سوغاتی های معروف یزد کدام هستند؟

شهر یزد، از شهرهای توریست پذیر ایران با سوغاتی هایی معروف و شناخته شده است. این شهر که شهر بادگیرها و عروس کویر نیز نامیده می شود، از شهرهای تاریخی ایران با قدمتی چند صد ساله به شمار می‌رود و در جهان نیز، لقب اولین شهر خشتی را از آن خود کرده است. آنچه که […]

شهر یزد، از شهرهای توریست پذیر ایران با سوغاتی هایی معروف و شناخته شده است. این شهر که شهر بادگیرها و عروس کویر نیز نامیده می شود، از شهرهای تاریخی ایران با قدمتی چند صد ساله به شمار می‌رود و در جهان نیز، لقب اولین شهر خشتی را از آن خود کرده است. آنچه که در میان تمام جاذبه های گردشگری و آثار تاریخی یزد، موجب محبوبیت این شهر باستانی شده و بر جذابیت آن اضافه کرده، گوناگونی و تنوع سوغاتی هایش می باشد.

سوغاتی های معروف یزد

سوغاتی های استان یزد برای مسافران و گردشگران به قدری متنوع، گوناگون و لذیذ است که نمی توان بدون خرید سوغاتی، این شهر زیبا را ترک کرد. سوغاتی های استان یزد در سه دسته خوراکی، شیرینی و صنایع دستی قرار می گیرند. اگر شما نیز قصد مسافرت به عروس کویر ایران را دارید و می خواهید از سوغاتی های این شهر بی نصیب نمانید، توصیه می کنیم سوغاتی های معروف یزد که در ادامه مطلب ذکر می شود را از دست ندهید.

1) سوغاتی های خوراکی یزد

خوراکی های خوشمزه و لذیذ بسیار زیادی را در شهر یزد می توان پیدا کرد که قدمت زیادی دارند و مخصوص این شهر می باشند. برخی از این خوراکی ها به دلیل ویژگی هایی از جمله کیفیت، طعم لذیذ و… جنبه سوغات نیز پیدا کرده اند و از سوغاتی های شناخته شده این شهر محسوب می شوند. در ادامه به برخی از برترین خوراکی های این استان اشاره خواهد شد.

حلوا ارده

حلوا ارده استان یزد که در شهرستان اردکان تولید می شود، از خوراکی های بسیار لذیذ و مقوی است که کیفیت بالای آن، موجب شده تا اردکان، قطب تولید ارده ایران نامیده شود. حلوا ارده از مشتقات ارده است و خوراکی مناسبی برای مصرف در وعده صبحانه می باشد. این خوراکی که از سوغاتی های معروف یزد به شمار می رود، عاری از مواد مضر و افزودنی های شیمیایی است و به روشی سنتی و بهداشتی در این شهر به تولید رسیده و در بسته بندی های بهداشتی عرضه می شود تا مسافران راه های دور نیز بتوانند قادر به حمل و سوغات کردن آن باشند.

نان خشک یزدی

شاید اسم نان خشک به عنوان یک سوغاتی استان یزد برایتان عجیب و غیر قابل باور باشد؛ اما باید اشاره کنیم که این خوراکی لقب یکی از معروف ترین سوغاتی های یزد را از آن خود کرده است. نان خشک یزدی که به آن نان تنوری هم گفته می شود، از پختن نان های سنتی در تنور و خشک کردن آنها به دست می‌آید. استفاده از چاشنی های معطری همچون سیاه دانه، گشنیز و زیره باعث شده تا این نان علاوه بر طعم لذیذ، عطر و بوی فوق العاده ای نیز پیدا کند. این سوغاتی استان یزد، معمولا با آبگوشت به مصرف می‌رسد اما از خاصیت و طعم بی نظیر آن با غذاهایی از جمله ماست و خیار، آش دوغ و… نیز نباید غافل شد.

سوغات استان یزد

ماقوت

غیر ممکن است افرادی که یزد را به عنوان یکی از مقصدهای مسافرت خود در نظر دارند و هر ساله نیز از زیبایی های این استان برخوردار می شوند، از ماقوت به عنوان سوغاتی این استان یاد نکرده باشند. ماقوت، نام نوعی دسر لذیذ یزدی است که از جهت طعم، شباهت زیادی به فالوده یزد دارد. این دسر یزدی بسیار خوش رنگ است و به دلیل خواص مواد استفاده شده در آن مانند نشاسته که ماده اصلی نیز در تهیه دسر به شمار می رود، بسیار مفید و ارزشمند می باشد. ماقوت از خوراکی های معروف یزد است و به قدری محبوب است که کمتر مسافری را می توانید پیدا کنید که نام ماقوت را نشنیده و از طعم آن نچشیده باشد.

2) شیرینی های سوغات یزد

در میان سوغاتی های استان یزد، شیرینی های این استان بیش از هر خوراکی دیگری معروف شده اند و این مسئله بی تاثیر از طعم فوق العاده شیرینی ها نیست. شیرینی های بسیار زیادی هستند که به عنوان سوغاتی یزد شناخته می شوند و طرفدار دارند؛ در ادامه به برخی از مهم ترین شیرینی ها اشاره می کنیم.

قطاب یزدی

قطاب یزدی یا همان نان سرخ شده در روغن، در ردیف شیرینی های محبوب استان یزد که جنبه سوغاتی دارند، قرار گرفته و ارزش غذایی بالایی دارد. این شیرینی لذیذ، از ترکیب موادی از جمله تخم مرغ، آرد، شیر و پودر قند به دست می آید و طعمی متفاوت و متمایز از سایر شیرینی های یزد یا دیگر شهرهای ایران دارد. آنچه که در قطاب بیشتر به چشم می خورد، طعم لذیذ و تزیین زیبای آن به وسیله پودر پسته، هل و پودر بادام می باشد. اگر سری به استان یزد و جاذبه های گردشگری آن زدید، حتما قطاب یزدی را امتحان کنید و از طعم آن، لذت ببرید.

باقلوا

باقلوا یکی دیگر از سوغاتی های محبوب و پرطرفدار شهر بادگیرهاست که به شکل های مختلفی مانند مربع و لوزی تولید می شود. نکته مهم در مورد باقلوای یزدی این است که این سوغاتی محبوب، منحصر در یک طعم نیست و دارای چندین طعم از جمله طعم نارگیلی و بادامی می باشد؛ بنابراین شاید یکی از علل محبوبیت باقلوا در میان سوغاتی های استان یزد را بتوان مربوط به تنوع طعم و طرح این شیرینی خوشمزه دانست.

کیک یزدی

یکی از برترین شیرینی های اصیل و بومی استان یزد که طرفدار زیادی دارد و به عنوان یکی از سوغاتی های معروف یزد از آن یاد می شود، کیک یزدی می باشد. این کیک، بسیار معروف است و در خود استان یزد، بیشتر در مراسمات مذهبی و دینی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر قصد دارید شیرینی معروفی از این شهر تاریخی را به عنوان سوغاتی به عزیرانتان بدهید، این کیک معطر را پیشنهاد می کنیم.

سوغات استان یزد

همچنین از دیگر شیرینی های محبوب این استان می توان به

– نان برنجی

– حاجی بادامی

– نان یا شیرینی پنجره‌ای

– سوهان‌ آردی و خانی

– لوز

– نبات

– پشمک

– و نقل یزدی اشاره کرد.

3) منسوجات و صنایع دستی

در استان یزد نیز همانند دیگر شهرها و استان های کشورمان، با توجه به فرهنگ، سنت و شرایط بومی بسیاری از صنایع دستی و منسوجات دستباف را می توان به عنوان سوغات به ارمغان آورد و ردی از قدمت دیرینه این شهر را در این صنایع پیدا کرد. برخی از برترین صنایع دستی یزد که به عنوان سوغاتی ارزشمند از این استان محسوب می شود را می توانید در لیست زیر مشاهده کنید:

سفال و سرامیک

از شهرستان میبد واقع در استان یزد، می توان به عنوان یکی از بزرگ ترین تولیدکننگان سفال و سرامیک باکیفیت ایران یاد کرد. محصولات سفال و سرامیک تولید شده در این شهرستان، به لحاظ کیفیت در بالاترین سطح قرار دارند و بسیار نیز شناخته شده هستند. یکی از برترین ویژگی های سفال و سرامیک یزد را می توان ترسیم نقاشی ها و طرح های اصیل و بومی بر روی این محصولات دانست.

رسم اشکال سنتی و نقوش ماندگاری همچون گل، ماهی و خورشید موجب شده تا این محصولات از لحاظ زیباشناسی نیز در صدر قرار بگیرند. با وجود کیفیت بالای سفال و سرامیک یزد و طرفداران زیاد این محصولات، بدون شک سفال و سرامیک تولید شده در میبد را می توان از صنایع دستی و سوغاتی های معروف یزد به شمار آورد.

دارایی‌بافی

یکی از هنرهای بومی و اصیل یزد در زمینه صنایع دستی، هنر دارایی بافی است که قدمت زیادی دارد و از هنرهای فراموش شده این استان، محسوب می شود. دارایی بافی با قدمتی۸۰۰ ساله در یزد قدیم رواج داشته و به دلیل استفاده از پارچه های مخصوص و ابریشمی، این هنر اغلب در طبقات اعیان و بزرگان دیده شده است. از این هنر اصیل و بومی که امروزه کمتر می توان سراغ آن را در یزد گرفت، بیشتر برای دوخت روتختی و رومیزی‌های طرح سنتی استفاده می‌شود. با وجود فراموشی این هنر، باز هم می توان ردی از آن در یزد پیدا کرده و آن را به عنوان یک سوغاتی ارزشمند از این شهر، تهیه کرد.

ترمه بافی

ترمه بافی یکی دیگر از هنرهای دیرینه و با سابقه در استان یزد است که قدمت آن را می توان به دوران زردشتیان بازگرداند. هنر ترمه بافی در گذشته به شیوه سنتی و دستی انجام می شد اما امروزه در استان یزد و حتی دیگر شهرهایی که این هنر ارزنده را دارند، به شیوه نیمه صنعتی و ماشینی صورت می گیرد. هنر ترمه بافی استان یزد، در کنار دارایی بافی و سایر صنایع دستی، فرهنگ غنی این شهر را پیش چشم مسافران به نمایش می گذارد.

سوغات استان یزد

علاقه مندی مسافران و گردشگران به این هنر اصیل یزدی، موجب رونق این هنر و توسعه آن در استان یزد شده است؛ به گونه ای که محصولاتی همچون شال های ترمه توانسته اند به عنوان یکی از زیباترین صنایع دستی یزد مورد استقبال قرار بگیرند و به عنوان یک سوغاتی مناسب برای بانوان، خریداری شوند. اگر شما نیز عازم سفر به یزد هستید و قصد خرید سوغاتی برای خودتان یا خانم های اطرافتان را دارید، می توانید شال های ترمه این شهر را به عنوان یک سوغاتی زیبا و بومی انتخاب کنید.

البته توجه داشته باشید که سوغاتی های یاد شده در زمینه صنایع دستی محدود به موارد یاد شده نیست و بسیار فراوان و متنوع است. صنایع دستی استان یزد، فوق العاده چشم گیر و زیبا هستند؛ بنابراین به جرئت می توان گفت که این صنایع دستی و محصولات، از پرفروش ترین و پرطرفدارترین سوغاتی های این شهر تاریخی محسوب می شوند و بی نهایت، طرفدار دارند. همان طور که اشاره شد صنایع دستی شهر بادگیرها، محدود به چند مورد یاد شده نیست و مواردی از قبیل

– شعربافی

– شمد

– چادرشب

-ترم

-زیلو

– زری بافی

– و مخمل بافی را می توان برخی دیگر از صنایع دستی یزد دانست که به عنوان یک سوغاتی ارزشمند و پرطرفدار مورد استفاده قرار می گیرند.

سخن آخر

غیر از شیرینی ها و صنایع دستی، بسیاری از محصولات، میوه جات و حتی گیاهان دارویی را می‌توان در لیست سوغاتی های محبوب و بی شمار یزد، جا داد. پس چنانچه سفری به این استان کویری زیبا داشتید، از دیگر سوغاتی های آن غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *