محبوبیت شبکه اجتماعی اینستاگرام

آن طور که از محبوبیت شبکه اجتماعی اینستاگرام، حضور اقشار گوناگون با سنین مختلف، علاقه مندی عمده افراد جامعه در استفاده از آن و… مشخص است، به صراحت و با اطمینان می توان گفت از آنجا که اینستاگرام مطابق میل کاربران رفتار می کند و با تنوع در خدمات و امکاناتی که ارائه می دهد، […]

آن طور که از محبوبیت شبکه اجتماعی اینستاگرام، حضور اقشار گوناگون با سنین مختلف، علاقه مندی عمده افراد جامعه در استفاده از آن و… مشخص است، به صراحت و با اطمینان می توان گفت از آنجا که اینستاگرام مطابق میل کاربران رفتار می کند و با تنوع در خدمات و امکاناتی که ارائه می دهد، توانسته در صدر محبوب ترین رسانه های اجتماعی قرار بگیرد و قدرت تاثیر گذاری بالایی بر سبک زندگی، عقاید، تفکرات افراد و… داشته باشد. این قدرت رسانه اجتماعی اینستاگرام علاوه بر جوانب مثبت فراوان، جوانب منفی زیادی را نیز به خود اختصاص داده است.

گسترش استفاده از شبکه های اجتماعی و افزایش علاقه مندی به فضای مجازی و اینترنت، رقابتی گسترده و جدی را در چند سال اخیر میان پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی ایجاد کرده؛ رقابتی که ناشی از گسترش استفاده از فضای مجازی و نفوذ اینترنت بر مردم بود و در نتیجه منجر به برتری یک شبکه اجتماعی و یک پیامرسان، بر دیگری می شد.

نفوذ و سیطره اینستاگرام

آنچه که بیشتر از تاثیر جهانی اینستاگرام حائز اهمیت است، رخنه و نفوذ این شبکه در ملت ها و کشورهای کوچک با فرهنگی قوی و تمدنی غنی است؛ چرا که چنین شبکه اجتماعی پرمخاطبی همان طور که می‌تواند جوانب مثبت زیادی داشته باشد، بدون شک دارای جوانب و تاثیرات منفی نیز هست و همان طور که در عرصه جهانی عرض اندام می کند و تاثیرگذار است، قطعا بر کشورهای کوچک نیز بی تاثیر نخواهد بود و چه بسا اینکه این تاثیرگذاری را در سریع ترین زمان ممکن داشته باشد.

محبوبیت شبکه اجتماعی اینستاگرام

با نگاهی گذرا به اوضاع و احوال جامعه و میزان استفاده مردم جهان از فضای مجازی به راحتی می توان فهمید که در میان شبکه های اجتماعی، این اینستاگرام است که پیروز میدان محسوب می شود و توانسته بر سایر رقبا، پیشی بگیرد و در کنار فوایدش، مضراتی نیز داشته باشد. در ادامه برخی از این جوانب مثبت و منفی را ذکر کرده و ذیل آن موارد، به علل افزایش تاثیرگذاری این شبکه اجتماعی نیز خواهیم پرداخت.

جوانب مثبت قدرتمندی رسانه اجتماعی اینستاگرام

حقیقت این است که اینستاگرام به عنوان یک رسانه اجتماعی جهانی و تاثیرگذار، توانسته نتایج و دستاوردهای مثبت فراوانی داشته باشد. این شبکه اجتماعی قادر است افراد زیادی را از سراسر جهان به یکدیگر پیوند دهد و از هر یک از آنها با وجود عقاید گوناگون، تفکرات متفاوت و…. تنها در بستر یک شبکه اجتماعی پذیرایی کرده و به رشد و توسعه آنها کمک کند. در این راستا برخی از جوانب این رسانه قدرتمند را می توان به شرح زیر دانست:

1) رسانه ای قدرتمند با امکانات زیاد

یکی از برترین ویژگی های شبکه اجتماعی اینستاگرام که علاوه بر برتری پیدا کردن بر سایر رقبا، موجب پیروزی بر رسانه های مطبوعاتی نیز شده، امکانات فراوان و متنوع آن می باشد. در حقیقت اینستاگرام را می‌توان رسانه اجتماعی همه کاره نامید؛ چرا که باعث بیرون آمدن از قید و بندهای سایر مطبوعات و رسانه ها شده و بستری را فراهم کرده که می تواند کار بصری، شنیداری و اطلاع رسانی چندین رسانه را انجام دهد.  به عبارت دیگر می توانیم بگوییم اینستاگرام، چند رسانه و چند شبکه اجتماعی است در یک فرم و قالب!

علت نیز واضح است؛ اینستاگرام در هر آپدیت خود قابلیت های متنوع، نامحدود و جذابی را اضافه می کند و سعی در ارتقاء قابلیت های سابق دارد؛ بنابراین دور از ذهن نیست که بتواند به چنین میزان محبوبیت و علاقه مندی در بین مردم دست پیدا کند و از این طریق،قدرت اجتماعی خود را افزایش دهد.

2) فراهم کردن بستر کسب و کار، درآمدزایی و…

یکی از قابلیت های ویژه اینستاگرام که بیش از هر چیز درتاثیرگذاری و افزایش قدرت رسانه اجتماعی اینستاگرام نقش دارد، ایجاد بستری برای کسب و کارهای مجازی می باشد؛ با این وجود می توان گفت که این رسانه اجتماعی پرطرفدار، عمده محبوبیت خود را به دلیل فراهم کردن بستر تجارت، کسب درآمد و ایجاد فرصت‌های شغلی مجازی و دورکاری به دست آورده است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام

همان طور که هر روزه در بستر اینستاگرام مشاهده می کنیم، وجود انواع تبلیغات سایت ها و پیج های گوناگون، فروش محصولات، ارائه فرصت های شغلی، عرضه خدمات، آموزش مجازی، تدریس مهارت و بسیاری از روش های درآمدزایی اینستاگرام علاوه بر افزایش طرفداران، سبب تاثیرگذاری متقابل این رسانه بر فعالیت های شغلی و اجتماعی افراد نیز شده است.

3) همبستگی و تعامل

تعامل افراد با یکدیگر به ویژه در بستر کسب و کار را می توان یکی دیگر از جنبه های مثبت رسانه پرمخاطب اینستاگرام در نظر گرفت. این امکان که مردم جهان در یک فضا و قالب می توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، ابراز همدردی کنند و از احوال یکدیگر جویا شوند، از مهمترین عوامل محبوبیت اینستاگرام تلقی می شود. این قابلیت نه تنها در کسب و کار، بلکه در تمامی ابعاد و جنبه های اجتماعی، فردی و روانی زندگی تاثیرگذار خواهد بود.

جوانب منفی قدرتمندی رسانه اجتماعی اینستاگرام

هر چند که جنبه های مثبت و سودمند استفاده از اینستاگرام بر هیچ کس پوشیده نیست و همه افراد به طور نسبی با این جنبه ها آشنایی دارند اما لازم به ذکر است که اشاره کنیم وجود جوانب منفی و مخرب در تمام رسانه های اجتماعی وجود دارد و اینستاگرام نیز از این قضیه مستثناء نیست. برخی از این جوانب که متاثر از بیش از اندازه بودن قدرت رسانه اجتماعی اینستاگرام می باشد، به شرح زیر است:

1) تغییر سبک زندگی و فرهنگ

از مهمترین تغییرات سبک زندگی و فرهنگ، می توان به مصرف گرایی و تجملات اشاره کرد.یکی از اصلی‌ترین عواملی که درافزایش مصرف گرایی و تجملات در فضای مجازی دخالت دارد، نفوذ رسانه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام بر افکار و زندگی افراد است. گذراندن بیشتر اوقات در پیج های پر زرق و برق اینستاگرام، مشاهده تبلیغات و ویدیوها، مشاهده عکس از سفره های غذا و میزهای آنچنانی و… بخشی از کوچک ترین عواملی است که بر سبک زندگی افراد تاثیر می گذارد و به مرور تشویق به مصرف گرایی و تجملات می کند.

این تشویق و دعوت پیج های موجود در اینستاگرام که رد پای اسراف و تبذیر در آنها دیده می شود و هیچ گونه ممانعتی نیز نسبت به کاهش یا مسدود شدن این دسته از پیج ها به عمل نمی آید،موجب آسیب رسیدن به خانواده ها و اقشار مختلف جامعه شده و سبک زندگی عمده افراد را دچار تغییر و دگرگونی خواهد کرد.

2) تغییر عقاید و اعتقادات

این مورد را می توان یکی از مخرب ترین جنبه های منفی به قدرت رسیدن اینستاگرام به شمار آورد؛ چرا که عقاید فردی و دینی را مورد حمله قرار می دهد و نتیجه های زیان باری همچون رواج بی بند و باری و مشروع شمردن آن را به دنبال می آورد. این تغییر که ناشی از بزرگ بینی و صحیح شمردن عقاید برخی از پیج های مروج بی بند و باری و فساد است، نه تنها بر پیکره عقاید فردی تاثیر می گذارد، بلکه در حیطه گسترده تری امکان ضربه زدن بر پیکره جامعه را نیز فراهم خواهد کرد.

محبوبیت شبکه اجتماعی

3) وجود محتوای نامناسب

با وجود اینکه بسیاری از پیج های اینستاگرام که اغلب این نوع پیج ها در دست صاحبان کسب و کار یا سرمایه هستند، دارای محتوای آموزشی می باشند و به جذب ثروت و کسب درآمدافراد کمک می کنند اما این مسئله موجب نشده که از پیج هایی که دارای محتواهای نامناسب هستند، غافل شویم. از آنجا که تاثیر  قدرت رسانه اجتماعی اینستاگرام بر تمامی ابعاد و جنبه های زندگی فردی و اجتماعی مشهود است، لازم به ذکر است که به احتمال تاثیرپذیری فردی و اجتماعی از چنین محتواهایی نیز دقت داشته باشیم.

محتواهایی که مناسب هر سن و سالی نیستند و بدون هیچ محدودیتی، سراسر این شبکه اجتماعی را در بر گرفته اند، به نوبه خودمی تواند عامل اصلی تمامی تاثیرات مخرب اینستاگرام باشد و علاوه بر افزایش تمامی این عوامل، همان جنبه های مثبت و سازنده را نیز تحت تاثیر قرار داده و از بین ببرد.

حقیقت و هدف اینستاگرام

تمامی آنچه که در رابطه با جوانب مثبت و منفی اینستاگرام ذکر شد، تنها گوشه ای از قدرتمندی و نفوذ آن بر ابعاد فردی و اجتماعی زندگی انسان، به شمار می رود. در این مسئله باید به این مطلب دقت کرد که این رسانه اجتماعی، چه دلخواه ما باشد یا نه،دست از تلاش بر نمی دارد وهمچنان به مسیرش برای افزایش قدرتو نفودگذاری ادامه می دهد؛ بنابراین آنچه که بیشتر از وجود اینستاگرام دارای اهمیت است، نحوه استفاده از آن می باشد.

محبوبیت اینستاگرام

سخن آخر

حقیقت این است که اینستاگرام نه در ظرف مدت زمان کوتاه بلکه طی سال های متمادی و اخیر،رشد و توسعه خود را هدف قرار داده و در رسیدن به این هدف، از تمامی ابزارها، امکانات و محتواهای لازم بهره جسته است؛ در نتیجه طبیعی است که در این راه نفوذ بر زندگی افراد را هدف قرار دهد و قصد دخالت یا تغییر در آنها را داشته باشد. در این میان باید اشاره کرد که این نسل جوان هستند که بیشترین آسیب روحی و روانی را در استفاده نامناسب از اینستاگرام می بینند و متاسفانه به نسلی تبدیل می شوند که تلاش می کنند کمبودهای زندگی خود را از طریق اینستاگرام جبران کرده و به وسیله آن به شهرت، پول و موقعیت دست پیدا کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *