چگونه برند خود را پیر کنیم؟

اگر نگاهی به قسمت وبلاگ ما بکنید، می‌بینید که بعد از یاد گرفتن مقدمات، یعنی بالا بردن فروش با تبلیغات و تبلیغات با استفاده از هشتک های اینستاگرام حالا نوبت به مبحث اصلی یعنی ساخت یک برند می‌رسد، با کافه مپ همراه باشید تا با هم رمز های پیر کردن یک برند را بررسی کنیم. […]

اگر نگاهی به قسمت وبلاگ ما بکنید، می‌بینید که بعد از یاد گرفتن مقدمات، یعنی بالا بردن فروش با تبلیغات و تبلیغات با استفاده از هشتک های اینستاگرام حالا نوبت به مبحث اصلی یعنی ساخت یک برند می‌رسد، با کافه مپ همراه باشید تا با هم رمز های پیر کردن یک برند را بررسی کنیم.

برندینگ یا برندسازی
برندیگ یا برندسازی

ساخت هویت یک برند

قبل از اینکه در مورد ساخت هویت یک برند صحبت کنیم باید خود برند را بهتر بشناسیم. برند در ظاهر یک کلمه یا لوگو است، اما در معنا بسیار فراتر از یک کلمه است. به طور کلی برند شامل همه ویژگی‌ها، احساسات و مفاهیمی است که در پشت یک نام یا لوگو قرار دارند. گاهی برخی از برندها از این‌ها هم فراتر رفته و جاودانه می‌شوند. همه کسب و کارها به دنبال پیشرفت، شهرت و پول ساز بودن هستند. همه صاحبان کسب و کار دوست دارند تا آنجایی پیش بروند که محبوب شوند و توسط مردم شناخته شوند. اما تمام این تجربیات به روی هم جمع شد و علم برندسازی یا برندیگ را شکل داد. برندینگ علمی است که با برتری دادن به یک برند دامنه شناخت و شهرت آن را به سمت بازار های جهانی سوق می‌دهد.

نبض یک برند

هویت یک برند زمانی مشخص می‌شود که نفر اول مجموعه مسیر رشد برند را ترسیم کند. این مسیر آغاز ساخت هویت یک برند است. بعد از مدتی این مسیر به آنجایی ختم می‌شود که داستان سرایی‌ها و شعارهای برند را شکل می‌دهد. نبض یک برند وفاداری مردم است! اگر این وفاداری نباشد، برند هم کم کم از یادها خواهد رفت. این وفاداری فقط به یک شرط پا برجا می‌ماند. به این شرط که برند به شعار ها یا قول هایی که می‌ دهد پا برجا بماند. یا از آن سبقت بگیرد. رفتارها و وعده‌های برند است که مردم را به خود جلب می‌کند!

مایه حیات یک برند، چشم اندازی دقیق

مایه حیات برند مسیر مشخص شده رشد آن است. در ابتدا این مسیر فقط توسط مدیر مجموعه دیده می‌شود. هرچقدر هم که برای انتقال این مسیر به کارمندان از ابزارها و نمودارها و… استفاده شود، باز هم عین مطلب منتقل نمی‌شود. برای همین اکثر برندها در ابتدای راه شعار مشخصی ندارند. حتی برخی از برندها اسم و لگو خود را در طول مسیر تغییر می‌دهند. اینکه مدیر باید چشم اندازی دقیق و مشخص داشته باشد، مهمترین قدم برای ساخت هویت یک برند است .

برای ساخت هویت یک برند مجموعه از دانش ها و فعالیت ها باید کنار یکدیگر قرار بگیرد تا بتوانیم فروش بالایی را تجربه کنیم. پس از فروش بالا مشتری های وفاداری داشته باشیم و در نهایت همگام با نیاز جامعه برای نسل بعدی تکرار شویم. از آنجایی که تا کنون متوجه شدیم هویت و ماهیت یک برند به چشم انداز رهبر مجموعه وابسته است. برای داشتن چشم انداز مناسب لازم است قبل از تعریف برند موارد زیر رعایت شود. چرا که در بسیاری از موارد، برندهای که به دست فراموشی سپرده‌ شده‌اند در یکی از این موارد کمبود داشته‌اند.

چه چیزی برند شما را یکتا می‌کند؟!
چه چیزی برند شما را یکتا می‌کند؟!

قدم اول: بررسی واقعیت‌های برند

در قدم اول فقط شرکت خودتان و شرکت های رقیب را بررسی کنید، ابتدا گذشته شرکت را تحلیل کنید. چه مواردی باعث شکست‌ها شده؟ چه مواردی باعث موفقیت شده؟ در این مواقع وضعیت شرکت های رقیب چگونه بوده است؟ سوالاتی شبیه این ها مطرح کنید. آنقدر به این تحقیق ادامه دهید تا پاسخ‌هایی برای این سوالات پیدا کنید: «نقاط قوت شرکت چیست؟ نقاط ضعف شرکت چیست؟ چه عواملی به بهره‌وری بهتر شرکت کمک می‌کند؟ چه عواملی می‌تواند برای پروژه مسئله ساز باشد؟ و…»

قدم دوم: بیانیه‌ای درست

برندها در ابتدای کار شروع به داستان سرایی می‌کنند. بسیار آرمانی از خود یاد می‌کنند. پس از مدتی کمتر از خود می‌‎گویند و بیشتر به فعالیت هایشان عمق می‌دهند. فعالیت‌هایی که بتواند در مشتری حس خوب ایجاد کند. این حس خوب برای بقای شرکت به شدت حیاتی است. چرا که پس از این مخاطبان و مشتریان از این برند داستان سرایی می‌کنند. نکته مهم اینجاست که داستان‌هایی که مشتریان برای برند وصف می‌کنند بسیار قوی تر از داستان‌هایی است که خود شرکت تعریف کند. قدم مهم برای ساخت هویت یک برند بیانیه‌ای درست است. این بیانیه باید بیانیه‌ای هدفمند باشد و مهمترین خدمات و محصولات را در بر داشته باشد. علاوه براین باید شرح دهد که محصول یا خدمات شما چه برتری نسبت به سایر رقیب‌هایتان دارد. در حین صادر کردن بیانیه باید در نظر داشته باشید که دوست دارید مشتریان با چه احساسی از شما یاد کنند. در نظر داشته باشید که شرکت شما در پنج سال آینده چه جایگاهی خواهد داشت.

قدم سوم: زیربنا و ماهیت اصلی برند

زیر بنای اصلی شرکت ماهیت شرکت است. ماهیت شرکت نمایانگر روح و قلب یک شرکت است. ماهیت به این معناست که می‌خواهید مشتری‌ها پس از استفاده از محصولات شما چه احساسی داشته باشند. سوال اساسی اینجاست که آیا زیربنای اصلی شرکت شما طبق احساس مشتری تعریف شده یا طبق سود شرکت؟ اگر شرکت شما به احساسات مشتری اهمیتی نمی‌دهد این زیربنا را تغییر دهید. ماهیت اصلی شرکت باید به گونه‌ای باشد که دو نکته را به ضمیر ناخودآکاه مخاطب القا کند. اولین نکته احساسی است که ما به مشتری اهمیت می‌‎دهیم، احساسی که تک به تک مشتری‌های شما را مشتری‌های VIP می‌شمارد. این قدم باعث بقا برند می‌شود. باعث می‌شود مردم به برند شما وفادار بمانند. ساخت هویت یک برند هرچقدر هم که قدرتمند شروع شده باشد، بدون القا احساسات به مخاطب دوام چندانی نخواهد داشت.

قدم چهارم: ارزش‌های برند خود را به مخاطب ثابت کنید.

به بیان ساده‌تر به شعارها و داستان‌های جامعه عمل بپوشانید؛ برای این کار لازم نیست کار به خصوصی انجام شود. فقط باید به طور صحیحی مدیریت کنید. اگر ارائه خدمات شما یا تولید و فروش محصول به درستی مدیریت شود کیفیت محصول بالا خواهد رفت. به گونه‌ای که تمام رقبا را از میان خواهد برداشت. نکته قابل توجه اینجاست که باید کارمندان، مدیران میانی، مدیران ارشد همگی نگرش درست داشته باشند. تنها نگرش درستی که بین تمام کمپانی ها و برندهای برتر دنیا بوده، سود رساندن به مشتری بوده است. وجود این قدم باعث می‌شود زحماتی که برای ساخت هویت یک برند ‌‌می‌کشید بی‌ثمر نباشد. سرانجام این چرخه به این حلقه آخر زنجیر ختم می‌شود. حلقه‌ای که باعث می‌شود فروش شما تا چند نسل ادامه داشته باشد.

تمام بندهایی که باهم به بحث آنها پرداختیم نیاز به مطالعه منابع علمی بیشتری دارد. فراموش نکنید هیچ چیز نمی‌تواند جای تجربه‌ را بگیرد. از کسب تجربه دیگران در این زمینه غافل نشوید. تک تک این بندها به صورت تیتروار ذکر شد.

به خاطر داشته باشید که باتوجه به نیاز جامعه ساخت هویت یک برند برای کمپانی‌های مختلف متفاوت بوده است؛ مثلا شرکت‌های بزرگی مثل اپل یا گوگل راه مخصوص به خود را در برند سازی دارند. قاعدتا شرکت‌ تازه تاسیس، امکانات و منابع آنها را ندارند. پس مسیر شکل دادن هویت برند متفاوت خواهد بود.شرکت‌های نوپا باید از روش‌های تازه تاسیس و خلاقانه و در عین حال زودبازده پیروی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *