان سلسله غزنویان برمی‌گردد. در این دوره در زمان سلطنت سبکتگین، آرامگاه علی بن موسی‌الرضا به طور کامل ویران شد و خسارات زیادی به آن وارد شد. سلطان محمود غزنوی پسر شاه سبکتگین بعد از پدرش، اقدام به بازسازی آرامگاه نمود.

یکی از بهترین دوره‌هایی که توس داشت، در زمان سلجوقیان بود؛ زیرا در این دوره خواجه نظام الملک که یکی از وزیران متبحر در آن دوران بود؛ نسبت به آرامگاه امام رضا ارادت خاص داشت، به همین دلیل در طول 30 سال خدمتش از آنجا محافظت می‌کرد.

اولین گنبدی که بر روی آرامگاه موسی الرضا قرار گرفت، به دستور سلطان سنجر سلجوقی بود. ولی این توجه طولی نکشید، به طوریکه در زمان شاه میران خسارات زیادی به مقبره وارد شد. در ایران زمان که نجیب‌زاده مغولی حاکم این منطقه بود بر علیه تیمور شورش کرد و باعث جنگ داخلی شد. شاه تیمور برای مقابله با نجیب‌زاده مغولی فرزند خود میران شاه را به میدان جنگ فرستاد.

معنای شهر مشهد

در این جنگ، توس به مدت چند ماه محاصره بود که در آخر جنگ از آن تلی از خاک باقی ماند. در این جنگ ده‌ها هزار نفر جان خود را از دست دادند و افرادی که زنده ماندن، در حرم امام رضا ساکن شدند. بعد از این جنگ همه جانبه توس دیگر مثل قبل دارای رونق نبود و جایگاه خود را از دست داد. از آن تاریخ به بعد مشهد به عنوان پایتخت انتخاب شد.

هارونیه

این دوره اوج شکوفایی شهر مشهد بود؛ زیرا شاهرخ تیموری و همسر وی گوهرشادآغا دست به ساخت آبادانی های زیادی برای این منطقه زدند. در دوره این پادشاه اولین مسجد جامع با نام «مسجد گوهرشاد» در این منطقه بنا شد. شاید برخی معنای اسم شهر مشهد چیست؟ را با نام این مسجد به یاد بیاورند.

دوران صفویه تا کنون

با روی کار آمدن خاندان صفوی عرصه‌ی جدید بر روی شهر مشهد گشوده شد. در این دوران شاه اسماعیل مذهب رسمی کشور را شیعه نامگذاری کرد. همچنین در این دوران شهرهای مذهبی قم و مشهد از جایگاه ویژه‌ای برخوردار بودند. در آن دوران مردم به این شهرها رفت و آمد زیادی داشتند که باعث افزایش رونق دوچندان آنها شده بود.

 

این دوران طولی نکشید که در زمان عبدالمؤمن شیبانی، مشهد دچار جنگ و محاصره 4 ماه شد. در این جنگ کشتار و غارت‌های وحشیانه‌ای صورت گرفت. بعد از آن در سال 1006 هجری قمری شاه عباس اول موفق شد به باز پس‌گیری این منطقه شد. شاه عباس اول برای شهر مشهد اقدامات مهمی از قبیل موارد زیر انجام داد:

  • احداث آب انبارهای بزرگ در مسیر شهرها
  • احداث شاهراهی میان اصفهان، مشهد و هرات
  • ساخت کاروانسراها
  • احداث خیابانی از غرب به شرق شهر مشهد
  • نهادن عنوان «شهر مقدس ایران» بر مشهد
  • توسعه‌ی حرم رضوی
  • انتقال آب چشمه گیلاس

معنای مشهد

سخن آخر

معنای اسم شهر مشهد چیست؟ به صورت‌های مختلفی یاد می‌شود. یکی از این نام‌ها شهادتگاه و یا محل حضور است. در بیشتر لغت‌نامه‌ها این شهر معنای یکسانی دارد. شهر مشهد یکی از تاریخی‌ترین شهرهای زیارتی در ایران است که می‌توانید در هر زمان سال از آن دیدن کنید. همچنین شله مشهدی این شهر بسیار معروف است که خوردن آن تجربه خوبی است.

تاریخ غنی و اتفاقات تاریخی که در این شهر افتاده است، هر فردی را تشویق به بررسی تاریخ آن می‌کند. اگر به این شهر سفر نکرده‌اید حتماً از آن دیدن کنید و از سوغاتی‌های آن استفاده کنید. لازم به ذکر است به جزء حرم امام رضا مکان‌های مذهبی زیادی در این شهر و اطراف آن وجود دارد که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *