ایده هایی برای راه اندازی کافی شاپ

امروزه کسب وکارهای جدیدی وارد بازار شده. کسب و کارهایی که تنها با ترکیب کردن چاشنی خلاقیت و تنوع توانسته اند درآمد زایی خوبی را به همراه داشته باشند. یکی از این کسب و کار های موفق و درآمد زا تاسیس کافی شاپ است. اما این روزها که تعداد کافی شاپ ها دیگر قابل شمارش […]

امروزه کسب وکارهای جدیدی وارد بازار شده. کسب و کارهایی که تنها با ترکیب کردن چاشنی خلاقیت و تنوع توانسته اند درآمد زایی خوبی را به همراه داشته باشند. یکی از این کسب و کار های موفق و درآمد زا تاسیس کافی شاپ است. اما این روزها که تعداد کافی شاپ ها دیگر قابل شمارش نیست چگونه می‌توانیم یک کافی شاپ خوب با در آمد بالا داشته باشیم؟ کافیه چند مورد خیلی ریز را رعایت کنیم تا از رقیب های خود جلو بزنیم. با کافه مپ همراه باشید.

1. درباره قهوه و صنعت قهوه اطلاعات کسب کنید
1. درباره قهوه و صنعت قهوه اطلاعات کسب کنید

1. درباره قهوه و صنعت قهوه اطلاعات کسب کنید

بعد از نفت می‌توانیم بگیم که قهوه، بیشترین کالایی است که در بازار های جهانی خرید و فروش می‌شود. پس قطعا پروسه ای نسبتا طولانی را طی می‌کند تا به دست مصرف کننده برسد. شما در این زنجیره نقش مهمی را دارید. رسیدن قهوه با کیفیت بالا به دست مصرف کننده رضایت مشتری را به همراه دارد؛ بدون مشتری صنعتی وجود نخواهد داشت. شما باید قبل از شروع کار اطلاعات کاملی نسبت به قهوه ها و نهوه سرو قهوه داشته باشید تا در کارتان موفق باشید و از رقب هایتان جلو بزنید.

 2. از کافی شاپ های مختلف تجربه کسب کنید

قهوه می‌تواند معجزه کند اما تجربه نوشیدن آن در مکان ها و کافی شاپ های مختلف می‌تواند متفاوت باشد و حس بهتری را به شما بدهد. کافی شاپ ها می‌توانند تبدیل به مکان هایی شوند که هر وقت خواستید می‌توانید به آن ها سر بزنید، با دوستانتان ملاقاتی داشته باشید، کتاب بخوانید یا حتی همراه دوستان تان مشغول بازی فکری کردن بشوید. برای اینکه بدانید چه اتفاقی داخل این مکان های اعجاب انگیز می‌افتد؛ تا جایی که می‌توانید به اون ها سر بزنید. سعی کنید تمام نکته های خوب و بد را بنویسید مثلا چه کارهایی به درستی انجام می‌دهد؟ و چه کار هایی را اشتباه انجام می‌دهد؟ دونستن این نکات به شما کمک می‌کند که هر چقدر برای مشتریان رضایت بخش تر است فراهم کنید.

3. بازدید از فروشنگان مواد غذایی

سعی کنید قبل از شروع کار مواد غذایی مورد نیاز را روی کاغذ بنویسید ، بعد از نوشتن آنها سری به بازار بزنید و قیمت تک تک مواد را یاد داشت کنید. با اینکار، شما می‌توانید برنامه ریزی بهتری برای سرمایه اولیه داشته باشید و از هزینه های اضافی پرهیز می‌کنید.

4. منو را با خلاقیت و دقت در سلیقه مشتری طراحی کنید

اگر سری به کافی شاپ ها بزنید می‌بینید که همه چیز داخل منو آنها پیدا می‌شود ؛ از نوشیدنی های سرد و گرم گرفته تا غذا های مختلف که بیشتر این غذا ابتکار کافی شاپ است و طرفدار های خیلی زیادی هم دارد. بنابراین اگر می‌خواهید در کارتان موفق باشید سعی کنید منویی طراحی کنید که علاوه بر خلاقیت و نوآوری و تنوع، رضایت مشتری هم جذب خودتون کنید. درسته مردم امروز دنبال تنوع اند اما یادتان باشد کیفیت را فدای تنوع نکنید!

5. طبق فصل ها پیش بروید

بی شک فصل پاییز، فصلی است که به کافه گردی معروف است. مردم اکثرا دوست دارند در این فصل در کافه ها به قهوه خوردن، کتاب خواندن و … مشغول بشوند و در فصل تابستان مردم علاقه به خوردن نوشیدنی های خنک دارن پس باید توجه مخصوصی به انتخاب منو در فصل های مختلف داشته باشید زیرا می‌تواند تاثیر زیادی در آمار فروش داشته باشد

6. پیشنهاد فروش منحصر به فرد ارائه دهید

یکی از راه های رقابت با باقی کافی شاپ ها، ارائه پیشنهاد های منحصر به فرد و خلاقانه برای جذب مشتری است. همیشه سعی کنید پیشنهاد هایی ارائه دهید که همراه با نوآوری و خلاقیت، مقرون به صرفه هم باشد. به عنوان مثال به ازای هر 50,000 تومان خرید یک نوشیدنی رایگان ارائه دهید.

7. پیدا کردن مکان مناسب
7. پیدا کردن مکان مناسب

7. پیدا کردن مکان مناسب

اگر دقت کرده باشید اکثر کافی شاپ ها در مکان های ساکت و کم رفت آمد یا به اصطلاح سوت و کور بنا شدن. علت این موضوع هم این است که مردم از شلوغی و صدای ماشین ها فراری اند و به دنبال یک مکان آرام برای گرفتن آرامش می‌گردند. پس سعی کنید جایی را برای کافی شاپ انتخاب کنید که دور از هرگونه سر و صدا و شلوغی باشد.

8. طراحی مناسب فضا کافی شاپ

فرق اساسی کافی شاپ ها با رستوران ها در طراحی فضاست . کافی شاپ ها علاوه بر مدرن بودن حس آرامش و راحتی را به مشتری القا می‌کنند . کافی شاپ های امروزی پر از طرح، نقش، عکس، و تابلو های نقاشی هستند، که حس راحت بودن تو کافی شاپ را به مشتری می‌دهند. شما باید علاوه بر طراحی فضا به فکر نورپردازی هم باشید یا به اصطلاح فضای کافی شاپ را دلنشین کنید.

9. تنها روی طراحی داخلی تمرکز نکنید

خیابان ها پر شده از ساختمان ها، کافه ها، رستوران هایی با نما های مجلل، که این یک روش برای جذب مشتری است. سعی کنید در طراحی نمای کافی شاپ خود مدرن فکر کنید. هرچه نمای کافی شاپ مدرن‌تر و دلنشین‌تر باشد ناخود آگاه مشتری درباره کیفیت محصولات شما و نحوه عملکرد شما نظر مثبت می‌دهد و ترغیب می‌شود که حتی یک بار به شما سر بزند. البته امروزه بعضی از کافه ها با استفاده از فضای نوستالژی مخاطب های مخصوص خود را جذب می‌کنند. نکته مهم اینجاست که باید حتما در طراحی نما خلاق باشید.

10.تمام بودجه خود را خرج نکنید

شما برای شروع هر کسب و کاری نیاز به صرف هزینه دارید. هزینه هایی که اگر آن ها را مدیریت نکنید می‌تواند به شما ضرر مالی وحشتناکی بزند پس قبل از شروع کسب و کار حتما نقشه کسب و کار خود را ترسیم کنید، برنامه مالی بریزید و هدف مشخصی تعیین کنید. یادتان نرود دست به جیب شدن همیشه آسان است اما با صرفه جویی در مصرف می‌توان هزینه ها را کاهش داد. به عنوان مثال شما می‌توانید برای شروع کار از دستگاه ها و لوازم دسته دوم استفاده کنید.

11. انتخاب یک نام و راه اندازی وب سایت

نام یک کافی شاپ خیلی مهم است و یکی از دلایل آن این است که اگر قرار است یک کافی شاپ تبدیل به یک پاتوق صمیمی برای جمعی از دوستان شود باید اسمی راحت داشته باشد که با یک اشاره کوچیک یاد آور خاطرات بزرگی شود. معمولا اسم کافی شاپ ها با الهام گرفتن از چیز هایی مانند یک فیلم، شخصیت، ماشین و … انتخاب می شود که می تواند یاد آور یک خاطره خوب باشد. سعی کنید در انتخاب اسم کافه؛ مدرن و خلاق باشید. بعد از انتخاب اسم باید راه های تبلیغاتی را شروع کنید. به یاد داشته هرچه قوی تر در تبلیغات عمل کنید می‌توانید بین رقبای خود با اینکه تازه وارد هستید با قدرت و سرعت بیشتری شروع به کار کنید. یکی از روش های تبلیغاتی راه اندازی وب سایت است. برای مثال شما می‌توانید داخل سایت کافی شاپ خود کد تخفیف هایی لحاظ کنید که علاوه بر جذب مشتری بیشتر باعث جا افتادن نام کافی شاپ در بین رقیب های خود می شود.

12. در شبکه های اجتماعی حضور فعال داشته باشید

اگر سری به شبکه های مجازی مثل اینستاگرام زده باشید حتما عکس های جذاب از محصولات رستوران ها و کافی شاپ های مختلف دیده اید که گاهی اوقات باعث احساس گشنگی می‌شود. سعی کنید حضوری فعال در شبکه های مجازی داشته باشید و با انتشار دادن عکس یا فیلم از محصولات خود هنر خود را به مخاطبان خود نشان دهید و جذب مشتری کنید. گاهی اوقات هم تن به تبلیغات صفحه مجازی خود بدهید. همچنین می‌توانید مسابقه ای برای جذب مشتری طراحی کنید.

13. اینترنت رایگان و پریز برق را در کافی شاپ فراموش نکنید
13. اینترنت رایگان و پریز برق را در کافی شاپ فراموش نکنید

13. اینترنت رایگان و پریز برق را در کافی شاپ فراموش نکنید

مشتریان شما دوست دارند زمان بیشتری را نسبت به رستوران در کافی شاپ بگذرانند اما این علاقه با وجود فضای مجازی و شبکه های اجتماعی متعدد دارای مشکلاتی نظیر نبود اینترنت و نبود شارژ تلفن، است پس اگر شما بتوانید این نیاز مشتری را برآورده کنید یک قدم از رقبای خود جلو تر هستید. علاوه بر پریز برق و اینترنت رایگان می‌توانید جایگاهی برای کسانی که دوست دارند سیگار بکشند طراحی کنید که اضافه بر راحتی، فضای مناسب تری برای دیگر مشتریان فراهم کرده باشید.

14. چهره های معروف را به کافی شاپ خودت دعوت کنید

مردم و مشتریان شما تمایل زیادی به دیدن اشخاص معروف دارند. اگر شما بتوانید فضای صمیمانه ایجاد کنید که در کنار همدیگر به دیدن اشخاص معروف بیایند، برنده بازی شما هستید و پیشرفت بزرگی برای نام کافی شاپ شما محسوب می‌شود. همچنین می‌توانید دعوت از گروه های موسیقی تازه متولد شده، خواننده های نوستالژی و خاطره انگیز کنید تا هم گروه موسیقی دیده شود و هم مشتریان شما از موسیقی زنده لذت ببرند.

15. رابطه صمیمی ای با مشتریان خود برقرار کنید

ارتباط با صمیمانه با مشتری، راهکار ساده ای برای جذب مشتریان بیشتر و همچنین فروش بیشتر است بنابراین سعی کنید به گونه ای با مشتری ارتباط برقرار کنید که مشتری احساس راحتی با شما و کافی شاپ شما داشته باشد.

16. از بهترین طرز تهیه ها استفاده کنید

طعم قهوه یا هر نوشیدنی دیگر یکی از آهنربا های جذب مشتری شماست، دقت کنید که باید نوشیدنی هایی که سرو می‌کنید بهترین طمع را داشته باشند. بری مثال می‌توانید طرز تهیه “اسپرسو“، “شکلات داغ“، “کاپوچینو“، “موهیتو“، و … را در بخش بلاگ کافه مپ ببینید.

در آخر باید شما در کارتان بهترین باشید تا از بقیه جلو بزنید. هرچه موفق تر برای راه اندازی کافی شاپ عمل کنید، پایدار تر در کارتان باقی می‌مانید. کافه مپ امیدوار است با در نظر گرفتن مفهوم کلی کسب و کار، آینده خوبی را همراه با درآمد مناسب برای خود رقم بزنید. همچنین می‌توانید با خواندن مقاله “نشانه های یک کافی شاپ خوب” علاقه های یک مشتری را، نسبت به کافی شاپ ها ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *