بهترین حرکات ورزشی و ورزش‌های لاغری

در زندگی روزمره انسان دچار استرس و تنش‌های متعددی می‌شود که برای خلاصی از آن‌ها می‌تواند خود را با انواع ورزش‌ها مشغول کند. برای اینکار می‌توانید برای خود یک برنامه ورزشی خوب تهیه کنید و بر اساس آن ورزش کنید. همچنین افرادی که به دنبال لاغری هستند می‌توانند از حرکات ورزشی لاغری استفاده کنند و […]

در زندگی روزمره انسان دچار استرس و تنش‌های متعددی می‌شود که برای خلاصی از آن‌ها می‌تواند خود را با انواع ورزش‌ها مشغول کند. برای اینکار می‌توانید برای خود یک برنامه ورزشی خوب تهیه کنید و بر اساس آن ورزش کنید. همچنین افرادی که به دنبال لاغری هستند می‌توانند از حرکات ورزشی لاغری استفاده کنند و نتیجه را بعد از مدتی ببینند. در این ورزش‌های لاغری، به طور حتم از حرکات پایه استفاده می‌شود که برخی از این حرکات شامل اسکات، پرس سینه، لانگ، شنا و… است.

بهترین ورزش‌ها و حرکات ورزشی لاغری
بهترین ورزش‌ها و حرکات ورزشی لاغری

بهترین ورزش‌ها و حرکات ورزشی لاغری

افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند باید براساس یک برنامه منظم ورزش کنند، تا به نتیجه دلخواه خود برسند. اگر در در اینترنت کمی جستجو کنید ورزش‌های لاغری متعددی را مشاهده خواهید کرد. شما باید ورزش‌هایی انتخاب کنید که با بدنتان همخوانی داشته باشد و برای انجام آن‌ها دچار سختی نشوید. البته شروع کردن ورزش در ابتدای کار کمی مشکل است، ولی بعد از مدتی برایتان تبدیل به یکی از برنامه‌های روزمره خواهد شد. در ادامه به معرفی برخی از بهترین حرکات ورزشی و ورزش‌های لاغری خواهیم پرداخت، پس ما را با ادامه مقاله همراهی کنید.

اسکوات
اسکوات

اسکوات

اسکوات یکی از حرکات بنیادی در ورزش‌های بدنسازی است، و تمام افرادی که به دنبال تناسب اندام هستند آن را در برنامه خود جای می‌دهند. با انجام این حرکت بدنتان از بی‌تحرکی در می‌آید و مطابق با اندامتان شروع به شکل‌گیری می‌کند. برای انجام این حرکت باید متناسب با قدرت بدنی خودتان وزنه انتخاب کنید، تا در ادامه ورزش دچار مشکل نشوید. این حرکت برای منظم ساختن ضربان قلب بسیار مفید است، به طوری که پزشکان برای سلامت قلب آن را به افرادی که دچار بیماری‌های قلبی هستند، پیشنهاد کرده‌اند.

برخی افراد فکر می‌کنند دوچرخه ثابت و دستگاه الپتیکال همان کار اسکوات را انجام می‌دهد و باعث افزایش ضربان قلب می‌شود؛ ولی کاملاً در اشتباه هستند. زیرا این دستگاه بیشتر باعث خواب رفتن بدن می‌شود. هیچ حرکتی نمی‌تواند جای اسکوات را در حرکات ورزشی لاغری بگیرد. همچنین برخی افراد فکر می‌کنند این حرکت کمی دشوار است و نمی‌توانند آن را انجام دهند؛ این افراد نیز کاملاً در اشتباه هستند. زیرا وقتی می‌توانید وزنه‌ای از رو زمین بردارید و یا بر روی صندلی بنشینید دیگر تمام است. شما به راحتی حرکت اسکوات را انجام دادید. ولی اگر بدنبال نتیجه‌گیری و اثرات بیشتری هستید باید اسکوات را با وزنه انجام دهید.

شنا

از حرکت شنا می‌توانید به عنوان یکی از حرکات ورزشی لاغری در طول روز استفاده کنید. این حرکت باعث تقویت عضلات سرشانه نیز می‌شود و در طولانی مدت تناسب اندام را برای فرد به دنبال دارد. اگر برای اولین بار است که می‌خواهید این حرکت را انجام دهید، شاید برایتان کمی دشوار باشد؛ به همین دلیل می‌توانید زانویتان را بر روی زمین بگذارید و آن را انجام دهید.

لانگ
لانگ

لانگ

یکی از ورزشی لاغری و تناسب پاها لانگ است. این حرکت تعادل بدن را درگیر می‌کند و به فرد کمک می‌کند تا برای خود چالش جدیدی ایجاد کند و بتواند تعادل بدن خود را افزایش دهد. با انجام این حرکت قدرت عضلات پا و باسن افزایش می‌یابد و همچنین عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

برای انجام این ورزش باید بایستید و پاهای خود را به عرض شانه باز کنید. سپس دست‌ها را در دو طرف بدن قرار دهید. حال پای را به اندازه یک قدم جلو قرار دهید. حال پای راست را کمی به سمت جلو خم کنید و به صورتی باشد که زانویتان از نوک انگشتان جلوتر نباشد. این حرکت را برای پای چپ نیز تکرار کنید.

پرس در حالت ایستاده

سرشانه در تمرینات بدنسازی یکی از اعضای مهم است که باید برای تقویت آن بیشتر دقت کنید. بیشتر مربیان بدنسازی بر تقویت این عضله تاکید دارد و برای آن تمرینات متعددی را پیشنهاد داده‌اند که یکی از آن‌ها پرس در حالت ایستاده است. این حرکت برای افرادی که شاغل هستند، بسیار مفید و کاربردی است؛ زیرا عضلات ستون فقرات و پشت را درگیر می‌کند.

برپی
برپی

برپی

یکی دیگر از ورزش‌های لاغری بارپی است که به راحتی آن را می‌توان در خانه انجام داد. برای انجام این حرکت ابتدا بایستید و سپس نشسته و کف دستها را بر روی زمین قرار دهید و حالت شنا را به خود بگیرید. سپس دوباره حرکت قبلی را انجام دهید و به سمت بالا بپرید. با انجام این حرکت به کاهش چربی‌های شکم کمک شایانی می‌کنید.

کششی

حرکات کششی را باید قبل از انجام حرکات ورزشی لاغری و ایروبیک انجام دهید. با انجام این حرکات چربی‌سوزی را در بدن افزایش می‌دهید و کاهش وزن را برای خود آسان می‌کنید.

سوپر ست

سوپر ست یعنی انجام دادن دو حرکت پشت سر هم بدون استراحت است. با انجام اینگونه حرکات ضربان قلب افزایش می‌یابد و باعث سوزاندن چربی بیشتری در بدن می‌شود. محققان با بررسی حرکات سوپر ست به این نتیجه رسیده‌اند که بدن بعد از انجام سوپر ست تا ساعت بعد نیز مشغول سوزاندن چربی است. در نتیجه مربیان سوپر ست‌ها در ورزش‌های لاغری جای می‌دهند.

پل باسن یا پا پل گلوت
پل باسن یا پا پل گلوت

پل باسن یا پا پل گلوت

این حرکت به کسانی که مشکلات زانو دارن، پیشنهاد نمی‌شود. پل باسن برای تقویت عضلات پشت ران است. همچنین اگر هدفتان از این حرکت برای کاهش حجم باسن است، باید از وزنه‌های سبک‌تر با تعداد بالا استفاده کنید.

خزش عنکبوتی

این حرکت جزو بهترین حرکات برای افزایش تعادل است. برای انجام آن باید فاصله بدنتان را از زمین در یک حدی نگه دارید. بعد از انجام ان به تعداد بالا متوجه انعطاف‌پذیری بالای بدنتان خواهید شد.

طناب
طناب

طناب

از دیرباز تا به امروزطناب زدن به عنوان یکی از تفریحات بچه‌ها تبدیل شده است. همچنین باید بدانید طناب زدن برای حفظ تناسب اندام در افزایش سلامتی قلب نقش مهمی دارد. با زدن طناب می‌توانید به کاهش وزن بدن کمک کنید و در کنار آن ماهیچه‌های دست و پا را تقویت کنید.

دو درجا

همانطور که می دانید انواع دوها برای کاهش وزن بسیار مفید است و جزو ورزش‌های لاغری به حساب می‌آیند. برای انجام این حرکت باید دقت کنید که در حین حرکت پشت خود را صاف نگه دارید. در ابتدا برای حفظ تعادل می‌توانید دست‌هایتان را همراه با حرکت تکان دهید و بعد از ۱۵ الی ۳۰ ثانیه ضربان قلب افزایش می‌یابد. برای اینکه آن را به یکی از حرکات ورزشی لاغری تبدیل کنید باید زمان آن را روز به روز افزایش دهید.

شکننده چربی شکم

تمام مردم به دنبال داشتن شکم تخت و صاف هستند و برای رسیدن به این هدف باید حرکات به خصوصی از جمله دراز نشست، کرانچ با وزنه، کرانچ معکوس، شکم خلبانی و… را انجام دهند. یکی از حرکات مؤثر برای داشتن شکم تخت و صاف انجام حرکت شکننده چربی شکم است. با انجام این حرکت به مدت ۱۵ دقیقه در روز می‌توانید به هدف شکم تخت برسید.

ورزش‌های هوازی
ورزش‌های هوازی

ورزش‌های هوازی

یکی از موثرترین حرکات ورزشی لاغری انجام ورزش‌های هوازی است. برای اینکه به نتیجه دلخواه خود برسید، باید در کنار حرکات کششی از حرکات هوازی نیز استفاده کنید. این حرکات باعث افزایش ضربان قلب و در نهایت افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. همچنین برخی افراد از حرکات هوازی به عنوان حرکات ورزشی برای چاقی نیز استفاده می‌کنند؛ ولی بعد از آن باید پروتئین و مواد تقویتی مصرف کنند تا نتیجه عکس ندهد. همچنین ورزش‌های هوازی را می‌توانید در خانه انجام دهید؛ زیرا به وسایل بدنسازی احتیاج ندارد. ورزش کردن در خانه با استفاده از وسایل کم و کارآمد به راحتی انجام می‌شود.

اگر به دنبال افزایش قد با ورزش هستید، باید ابتدا با یک مربی باتجربه مشورت کنید. سپس می‌توانید با حرکات کششی آن را به نتیجه برسانید. فقط باید دقت کنید بعد از انجام اینگونه ورزش‌ها نباید منتظر تغییر آنچنانی باشید. یکی از ورزش‌های هوازی مؤثر کاردیو است، که امروزه آموزشان در تمام باشگاه‌ها انجام می‌شود.

وسایل مورد نیاز برای ورزش

برای اینکه به نتیجه دلخواه خود برسید باید از وسایل و ابزار مخصوص ورزشی استفاده کنید. تمام فعالیت‌هایی که در روزمره انجام می‌دهیم نیازمند ابزار و وسایل هستند، ورزش کردن نیز از این قاعده مستثنی نیست. در نهایت برای اینکه در ورزش کردن به نتیجه دلخواه خود برسیم باید از ابزار زیر استفاده کنیم. دقت کنید که این لوازم ممکن است برای تمام حرکات ورزشی مورد نیاز نباشد.

یکی از مهم‌ترین نکات قبل از انجام هر حرکت ورزشی انتخاب یک کفش مناسب است. بهتر است از کفش‌های کتانی استفاده کنید، زیرا ورزش‌های لاغری نیازمند انجام حرکات زیادی هستند و در طولانی مدت نباید پاهایتان دچار آسیب و یا خستگی شوند.

زیرانداز

برخی افراد فکر می‌کنند، می‌توانند در هرجایی ورزش کنند؛ ولی برای اینکه در طولانی مدت بدن دچار مشکل نشود، باید از یک زیر انداز استاندارد استفاده شود. بیشتر حرکات ورزشی لاغری احتیاج به دراز کشیدن بر روی زمین را دارد، به خصوص حرکات شکمی در نتیجه در انتخاب نرمی و جنس آن باید دقت کنید.

ساعت

برای اینکه بدانید در بین هر ست چه میزان استراحت کنید، به طور حتم نیازمند یک تایمر و یا ساعت مچی هستید. اگر بازه زمانی بین هر ست را دقیق برنامه ریزی کنید، خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خود خواهید رسید.

نکاتی برای کاهش وزن

برای اینکه بدانید چه زمانی باید ورزش‌های لاغری را شروع کنید، باید از یک فرد با تجربه در این زمینه مشورت بگیرید. همچنین باید مشخص کنید چه عواملی می‌تواند بر روی ورزش شما تأثیر منفی بگذارد تا آن را برطرف کنید. باید دقت کنید در شروع کاهش وزن، بدن در هفته‌های اولیه کاهش وزن زیادی دارد و در ادامه این کاهش وزن خیلی کمتر می‌شود. دلیل این امر، کاهش شدید آب بدن است. در این صورت نباید بعد از یک ماه ورزش کردن ناامید بشوید و اگر می‌خواهید به نتیجه دلخواه خود برسید، باید این حرکات را تا چندین ماه ادامه بدهید.

در کنار ورزش باید به تغذیه خود نیز دقت کنید. برنامه غذایی و ورزشی شما به گونه‌ای نباشد که شما حرکات هوازی و ورزش‌های لاغری انجام دهید و از این طرف غذاهای فست‌فودی و کربوهیدرات‌دار بخورید. تغذیه خود را کنترل کنید. در زمان کاهش وزن نباید تنها به وزن خود اکتفا کنید؛ زیرا در بعضی اوقات وزن تغییر آنچنانی نمی‌کند ولی اندازه‌ها چیز دیگری را بیان می‌کند. به همین دلیل بهتر است لاغری خود را به وسیله یک ابزار اندازه گیری مانند متر بررسی کنید.

سخن آخر

ورزش کردن برای هر فردی یک امر ضروری و واجب است. امروزه با وجود امکانات مختلفی دیگر بهانه‌ای برای ورزش نکردن وجود ندارد؛ زیرا می‌توانید با یک کش و زیرانداز ورزش کنید که خرج آنچنانی ندارد. همچنین افرادی که دارای وقت کافی برای رفتن به باشگاه را ندارند می‌توانند در خانه ورزش کنند؛ ولی قبل از آن برنامه ورزشی خود را باید از یک مربی دریافت کنند.

تمام ورزش‌های لاغری را همه افراد در تمام سنین می‌توانند انجام بدهند. اگر هدف خود را تعیین کرده‌اید، باید برای رسیدن به آن نیز تلاش کنید و با سختی‌های کوچک ناامید نشوید و یا اگر به آن چیزی که مد نظر داشتید نرسید، وسط راه ورزش کردن را رها نکنید. اگر برخی از حرکات ورزشی لاغری برای شما مشکل بود آن را با مربیتان در میان بگذارید و آن را تغییر دهید. هیچگاه خودتان یک حرکت را از برنامه‌تان حذف نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *