شیر موز مخصوص !

در این مقاله قصد داریم به معرفی شیر موز و خواص آن و همین طور به معرفی شیر موز مخصوص و تفاوت آن با شیر موز معمولی بپردازیم. با کافه مپ همراه باشید. شیر موز به عنوان نوشیدنی لذیذ و پر خاصیت از نوشیدنی های محبوب میان ما ایرانیان است. به طوری که شاهد سرو […]

در این مقاله قصد داریم به معرفی شیر موز و خواص آن و همین طور به معرفی شیر موز مخصوص و تفاوت آن با شیر موز معمولی بپردازیم. با کافه مپ همراه باشید.

شیر موز به عنوان نوشیدنی لذیذ و پر خاصیت از نوشیدنی های محبوب میان ما ایرانیان است. به طوری که شاهد سرو و مصرف آن در فصل های سرد سال نیز هستیم. هرچند این نوشیدنی این روز ها به انواع مختلفی تولید و عرضه می‌شود اما مثل همیشه و همه‌ی نوشیدنی ها، تقاضای آن به صورت تازه و طبیعی بیشتر از بقیه‌ی انواع آن است. این در حالی است که شاهد عرضه‌ی انواع مختلفی از شیر موز به صورت کارخانه‌ای و همونیژه هستیم.

در این مقاله تمرکز ما بر روی شیر موز طبیعی و شیر موز مخصوص، و تفاوت و مشتراکات این دو خواهد بود.

خواص شیر موز
خواص شیر موز

خواص شیر موز

اگر از دوستداران شیر موز هستید و به علت چاقی، یا جلوگیری از بروز آن مصرف شیر  موز خود را به حداقل رسانده اید، جالب است بدانید مصرف این نوشیدنی اللخصوص با شیر کم چرب باعث چاقی نمی‌شود.

طبق گفته‌ متخصصان بر خلاف تصور عموم موز میوه‌ای است با حداقل میزان چربی که با خاصیت انرژی زایی که در خود دارد این مقدار کم را نیز به انرژی تبدیل کرده و خیلی زود می‌سوزاند و کالری دریافت شده از آن را آزاد می‌کند. پس نکته‌ قابل توجه برای این افراد فقط توجه به کم چرب بودن شیر استفاده شده است.

مصرف شیر در  کنار آب میوه های طبیعی و یا مخلوطش با میوه هایی مثل موز یا ترکیب با مواد غذایی مفید مثل عسل، تاثیری در جذب کلسیم شیر و یا کاهش آن ندارد. لازم به ذکر است موز مخلوط شده با شیر تا حدی نیز میتواند باعث بهبود جذب کلسیم نیز شود. توجه داشته باشید مصرف این نوشیدنی و یا فرآورده های دیگر شیری که تنها با شکر و اسانس تهیه شده اند نه تنها مفید نبوده و خاصیت آن چنانی ندارند بلکه برای سلامتی ضرر داشته و خطر ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت و چاقی را افزایش می دهند.

شیر و موز هر کدام به تنهایی می توانند یک وعده‌ی غذایی کامل باشند و ارزش غذایی بالای هر کدام، به کسی پوشیده نیست. شیر به عنوان منبعی سرشار از مواد معدنی که کلسیم و فسفر سر‌آمد آن ها هستند و موز به عنوان منبعی غنی از ویتامین ها، در کنار هم می توانند معجون و ترکیبی فوق‌العاده باشند. هرچند ترکیب این دو اشکالاتی نیز ایجاد می کند. به عنوان مثال فساد پذیری این نوشیدنی زیاد است و حتی در ظرفی سر بسته و در دمای پایین (یخچال) نیز به سرعت خاصیت های خود را از دست می دهد. پس تسریع در استفاده و مصرف این نوشیدنی مسئله‌ی مهمی است.

 طرز تهیه شیر موز مخصوص

در ابتدا برای شما طرز تهیه شیر موز معمولی و یکی از انواع معمول تهیه آن را خواهیم داشت. شما میتوانید با اضافه کردن مخلفاتی و یا ایجاد تغییراتی کوچکی در طرز تهیه آن، شیر موز مخصوص و متناسب با سلیقه‌ خاص خود را داشته باشید.

طرز تهیه!

مواد لازم تهیه  شیر موز: دو لیوان شیر | دو عدد موز | شکر به میزان دلخواه | دو تکه یخ

ابتدا شیر و یخ را داخل مخلوط کن ریخته و مخلوط می کنیم، سپس تکه های موز را به همراه شکر به داخل مخلوط کن ریخته و مخلوط می کنیم. مخلوط نهایی ما حاظر است فقط لازم است قبل از هرکاری آن را بچشید و در صورت نیاز شکر به آن اضافه کنید. این روش که گفته شد ساده ترین روش، برای تهیه ساده ترین شیر موز است. افزودن مواد دیگری مثل بستنی، شکلات، تکه های میوه و… سلیقه ای است. و همین ها است که شیر موز شما را به شیر موز مخصوص تبدیل می‌کند.

در ادامه به معرفی چند نمونه‌ی خاص و مخصوص شیر موز که خیلی راحت نیز حاصل می‌شوند خواهیم پرداخت.

 روش هایی که شیر موز شما را به شیر موز مخصوص تبدیل می کند!
روش هایی که شیر موز شما را به شیر موز مخصوص تبدیل می کند!

 روش هایی که شیر موز شما را به شیر موز مخصوص تبدیل می کند!

ایجاد و حفظ حالت غلیظ و کش دار در هنگام تهیه شیر موز همواره نکته‌ مهمی است. هرکس برای رسیدن به این غلظت روش خاصی را امتحان و انتخاب میکند. برخی شیر را میگذارند یخ بزند و بعد در مخلوط کن می ریزند. برخی دیگر همین کار را برای موز ها انجام میدهند، یعنی موز های تکه شده را در فریزر گذاشته تا یخ بزند و بعد وارد مخلوط نهایی و مخلوط کن می کنند. بعضی دیگر از وانیل استفاده می کنند و بعضی هم از صلعب استفاده می کنند.

در این میان می توان گفت استفاده از صلعب بهترین روش است و مخلوط نهایی را به همان چیزی که می خواهیم تبدیل خواهد کرد. اگر با وجود بستنی در شیر موز، و شیر موز بستنی مشکلی ندارید، اضافه کردن بستنی نیز نه تنها باعث ایجاد همان غلظت میشود بلکه قطعا نوشیدنی لذیذ تر را برای ما به ارمغان می‌آورد.

برخی دیگر برای خاص کردن این نوشیدنی خود از خلال بادام، پسته و… استفاده می کنند. که هم ظاهری زیبا و هم ارزش غذایی فوق‌العاده‌ای با نوشیدنی ما می دهد.

استفاده از گردو و تکه های آن نیز طرفداران خاص خود را دارد. تا جایی که این نوشیدنی به معجون شیر موز نیز شبیه می‌شود.

برای مقوی تر کردن شیر موز مخصوص خود می توانید به مخلوط جو دو سرو یا کنجد اضافه کنید. به این ترتیب نوشیدنی شما یک وعده غذایی کامل است و بسیار مناسب برای صبحانه.

برای تزئین این نوشیدنی خود و تبدیل آن به ییک شیر موز مخصوص می توانید از انواع سس های شکلاتی و یا میوه ای استفاده کنید. همچنین میتوانید از خامه استفاده کنید و با اسپری کردن آن هم طعمی لچسب و هم ظاهری زیبا به آن دهید.

یکی دیگر از روش های تزئین این نوشیدنی ما استفاده از خود میوه‌ی موز و تکه های آن است که میتوان در لیوان نوشیدنی به طرق مختلفی از آن برای تزئین استفاده کرد.

در نهایت این نوشیدنی، شیر موز خاص هر شخص و با هر کافی شاپ است. شما میتوانید با انتخاب و استفاده از مواد و روش هاس مختلف شیر موز مخصوص خود را داشته باشید. در این میان فقط توجه به تداخل نداشتن مواد استفاده شده مهم است و بقیه مسائل سلیقه‌ای است.

شما می توانید با مراجعه به صفحه آبمیوه بستنی ها یکی از با کیفیت ترین شیر موز های نزدیک به خودتان رو تجربه کنید!

ممنون که با کافه مپ همراه بودید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *