قهوه ترک چه خواصی دارد و چگونه درست می شود؟

از هر موضوعی که بگوییم هرچند جذاب، باز هم نمی توانیم از اصالت آن مطلب چشم پوشی کنیم. همه می دانیم قهوه خوب است. اکثر انسان ها آن را دوست دارند. اما یکی از اصیل ترین قهوه های موجود درجهان قهوه ترک است. دانه های برشته شده قهوه مواد اولیه قهوه ترک هستند. طعم دوست […]

از هر موضوعی که بگوییم هرچند جذاب، باز هم نمی توانیم از اصالت آن مطلب چشم پوشی کنیم. همه می دانیم قهوه خوب است. اکثر انسان ها آن را دوست دارند. اما یکی از اصیل ترین قهوه های موجود درجهان قهوه ترک است. دانه های برشته شده قهوه مواد اولیه قهوه ترک هستند. طعم دوست داشتنی و دلچسب قهوه ترک باعث شده بسیاری از کشورهای جهان را اولین نوشیدنی بدانند. با کافه مپ همراه باشید تا در این مقاله به بحث در مورد این نوشیدنی دلچسب و ملس می پردازیم.

خواص یا دارو؟
خواص یا دارو؟

خاصیت یا دارو؟

پرستار کلسترول خوب و قاتل کلسترول بد

آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه در واقع همان پرستارهای کلسترول خوب هستند. قهوه ترک باعث افزایش کلسترول لیپوپروتئین در بدن می‌شود. این کلسترول می‌تواند در جلوگیری از بیماری‌های قلبی و عروقی کمک کند. همچنین می‌تواند بسیاری از کلسترول های بد بدن را به قتل برساند. کافه مپ به راحتی قهوه ترک را در اختیارتان می گذارد.

در دانشکده‌ پزشکی دانشگاه مینه سوتا و دانشکده‌ بهداشت عمومی مطالعاتی انجام شد.این مطالعات نشان داد آنتی‌اکسیدان‌ها حاوی آنزیمی هستند به نام گلوتاتیون پراکسیداز که دارای مزایای حیاتی است. که کلسترول مضر آنها به شدت پایین است. محققان دریافتند که سطوح بالای آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز و جتی سطح پایین کلسترول خوب می تواند یک اکسیر باشد. اکسیری که احتمال بروز بیماری قلبی عروقی را در افراد ی که سطح هر دو آنها پایین است، شش برابر کمتر می کند. همان‌طور که می‌دانیم قهوه‌ یک منبع عالی آنتی‌اکسیدان‌ها است.

کاهش درد

در دانشگاه ایلینوی  تحقیقات ی انجام شد، دو تا سه فنجان قهوه ترک می توانست، میزان درد فعالیت ورزشی نمونه های تصادفی را کاهش دهد. این تحقیقات در دانشگاه جورجیا نیز تکرار شدند که با مصرف قهوه 48% از دردناشی از ورزش کاهش پیدا کرد؛ کافه مپ همانند یک داروخانه است! این در حالی است که میزان کاهش درد توسط داروهای ناپروکسن و آسپیرین به ترتیب ۳۰% و ۲۵% است.

کاهش دهنده علائم آسم

کافئین قهوه ترک تأثیرات جالبی بر ریه افراد غیر سیگاری دارد. این ماده به کاهش علائم آسم کمک می کند. یک مطالعه نشان داد که کافئین می‌تواند راه‌های تنفسی را باز کند.پس علائم آسم را از جمله نفس کم آوردن، خس خس، و سرفه از بین می برد. از آن‌جا که قهوه ترک منبع کافئین است، مصرف منظم آن به سیستم ریوی کمک می‌کند.

خطر سرطان به روده ی بزرگ را کم میکند.

قهوه ترک خطر ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ را کاهش می دهد. آنتی‌اکسیدان‌های موجود در قهوه‌ حاوی خواص ضد ‌سرطان هستند. این آنتی اکسیدان ها مانع از ایجاد تومور در روده بزرگ می شود. مطالعه‌ای در میان عده ای از مردان و زنان انجام شد، نتایج نشان داد که ابتلا به سرطان روده‌ی بزرگ در افرادی که ۴ تا ۵ فنجان قهوه در روز مصرف می‌کنند، ۱۵% کم‌تر است.

نکته: این مقدار قهوه، زیاد است و مشخص نیست که آیا مقادیر کم‌تر قهوه اثر مشابهی دارند؟

ایمنی در برابر دیابت نوع دو!

تحقیقات نشان می دهد نوشیدن قهوه ی ترک خطر ابتلا به دیابت نوع دو را از 23% تا 50% کاهش می دهد.

تحقیقات نشان می دهد که مصرف قهوه و خطر ابتلا به دیابت نوع دو رابطه‌ معکوس دارند؛ هرچه مصرف قهوه بالاتر باشد، کم‌تر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دو قرار می گیرید. ناگفته نماند که مصرف قهوه سیاه این موارد را شامل می شود. اما اگر به قهوه ی خود شیر یا شکر اضافه کنید خواص قهوه را از بین می برید.

پیشگیری آلزایمر را ممکن می کند.

پژوهشگران دانشگاه‌های میامی و فلوریدای جنوبی بر روی قهوه ترک مطالعاتی انجام دادند. نتایج نشان داد که بین مصرف قهوه و آلزایمر رابطه‌ی معکوس وجود دارد. یعنی مصرف روزانه حدود ۳ فنجان قهوه می تواند تا ۶۵ درصد خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. هم‌چنین احتمال ابتلای معتادان قهوه به پارکینسون، حدود ۳۲ تا ۶۰ درصد کم‌تر از دیگران است.

به کاهش سلول های مرده ی پوست کمک می‌کند.

تفاله قهوه ترک برای پوست صورتتان مفید است. می توانید پوستی صاف و یک دست داشته باشید.باید تفاله قهوه تان را با مقداری روغن نارگیل مخلوط کنید. و به ناحیه های مختلف پوستتان بمالید. نتایج پس از چند بار استفاده نمایان خواهند شد. قهوه ترک کافه مپ برای پوست شما زیبایی به ارمغان می آورد.

قهوه سبب بهبود گردش خون می شود.

مطالعاتی نشان داد که کافئین موجب تحریک قلب می شود. طوری که باعث پمپاژ خون بیش از حد معمول می شود.

محققان متوجه شدند که پس از نوشیدن یک فنجان قهوه ترک گردش خون تا 30% افزایش پیدا می کند.آن هم به مدت 75 دقیقه! البته نه در آن حد که به طور کامل توسط خود فرد احساس شود. اما با دستگاه های پزشکی قابل تشخیص است.در این میان معادله ای ساده ای به وجود می آید. تمام اعضا بدن به اکسیزن نیاز دارند و خون نیز حامل اکسیژن است. پس هرچه عضلات اکسیژن بیشتری برای استفاده داشته باشند بهتر کار می کنند. پس در نتیجه شما نیز فعالیت فیزیکی بهتری خواهید داشت.

شادی آور و دشمن افسردگی

قهوه ترک خطر ابتلا به افسردگی را کاهش می دهد. آمار گرفته شده نشان می دهد که به طرز عجیبی آمار خودکشی در میان قهوه خورها بسیار کمتر از دیگران است.

مطالعه ای در دانشکده ی بهداشت هاروار انجام گرفت. نتایج حاکی از آن بود که نوشیدن دو تا سه فنجان قهوه بدون کافئین می تواند خطر افسردگی را تا 20% کاهش دهد. نکته جالب آنکه قهوه ترک 50 % احتمال خود کشی را در میان طرفدارانش کاهش می دهد! قهوه با کمک به انتقال دهنده های عصبی از جمله نورآدرنالین موجب این تاثیرات می شود و مانند یک داروی ضد افسردگی عمل می کند.

تمام مواردی گفته فقط و فقط قسمتی از مزایا و اکسیرهای این نیروی عجیب خلقت در این دانه های خوش رنگ قهوه ترک بود.

طرز تهیه
طرز تهیه

طرز تهیه

برای اینکه یک قهوه ترک دلچسب و ملس دم کنید نیاز به صرف چند دقیقه وقت و حوصله دارید. فراموش نکنید که باید دانه های قهوه شما کاملا پودر شده و یکنواخت باشد.

مواد لازم (به ازای یک نفر)

  • یک قاشق چایخوری دانه های قهوه ترک (پودرشده و آماده در بازار موجود است.)
  • یک فنجان آب یا شیر
  • یک قاشق چایخوری شکر (قابل حذف)
  • یک ظرف قهوه جوش

طرز تهیه قهوه ترک (برای یک نفر)

در ابتدا یک قاشق چایخوری پودر قهوه و یک فنجان آب سرد را درون قهوه جوش بریزید و هم بزنید. در صورت تمایل یک قاشق چایخوری شکر هم به آن اضافه کنید. ظرف قهوه جوش را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به آرامی به جوش بیاید. پس از حدود ۵ دقیقه خامه ی قهوه قابل مشاهده خواهد بود. به آرامی هم بزنید و پس از دو دقیقه ظرف قهوه جوش را از روی حرارت بردارید و در فنجان ها بریزید.

اگر حال و حوصله درست کردن قهوه را ندارید میتوانید در صفحه کافی شاپ های کافه مپ به نزدیک ترین کافی شاپ بروید و یک فنجان قهوه میل کنید!

ممنون که با کافه مپ همراه بودید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *