آموزش هشتگ گذاری در مقالات و پست ها

بعد از بررسی مقاله “چگونه تبلیغات موثر اینستاگرامی داشته باشیم؟“، می‌خواهیم درباره موضوعی دیگر در قسمت وبلاگ به بحث بپردازیم که یک نکته مهم در اینستاگرام است، این نکته خیلی کوچک ولی به شدت عمیق هست، به طوری که به راحتی می‌تواند آمار بازدید را جا به جا کند. البته اگر به صورت صحیح رعایت […]

بعد از بررسی مقاله “چگونه تبلیغات موثر اینستاگرامی داشته باشیم؟“، می‌خواهیم درباره موضوعی دیگر در قسمت وبلاگ به بحث بپردازیم که یک نکته مهم در اینستاگرام است، این نکته خیلی کوچک ولی به شدت عمیق هست، به طوری که به راحتی می‌تواند آمار بازدید را جا به جا کند. البته اگر به صورت صحیح رعایت بشود! این نکته بسیار مهم هشتگ گذاری نام دارد، با کافه مپ همراه باشید تا بیشتر در مورد هشتگ و هشتگ گذاری صحبت کنیم.

هشتگ چیست ؟!
هشتگ چیست ؟!

هشتگ چیست ؟!

هشتگ همان علامت “#” است که قبل از یک کلمه خاص می‌آید، یک معنا دارد و دو خاصیت! هشتگ نشان دهنده نیت و قصد شما از پست شماست، برای مثال شما وقتی زیر یک عکس سیاسی #مردم را می‌گذارید، یعنی قصد نشان دادن دموکراسی را داشته‌اید، ولی اگر زیر همان عکس #سیاسی را بزنید یکم قضیه متفاوت‌تر می‌شود. مفهوم هشتگ گذاری به همین معناست که منظور کلی یک مطلب را به گیرنده آن رسانه برسانیم.

خواص هشتگ

با این که هدف اصلی هشتگ چیزی بود که در قسمت قبل گفتیم، اما امروزه آن را به دلایل مختلف دیگری استفاده می‌کنند، هشتگ گذاری خاصیت‌های زیادی دارد که بستگی به نویسنده دارد، اما به طور کلی هشتگ دو خاصیت منحصر به فرد دارد.

توی چشم بودن

وجود هشتگ در یک متن باعث می‌شود یک سری کلمات بیشتر به چشم بیایند، یعنی در یک نگاه چند ثانیه‌ای خواننده می‌تواند نگاه کلی نویسنده را درک کند و اگر نویسنده حرفه‌ای باشد و هشتگ‌هایی در یک مفهوم کلی و مسیر درست در متن پخش کرده باشد، به راحتی خواننده را وادار به خواندن می‌کند!

راحتی در جستجو

هشتگ‌ها به صورت پیش فرض در اکثر مرورگرها و برنامه‌ها در حالت آماده کلیک قرار دارند؛ یعنی وقتی شما بر روی یک هشتگ کلیک کنید همان هشتگ جستجو خواهد شد. به همین آسانی هشتگ‌هایی که پایین یک عکس یا یک فیلم به کار می‌رود جستجو را راحت می‌کند و نویسنده حرفه‌ای به راحتی می‌تواند با داشتن هشتگ‌های دسته بندی شده پست‌های کوتاه را دسته بندی کند.

آموزش و قواعد هشتگ گذاری
آموزش و قواعد هشتگ گذاری

آموزش و قواعد هشتگ گذاری

هشتگ گذاری قواعد و اصول خاص خودش را دارد، د ادامه با هم به بررسی این قواعد می‌پردازیم.

در استفاده از هشتگ‌ها میانه رو باشید

تعداد هشتگ‌ها درون یک پست، یا یک دسته از پست‌ها از اهمیت خاصی برخوردار است، اگر هشتگ‌ها زیاد باشد خواننده را خسته می‌کند، با همین اشتباه ساده تعداد بازدید کننده‌هایتان پایین می‌آید و در تلگرام اعضا و در اینستاگرام فالوورها را از دست می‌دهید. در نوشتن مقاله‌های اینترنتی هم این نکته حائز اهمیت است. حالا اگر تعداد هشتگ‌ها کم باشد چه؟! در قسمت قبل توضیح دادیم که هشتگ یکی از عوامل جستجوست، کم بودن هشتگ باعث کمتر شدن کلمات کلیدی در جست و جو می‌شود. و اگر تعداد کلمات کلیدی هم کم باشد بازدید پست شما به حد قابل قبول نخواهد رسید.

لازم نیست همه مفهوم را با هشتگ برسانید

هشتگ گذاری بدون قواعد خاص موضوعی فایده ندارد، حتماً که نباید تمام کلمات مهم هشتگ داشته باشند! در یک مقاله و یا یک دسته پست آماده آپلود همه کلمات را هشتگ نکنید، یک دسته چندتایی (به تعداد کلمات مقاله و یا تعداد پست بستگی دارد) انتخاب کنید. از بین آنها یک مسیر از کلمات کلیدی مفهومی را انتخاب کنید. پست‌ها و یا متن‌ها که آماده شد در همان مسیر مفهومی متن کلمات کلیدی را هشتگ کنید.

استراتژی‌های دیگران را ببینید

هر نویسنده‌ای قواعد هشتگ گذاری خاص خودش را دارد. بعد از اینکه کلمات کلیدی را که انتخاب کردید آنها را جستجو کنید، ببینید که دیگران از آنها به چه مفهومی یاد کرده‌اند. مثلاً معنای #بیشعوری شاید برای یک نفر معنای بیشعور بودن را دارد، اما برای نویسنده های دیگر به معنای مبارزه با بیشعوری باشد(کتاب بیشعوری).

اما به عنوان کلام آخر، استفاده از هشتگ همه جا توصیه می‌شود، ولی در نظر داشته باشید هشتگ‌هایی که زیاد به کار رفته‌اند و سریع هم جستجو می‌شوند، اما به همین تناسب سریع هم از دور خارج می‌شوند. هشتگ‌هایی هم که کمتر به کار رفته‌اند توسط کمتر کسی جست جو می‌شوند. پس توصیه می‌شود در این مسئه هم میانه رو باشید. از کلمات کلیدی استفاده کنید که بین این دو موضوع باشند. ممنون که با کافه مپ همراه بودید، لطفا از صفحه اینستاگرام کافه مپ هم دیدن فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *