پلتفرم جدید اینستاگرام را بهتر بشناسیم

با توسعه فناوری ارتباطات و گسترش اینترنت در دنیا شبکه های اجتماعی روز به روز پر رنگ تر شدند. اینستاگرام یکی از مهم ترین شبکه های اجتماعی است که در ایران مطرح است و اکثر مردم از آن استفاده می کنند. اینستاگرام نیز مانند هر شبکه اجتماعی دیگری به آپدیت خودش می پردازد و هر […]

با توسعه فناوری ارتباطات و گسترش اینترنت در دنیا شبکه های اجتماعی روز به روز پر رنگ تر شدند. اینستاگرام یکی از مهم ترین شبکه های اجتماعی است که در ایران مطرح است و اکثر مردم از آن استفاده می کنند.
اینستاگرام نیز مانند هر شبکه اجتماعی دیگری به آپدیت خودش می پردازد و هر چند وقت یک بار بخش جدیدی را به خودش اضافه می کند. این آپدیت های مختلف و بخش های جدید الورود به رشد اینستاگرام و رقابت آن با دیگر شبکه های اجتماعی کمک می کند.

در این مقاله با کافه مپ همراه باشید تا بیشتر درباره پلتفرم جدید اینستاگرام و فرصت های شغلی آن توضیح دهیم.

پلتفرم چیست؟

ابتدا و قبل از هر چیز بهتر است بدانیم که پلتفرم چیست؟ در یک جمله به محلی که باعث می شود چیز یا کسی دیده شود و یا به اختصار “سکو” پلتفرم گفته می شود.

در کسب و کار هایی که پلتفرم هستند در واقع محتوایی به صورت خودکار تولید نمی شود. این گونه کسب و کار ها از محتوا های آماده دیگر استفاده می کنند و آن ها را به مردم معرفی می کنند. اکثرا محتوا هایی که در این شبکه ها وجود دارد توسط مردم و به صورت رایگان ارائه شده است. البته بعضی از پلتفرم ها این گونه نیستند و نمیتوان در مورد همه یک نظر داد.

اگر بخواهیم در یک مثال پلتفرم ها را توضیح دهیم می توانیم بگوییم پلتفرم ها مثل ظرف غذا هستند. پیش از این کسب و کار ها معمولا به مشتریانشان خود غذا را تحویل می دادند و رقابتی که وجود داشت در انواع غذا ها و کیفیت آن ها بود. اما الان غذا ها به اندازه کافی وجود دارند و باید کسب و کار هایی ایجاد شوند که این غذا ها را به خوبی ساماندهی کرده و مشتریان ارائه دهند. این باعث می شود تا مردم بتوانند به راحتی چیزی که می خواهند را به دست بیاورند.

پلتفرم جدید اینستاگرام چیست؟

در آخرین آپدیت اینستاگرام پلتفرم جدیدی به آن اضافه شده است. پلتفرم جدید اینستاگرام می تواند رقیب خوبی برای شبکه اجتماعی محبوب یوتیوب باشد. قبلا شرکت ها و افراد مختلف در شبکه های اجتماعی شان برای نمایش ویدئو های طولانی به کاربران، لینک یوتیوب آن را زیر پستشان قرار می دادند. اما حالا دیگر لازم نیست تا از یک شبکه اجتماعی دیگر برای این کار استفاده کنند و پیج اینستاگرام آن ها برای این کار کافی است. IGTV با هدف وارد کردن قابلیت اشتراک گذاری ویدئو های طولانی تر در اینستاگرام به وجود آمد. به گونه ای که تمام فیلم هایی که تا کمتر از یک ساعت هستند در این پلتفرم قابل اشتراک خواهند بود. این بخش جدید به اختصار از کلمات Instagram TV گرفته شده است.

نکاتی وجود دارد که خوب است درباره IGTV بدانید. ابتدا این که ویدئو های قابل اشتراک در این بخش باید به صورت عمودی باشند. ( البته می توان ویدئو های افقی را نیز به اشتراک گذاشت اما مخاطبین باید تلفن همراه خود را بچرخانند که نسبتا خارج از عرف است)
نکته بعد این که با ورود به این بخش ویدئو ها پلی می شوند و اگر دوست داشتید تا کانالتان را عوض کنید تنها کافی است تا انگشت خود را از پایین به بالا بکشید. بخش های مختلف برای شما باز می شود تا بتوانید فیلم ها و کلیپ های مختلف را ببینید.
در ضمن IGTV را می توانید به صورت جداگانه (یک اپلیکیشن جدا) و یا در همان برنامه پیشین اینستاگرام باز کنید.

از IGTV استفاده مفید کنیم!

نکته ای که پس از ورود این پلتفرم جدید به اینستاگرام مطرح می شود این است که چگونه از آن استفاده مفید کنیم. همزمان با ورود این بخش جدید به اینستاگرام سر و صدای زیادی در زمینه بازاریابی دیجیتال و محتوا های ویدئو ای بلند شد.

دیجیتال مارکتر های زیادی در پی این هستند که بتوان از پتانسیل های خوب این پلتفرم استفاده کرد. با توجه به این که افراد زیادی این ویدئو ها را مشاهده می کنند می توان از آن ها به عنوان کسب مشتری به خوبی استفاده کرد.

محتوای به درد بخور تحویل مشتری دهید!

در این بخش بهترین کار ممکن برای جذب مخاطبین به سمت محصولاتتان این است که مورادی به درد بخور را به کاربران نمایش دهید! این محتوای مفید می تواند یک آموزش باشد و یا حتی یک کلیپ با یک موزیک زیبا. این که شما دقیقا چجور محتوایی را برای جذب کاربرین انتخاب کنید به کسب و کار شما بر می گردد.
برای انتخاب موضوع محتوای ویدئو هایتان در آی جی تی وی باید به کاربرانتان نگاه کنید. این که بازار هدف شما چه افرادی هستند و نیاز های آن ها چیست.

تبلیغات در این پلتفرم چگونه است؟

هنوز در نسخه های فعلی IGTV تبلیغاتی دیده نمی شود. این می تواند یک حسن برای کاربران و یک ایراد برای تبلیغ دهندگان باشد اما ممکن است شرایط پس از مدتی تغییر کند و اینستاگرام قرارداد هایی را با شرکت های مختلف برای تبلیغات در این بخش امضا کند.
قطعا در صورتی که اینستاگرام تصمیم بگیرد تبلیغات را به این بخش اضافه کند نیز تبلیغات به صورت ویدئو های 5 الی 15 ثانیه خواهد بود. این ویدئو های کوتاه قبل از شروع ویدئو اصلی پخش خواهند شد تا از نارضایتی کاربران جلوگیری شود.

نکاتی درباره پلتفرم جدید اینستاگرام

  1. ویدئو هایی که در این بخش آپلود می شوند با فرمت MP4 هستند.
  2. مدت زمان ویدئو ها از 15 ثانیه تا 60 دقیقه هستند. (البته 60 دقیقه کامل تنها در اختیار اکانت های بزرگ یا وریفای شده است. اگر یک اکانت معمولی دارید حداکثر مدت ویدئو های آپلودی شما 10 دقیقه می تواند باشد.)
  3. حجم فایلی که آپلود می کنید باید کمتر از 3.6 گیگابایت باشد.
  4. در این پلتفرم جدید اینستاگرام کاربران می توانند با سوایپ آپ (کشیدن صفحه به بالا) به لینک هایی که شما قرار داده اید دسترسی پیدا کنند. که همانطور که می دانید این قابلیت قبلا در بخش استوری ها اضافه شده بود.
  5. امکان آپلود مستقیم ویدئو ها از روی IGTV به فیسبوک واچ (Facebook Watch) نیز فراهم است.
  6. سیاست کلی ویدئو ها در این بخش این نیست که با ادیت کاملا دقیق و تمیز ارائه شوند. در حقیقت این بخش برای ویدئو هایی که با موبایل ضبط می شوند طراحی شده است و نیاز نیست که مثل یوتیوب یا آپارات ویدئو ها افکت گذاری و ویرایش شوند.

همین حالا شروع کنید!

با توجه به تمامی مواردی که گفته شد این پلتفرم جدید آینده روشنی دارد و می تواند برای اینستاگرام و کاربران آن سودآوری خوبی داشته باشد. پیشنهاد ما این است که هر چه سریع تر دست به کار شوید و اولین ویدئوتان را در پلتفرم جدید اینستاگرام یا همان تلویزیون اینستاگرام آپلود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *