روغن های مناسب سرخ کردن کدام است؟

در انتخاب روغن سرخ کردنی سالم برای پخت و پز گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از این روغن‌ها مانند روغن زیتون برای مردم کاملاً شناخته شده هستند و برخی دیگر، مانند روغن آووکادو یا نارگیل کمتر آشنا هستند. کدام روغن برای سرخ کردن مناسب است؟ این بستگی زیادی به نوع پخت و پز شما دارد. […]

در انتخاب روغن سرخ کردنی سالم برای پخت و پز گزینه‌های زیادی وجود دارد. برخی از این روغن‌ها مانند روغن زیتون برای مردم کاملاً شناخته شده هستند و برخی دیگر، مانند روغن آووکادو یا نارگیل کمتر آشنا هستند. کدام روغن برای سرخ کردن مناسب است؟ این بستگی زیادی به نوع پخت و پز شما دارد.


همچنین نقطه دود روغن که همان نقطه شروع سوختن روغن است، یکی از مهمترین مواردی است که باید آن را در نظر بگیرید. اگر روغن را از نقطه دود آن گرم کنید، نه تنها به عطر و طعم آن آسیب می‌زند، بلکه بسیاری از مواد مغذی موجود در روغن از بین می‌رود. در نهایت باعث آزادسازی ترکیبات مضر به نام رادیکال‌های آزاد می‌شود.
اگر از خود می‌پرسید که بهترین روغن سرخ کردنی سالم کدام است، بهتر است تا آخر مقاله ما را همراهی کنید. ما در این مقاله از نظر دو کارشناس تغذیه به نام‌های لیز ویناندی، متخصص تغذیه مرکز پزشکی دانشگاه ایکس اوهایو و لیزا هوارد، نویسنده کتاب بزرگ روغن‌های پخت و پز سالم استفاده کرده‌ایم.

روغن زیتون

متخصصان تغذیه و آشپزی در انتخاب روغن زیتون به عنوان سالم‌ترین و همه‌کاره‌ترین روغن برای پخت و پز اتفاق نظر دارند. ولی به شرطی که این روغن طبیعی و بدون مواد افزودنی شیمیایی باشد. روغن زیتون طبیعی و سالم، روغنی است که بیش از حد فرآوری و تصفیه نشده باشد. از روغن زیتون می توان برای سرخ کردن انواع غذا با مرغ استفاده کرد.
روغن زیتون طبیعی حاوی مقدار زیادی چربی و اسیدهای چرب اشباع نشده است. بسیاری از مطالعات نشان داده شده است، این روغن برای سلامت قلب بسیار مفید است. دود روغن زیتون نسبت به روغن‌های دیگر نسبتاً کم است، بنابراین برای پخت و پز با حرارت کم و متوسط ​​گزینه مناسبی است.

روغن سرخ کردنی
این روغن همچنین یکی از سالم‌ترین روغن‌هایی است که می‌توان از آن برای پخت و پز استفاده کرد. در زمان خرید روغن زیتون طبیعی باید دقت کنید؛ زیرا برخی از برندها به دروغ برچسب طبیعی و بکر را بر روی محصولات خود می‌زنند. در صورتی که در ساخت آن‌ها از مواد شیمیایی استفاده کرده‌اند.

روغن نارگیل

روغن نارگیل برخلاف سایر روغن‌های گیاهی، در درجه اول چربی‌های اشباع شده قرار دارد. برخی از متخصصان انجمن قلب آمریکا معتقدند که این روغن باعث کاهش سطح کلسترول خون می‌شود. به طور کلی در مصرف هر چیزی نباید زیاده روی کنید.
چربی‌های اشباع روغن سالم‌تری برای پخت و پز یا سرخ کردن در دمای بسیار بالا هستند، زیرا در گرمای زیاد پایدارتر هستند. این بدان معناست که احتمال تجزیه و دود شدن در آن‌ها کمتر است.

روغن سبزیجات

اصطلاح «روغن نباتی» به هر روغنی گفته می‌شود که از منابع گیاهی تأمین می‌شود. سلامت یک روغن نباتی به منبع و محل مصرف آن بستگی دارد. بیشتر روغن‌های گیاهی موجود در بازار ترکیبی از روغن‌های کلزا، ذرت، سویا، گلرنگ، نخل و آفتابگردان است. به طور كلی تا جایی که می‌توانید از روغن زیتون به جای ذرت یا روغن سویا استفاده كنند.

روغن پخت و پز
روغن‌های گیاهی هنوز هم تصفیه و فرآوری می‌شوند، این مطلب بدین معنی است که آن‌ها نه تنها فاقد طعم هستند، بلکه دارای مواد مغذی نیز هستند. روغن نباتی فرآوری شده برای مصرف مطمئن است. با استفاده از سویا، ذرت، دانه پنبه، کلزا می‌تواند روغن گیاهی تهیه کرد.

روغن کانولا

روغن کانولا شامل مقداری چربی اشباع نشده است. از بین همه روغن‌های گیاهی، روغن کانولا دارای کمترین چربی اشباع است. همچنین دارای نقطه دود زیاد است، به این معنی که می‌تواند از آن به عنوان روغن سرخ کردنی سالم با حرارت بالا استفاده کرد. روغن کانولا معمولاً به صورت فراوری شده وجود دارد.

روغن آووکادو

روغن آووکادو یک انتخاب عالی برای روغن سرخ کردنی سالم است. این ماده مانند روغن زیتون، تصفیه نشده‌اش بسیار مفید است. همچنین دارای نقطه حرارت بالا است، به همین دلیل برای سرخ کردن در دماهای بالا بسیار مناسب است.
عطر و طعم چندانی ندارد و همین امر باعث می‌شود گزینه مناسبی برای پخت و پز باشد. روغن آووکادو حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده است (دارای یکی از بالاترین محتوای چربی اشباع نشده در بین روغن‌های پخت و پز است) و همچنین دارای ویتامین E که باعث گران بودن آن شده است.

روغن آفتابگردان

این روغن سرشار از ویتامین E است. یک قاشق غذاخوری از آن حاوی 28٪ مقدار توصیه شده مصرف روزانه از این ماده مغذی است. دارای نقطه دود زیاد و عطر و طعم قوی نیست، به این معنی که ظرف را تحت فشار قرار نمی‌دهد.

روغن مناسب پخت و پز
با این حال، روغن آفتابگردان حاوی مقدار زیادی اسید چرب امگا 6 است که بدن به آن‌ها نیاز دارد. برخی از افراد تصور می‌کنند امگا 6 خاصیت ضد التهابی دارد، در حالی که این خاصیت مختص امگا 3 است. مصرف بیش از حد امگا 6 بدون تعادل با امگا 3 می‌تواند منجر به التهاب اضافی در بدن شود، بنابراین در مصرف آن دقت کنید.

روغن بادام زمینی

روغن‌های مغز، مانند بادام زمینی برای پخت و پز بسیار مناسب است. این روغن‌ها دارای انواع مختلفی هستند که بر اساس نیاز روزانه، می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. روغن بادام زمینی یکی از بالاترین محتوای چربی اشباع نشده در بین روغن‌های پخت و پز را دارد.

روغن گردو

این روغن دارای نقطه دود کم است، بنابراین برای پخت و پز مناسب نیست؛ اما می‌توان از آن در موارد دیگر آشپزی استفاده کرد. روغن گردو نسبت خوبی از اسیدهای چرب امگا 6 به امگا 3 دارد که به کنترل التهاب کمک می‌کند.

روغن بذر کتان

روغن بذر کتان سرشار از امگا 3 است و دارای نقطه دود بسیار کمی است. به دلیل پایین بودن نقطه دود، نباید برای پخت و پز استفاده شود. بهتر است این روغن را در دمای یخچال نگهداری کنید.

روغن کنجد

این روغن حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده و مقدار کمی اسید اشباع شده است. از نقطه دود بالاتری نسبت به روغن‌های گیاهی دیگر برخوردار است. به همین دلیل از آن می‌توان برای سرخ کردن با حرارت بالا استفاده کرد.

سخن آخر

انتخاب روغن سرخ کردنی سالم کاری دشوار نیست، بلکه باید اینکار را با مطالعه انجام دهید. در جهان روغن های زیادی وجود دارد که برخی از آنها گیاهی و برخی دیگر حیوانی هستند. اگر به سلامت خود اهمیت می دهید، بهتر است از غذاهای سرخ کردنی استفاده نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *