شروع کردن ورزش ، چگونه ورزش را شروع کنیم؟

یکی از ارکان مهم برای حفظ سلامتی ورزش کردن است و برای اینکار شما باید بدانید برای شروع کردن ورزش از کجا شروع کنید. برای اینکار می‌توانید از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید به برنامه‌های مختلف ورزشی دست پیدا کنید، که توسط افراد خوش […]

یکی از ارکان مهم برای حفظ سلامتی ورزش کردن است و برای اینکار شما باید بدانید برای شروع کردن ورزش از کجا شروع کنید. برای اینکار می‌توانید از افراد متخصص و با تجربه در این زمینه کمک بگیرید. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید به برنامه‌های مختلف ورزشی دست پیدا کنید، که توسط افراد خوش اندام و متبحر در این زمینه طراحی شده است. برخی افراد برای اینکه اندامی خوب و متناسب داشته باشند به خوردن انواع داروهای شیمیایی روی می‌آورند، که در دراز مدت اثرات نامتناسب را به جای می‌گذارند. در نتیجه برای اینکه به نتایج دلخواه خود برسید، بهتر است تمام حرکات را زیر نظر یک متخصص در این زمینه انجام دهید. یکی از اثرات مهمی که شروع کردن ورزش بر روی بدن می‌گذارد، افزایش سطح ایمنی بدن است. به طور کلی افرادی که روزانه ورزش می‌کند نسبت به دیگر افراد دارای روحیه و بدنی سالم‌تر می‌باشند. حال برای اینکه با روش ورزش کردن و فواید آن آشنا شوید، ما را در ادامه مقاله همراهی کنید، تا به طور مختصر و مفید برایتان توضیح بدهیم.

فواید شروع کردن ورزش

برخی افراد در ابتدا ورزش را برای حفظ تناسب اندام شروع می‌کنند؛ ولی در ادامه متوجه خواهند شد که ورزش می‌تواند به حفظ سلامتی آنها نیز تأثیر گذار باشد. ورزش کردن دارای فواید بی‌شماری است که ما در اینجا به تعدادی از آنها در زیر اشاره کرده‌ایم:

 • افزایش امید به زندگی و شادی و نشاط در فرد
 • کاهش استرس و اضطراب
 • افزایش اعتماد به نفس
 • بهبود در عملکرد مغز و افزایش قدرت مغز
 • افزایش خلاقیت و نوآوری در فرد
 • کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی
 • کنترل اعتیاد
 • و…

تمام این‌ها تنها بخشی از اثرات مثبت ورزش کردن که به آن اشاره شد. به طور حتم اثرات بی‌شماری بر بدن دارد که نمی‌توان تمام آن‌ها را در این مقاله جای داد.

ورزش کردن را چگونه شروع کنیم؟
ورزش کردن را چگونه شروع کنیم؟

ورزش کردن را چگونه شروع کنیم؟

شروع کردن ورزش برای افرادی که ابتدای خط هستند، در برخی مواقع کاری دشوار است، زیرا دچار یک سردرگمی هستند که نمی‌دانند باید حرکات را از کجا شروع کنند. برای اینکه دچار این سردرگمی‌ها نشوید بهتر است از یک شخص باتجربه در این زمینه کمک بگیرید و حرکات را در ابتدا زیر نظر وی انجام دهید. برای خود یک هدف 30 روزه تعیین کنید که باید در این 30 روز به طور مرتب تمام حرکات ورزشی را انجام دهید.

در این برنامه می‌توانید برای خود تعیین کنید چه مقدار از روز را به پیاده روی اختصاص بدهید و یا چه مدت زمانی را در باشگاه به تمرین حرکات بپردازید. برنامه باشگاهی خود را از یک مربی باتجربه بگیرید، زیرا مربیان نسبت به دیگر افراد دارای تجربه بالاتری در زمینه حرکات ورزشی هستند و به همین دلیل می‌توانید از دانش آنها استفاده کنید. مربیان در ابتدا توانایی و قدرت بدنی شما را بررسی می‌کنند و براساس آن برنامه تمرینی مناسبی می‌دهند.

برای شروع کردن ورزش برای خود تقویمی آماده کنید و روزهایی که در آن به باشگاه می‌روید و یا در خانه تمرین می‌کنید علامت بزنید. تا تمام حرکات ورزشی شما براساس یک برنامه مرتب و منظم باشد. حتی می‌توانید بعد از انجام یک برنامه یک هفته‌ای برای خود جایزه‌ای تعیین کنید تا برای ادامه مسیر مشتاق‌تر بشوید. اگر در برخی روزها سرتان خیلی شلوغ بود و نتوانستید با برنامه ورزشی پیش بروید، حتماً 20 دقیقه پیاده روی را انجام دهید؛ زیرا کمی ورزش کردن بهتر از ورزش نکردن است.

انگیزه‌های ایجادی برای شروع کردن ورزش

برای انجام هر کاری نیازمند یک انگیزه هستید تا بتوانید آن را تا آخر مسیر انجام دهید. ورزش کردن نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای اینکه بتوانید برنامه‌ای که مربی برایتان تهیه کرده است تا آخر به اتمام برسانید برای خود انگیزه‌های مختلف ایجاد کنید تا بتوانید براساس برنامه پیش بروید. محرک‌های انگیزشی برای هر فردی متفاوت است، در نتیجه شما باید به آن چیزی که علاقه دارید را به عنوان محرک انگیزشی خود قرار دهید.

یکی از روش‌هایی که می‌توانید از آن به عنوان انگیزه استفاده کنید، ورزش کردن به طور گروهی است. زمانی که با دوستان خود به باشگاه بروید و حرکات تمرینی را با هم انجام دهید، باعث ایجاد شوق و تشویق شما می‌شود تا تمرینات خود را زه طور کامل انجام دهید. به طور کلی ورزش کردن با دوستان باعث ایجاد شادی و نشاط در بین افراد می‌شود. همچنین در حین ورزش کردن می‌توانید با یکدیگر رقابت کنید و به بهبود حرکات خود بپردازید. با همراهی دوستان در باشگاه شور و نشاطتان نیز بیشتر می‌شود؛ زیرا همدیگر را در باشگاه ملاقات می‌کنید و برنامه‌تان را با هم هماهنگ می‌کنید. در نتیجه نمی‌توانید به دلیل تنبلی برنامه‌تان را کنسل کنید. بهترین روش برای کنسل نشدن برنامه‌های ورزشی‌تان این است که گروهی ورزش کنید تا نتوانید برنامه‌تان را کنسل کنید.

یکی دیگر از انواع شروع کردن ورزش، شنا کردن به عنوان اولین ورزش است. برای اینکه اندام متناسبی داشته باشید باید شنا را در برنامه ورزشی خود قرار دهید. این ورزش یکی از بنیادی‌ترین ورزش‌ها است، که می‌توانید در برنامه تمرینی خود جای دهید. با گروهی از دوستان خود به استخر بروید و شنا کنید تا مهارت را به خوبی یاد بگیرید. حتی می‌توانید هدف خود را یک مجلس عروسی و شادی قرار دهید که برای رفتن به آنجا باید تناسب اندام داشته باشید. تمام این‌ها باعث می‌شود شما به ورزش کردن علاقه پیدا کنید و آن را با برنامه انجام دهید. در ادامه دو مورد از انگیزه‌هایی که می‌تواند برای شما وجود داشته باشد را برررسی می‌کنیم.

حرکات ورزشی برای چاقی

امروزه برخی افراد با شروع کردن ورزش به دنبال افزایش وزن و تناسب اندام هستند، که با ورزش کردن و انجام برخی حرکات می‌توانند به این هدف به راحتی دست پیدا کنند. با انجام حرکات زیر می‌توانید به اندازه دلخواه وزن خود را افزایش دهید. این حرکات شامل:

 • حرکات کنار شکم
 • حرکات چرخشی
 • حرکت چاقو تاشو با توپ طبی
 • حرکت کرانچ با کابل
 • حرکت کرانچ با صفحه وزنه

توضیحات بیشتر درباره این موضوع را می‌توانید در مقاله «حرکات ورزشی برای چاقی» بخوانید.

افزایش قد با ورزش
افزایش قد با ورزش

افزایش قد با ورزش

برخی افراد با شروع کردن ورزش به دنبال افزایش قد در نوجوانی و جوانی هستند، که این هدف با ورزش میسر است. برخی از حرکات ورزشی به افزایش قد کودک کمک شایانی می‌کند، در نتیجه اگر به دنبال افزایش قد هستید همین الان ورزش را شروع کنید تا نتیجه آن را بعد از چند دوره مشاهده کنید. بهتر است قبل از انجام حرکات تمرینی با یک فرد با تجربه در این زمینه مشورت کنید، سپس به انجام تمرینات بپردازید. اگر تمام تمرینات را به صورت مستمر انجام دهید می‌توانید تا 10 سانت به قد خود بیفزاید، ولی باید سن خود را در نظر داشته باشید، زیرا کودکان به راحتی افزایش قد خواهند داد. برخی از حرکات ورزشی که به فرد کمک می‌کند تا قدش افزایش یابد شامل حرکات زیر می‌باشد:

 • لمس انگشت پا
 • شنای خشک
 • کشش ستون فقرات
 • لگد زدن یا پرتا پا به صورت نمایشی
 • طناب
 • ورزش‌های کششی و آویزان شدن
 • ژست کبری

توضیحات بیشتر درباره این موضوع را می‌توانید در مقاله «افزایش قد با ورزش» بخوانید.

ورزش کردن در خانه
ورزش کردن در خانه

ورزش کردن در خانه

برای شروع کردن ورزش احتیاج به مکان و یا وسایل به خصوصی ندارید؛ بلکه می‌توانید با کمترین وسایل و فضای کمی حرکات تمرینی خود را انجام دهید. اگر باشگاه از محل زندگی شما دور است و برای رفتن به آنجا باید مسیر طولانی را طی کنید و یا زمان لازم برای رفتن به باشگاه را ندارید، می‌توانید از حرکات ساده و کاربردی در منزل استفاده کنید. برخی از انواع ورزش کردن در خانه، شامل: شنا سوئدی، اسکوات، پرس در حالت ایستاده، ددلیفت تک پا، دراز و نشست و… می‌باشد.

سخن آخر

ورزش کردن یکی از ارکان مهم سلامتی در زندگی هر فردی است، که باید آن را در برنامه روزانه خود جای دهد. بهتر است که شروع کردن ورزش را از همین امروز در برنامه خود جای دهید تا بتوانید سلامتی خود را تضمین کنید. در بیشتر مقالات علمی و پزشکی به ورزش کردن بسیار توصیه شده است، زیرا در بیشتر اوقات باعث بهبود عملکرد بدن در مواجه با بیماری‌ها می‌شود. در نهایت هر فردی بهتر است انواع حرکات ورزشی و حتی پیاده روی را در برنامه روزانه خود جای دهد، تا از لحظ روحی و جسمی به ایده آل‌های خود برسد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *