سالن ورزشی خوب!

در قرن بیست و یکم و این دورانی که ما در آن زندگی می کنیم، اهمیّت ورزش در سلامتی روح و جسم بر کسی پوشیده نیست. همه‌ ما به این باور رسیده‌ایم که بیشترین تاثیر در تندرستی ما را ورزش و نرمش دارند. هرچند این گفته که ورزش حرفه‌ ای نه تنها مزیت آنچنانی ندارد […]

در قرن بیست و یکم و این دورانی که ما در آن زندگی می کنیم، اهمیّت ورزش در سلامتی روح و جسم بر کسی پوشیده نیست. همه‌ ما به این باور رسیده‌ایم که بیشترین تاثیر در تندرستی ما را ورزش و نرمش دارند. هرچند این گفته که ورزش حرفه‌ ای نه تنها مزیت آنچنانی ندارد بلکه برای سلامت انسان در طولانی مدت مظر است نیز درست است. اما مقصود ما از ورزش در این یادداشت، ورزش نیمه‌ حرفه‌ ای و به صورت مداوم، صرفا جهت ارتقای سلامتی است.

قطعا ورزش نیاز به محیط مختص خود دارد، جز یک سری ورزش و نرمش نظیر پیاده روی و اینچنین ورزش های هوازی که نیاز به فضای باز دارند، باقی ورزش ها نیاز به سالن ورزشی مناسب دارند. این  مناسب بودن شامل دارا بودن پیش نیاز های آن رشته، امکانات رفاهی و جانبی مورد نیاز بعد از هر سانس ورزش و… می شود.

ما قصد داریم در این یادداشت به معرفی و بررسی ویژگی های یک سالن ورزشی خوب بپردازیم، پس با کافه مپ همراه باشید.

محل سالن ورزشی
محل سالن ورزشی

محل سالن ورزشی

اگر به دنبال یک سالن ورزشی خوب برای داشتن سلامتی و ساختن بدنی زیبا هستید، توجه به این نکته که این سالن در کجا قرار دارد بسیار مهم است. به عنوان مثال اگر سالن در محلی پر تردد و با ترافیک نسبتا سنگینی باشید احتمال اینکه بعضی از جلاسات را با توجیه اینکه الان آن مکان شلوغ است یا اینکه برای یک ساعت ورزش دو ساعت وقتم در ترافیک خواهد گذشت، به باشگان نروید و در روند مستمر تمرین خود وقفه بیاندازید.

از ویژگی های یک سالن ورزشی خوب همین راحتی در دسترسی به آن است. ترجیحا سالن ورزشی مورد نظر خود را در مسیری که برای شما پر تردد است انتخاب کنید. مثلا در مسیر خانه و محل  کارتان یا در مسیر دانشگاه، کتابخانه و محل سکونتتان، یا بهترین انتخاب مکانی نزدیک به خانه ی شماست. اینطوری بهانه هایتان برای نرفتن به باشگاه را به حداقل می رسانید.

تجهیزات باشگاه ورزشی

تعداد، کارایی، تمیز بودن و نگهداری اصولی از تجهیزات در یک باشگاه ورزشی بسیار مهم است. در انتخابتان به این موارد توجه ویژه داشته باشید. تعداد و تنوع وسایل در یک سالن ورزشی به شما این اجازه را می دهد بهینه تر و متنوع تر تمرینات خود را پیش ببرید. هم صرفه جویی در وقت است هم خروجی تمرینات شما را با کیفیت تر می کند.

صد البته بحث تمیز بودن و نگهداری درست از تجهیزات نیز یک امتیاز بزرگ برای تبدیل شدن به یک سالن  ورزشی خوب است. هرچه تجهیزات تمیز تر و بروز تر باشند میل و اشتیاق شما برای تمرین افزایش خواهد یافت. همین طور همه‌ی این موارد احتمال آسیب دیدگی را برای شما کاهش می دهد. بخش اعظمی از آسیب دیدگی های ورزشی به دلیل فرسوده بودن تجهیزات و نگداری غیر اصولی آن ها ایجاد می شود. همچنین به علت تعرق بالای بدن و بالا ربودن دمای بدن تمیز نبودن محیط و تجهیزات میتواند باعث بروز مشکلات و بیماری های پوستی نیز بشود.

آموزش های اختصاصی، داشتن مربی حرفه ای

دارا بودن یک مربی خوب و با علم، از شروط اصلی انتخاب یک باشگاه ورزشی است. توجه داشته باشید این روز ها در برخی باشگاه ها مربی های فاقد مدرک مربی گری معتبر، صرفا بدلیل داشتن تجربه و هیکلی تنومند و از طرفی داشتن قدرت فروش و جذب مشتری استخدام می شوند. گرچه باور این موضوع سخت است اما سالن های ورزشی ما این  روز ها بیشتر شرایط مارکتینگ دارند و جایی برای فروش محصولات تقویت کننده هستند. اگر به دنبال یک سالن ورزشی خوب می گردید و تقریبا تازه کار هستید و می خواهید ورزش را شروع کنید، تحقیق کنید و یک سالن با مربی حرفه ای پیدا و انتخاب کنید. تا به صورت حرفه ای و اصولی برنامه ای مختص شما و شرایط شما تدوین کند تا نهایت بازخورد به دور از هرگونه آسیب دیدگی را داشته باشید.

هزینه‌ استفاده و عضویت در باشگاه

هزینه‌ی شهریه و عضویت در باشگاه های ورزشی می تواند خیلی متفاوت باشد. این تنوع هزینه به عواملی چون تجهیزات، خدمات اضافی، تعداد و مقدار جلسات تمرین، محیط داخلی سالن ورزشی و… بستگی دارد. اگر یکی از چالش های اصلی شما هزینه تمرین است، یکی از عوامل کلیدی انتخاب شما همین موضوع خواهد بود. شما باید بگردید و با توجه به نیاز هایتان مناسب ترین باشگاه را انتخاب کنید. یک سالن ورزشی خوب باید با نیاز های شما همخوانی داشته باشد. نه اینکه ایده آل ترین سالن، بهترین گزینه برای شما باشد.

ساعت کاری سالن ورزشی
ساعت کاری سالن ورزشی

ساعت کاری سالن ورزشی

ساعات کاری و باز بودن سالن ورزشی نیز خیلی مهم است. سالن ورزشی خوب سالنی است که بیشترین ساعات را در روز باز باشد تا شما بتوانید به خوبی ساعت تمرینتان را در بین برنامه‌ روزانه خود بگنجانید. و هیچ گونه تحمیلی به روند روزانه شما نداشته باشد، به طوری که به یک یا چندین برنامه شما به خاطر باشگاه لطمه وارد شود. هرچند شما باید در قبال انتخاب، ورزش کردن و سلامت خود مسئول باشید. باز بودن و  خدمات رسانی در روز های تعطیل نیز مهم است. حتما این موارد را قبل از انتخاب خود پرسیده و بررسی کنید.

خدمات اضافی در سالن ورزشی

خدمات اضافی و فوق برنامه نظیر ماساژ، استخر و جکوزی، مشاوره‌ ی تغذیه، فیزیوتراپی، نگهداری کودک و… می تواند در شناساندن یک سالن ورزشی خوب کارآمد باشد. اما توجه کنید همان طور که قبلا اشاره کردیم  بهترین گزینه برای شما کامل ترین سالن ورزشی نیست. شما باید نیاز سنجی کرده و با توجه به نیاز هایتان باشگاه خود و همین طور امکانات اضافی آن را انتخاب کنید.

در مورد خدمات اضافی توجه به مسائل مالی و هزینه های آن نیز مهم است.

کارکنان و دیگر افراد حاضر در باشگاه

یکی دیگر از موارد مهم که ما به عنوان آخرین مورد به آن اشاره خواهیم کرد کارکنان و دیگر افراد حاضر در باشگاه و در حال تمرین کردن هستند. جو دوستانه و خوش اخلاق و شاداب در باشگاه قطعا به انگیزه‌ شما کمک خواهد کرد و شما را مشتاق تر برای ادامه مسیر خواهد کرد. اگر اول راه هستید همین افراد هستند که می توانند راه و چاه را به شما نشان داده و تجربیات خود را در اختیار شما بگزارند. هر چقدر هم یک سالن ورزشی خوب باشد و تمام گزینه های مورد نظر شما را دارا باشد، نبود جو دوستانه و شاداب به مرور زمان شما را سرد و سرد تر نسبت به هدفتان خواهد کرد.

در نهایت امیدوارم اطلاعات کافه مپ به شما کمک  کرده و قدرت انتخاب شما برای انتخاب یک سالن ورزشی خوب و مناسب شما را افزایش داده باشد.

شما می توانید با مراجعه به صفحه تفریحی ورزشی در کافه مپ به نزدیک ترین سالن ورزشی با کیفیت بروید و در فعالیت های آنجا شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *