حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن و تناسب اندام

از زمان‌های گذشته تا به امروز تناسب اندام از اهمیت ویژه‌ای در میان مردم دارا بود. مردم هر روزه به دنبال روش‌هایی برای رسیدن به وزن ایده آل بوده‌اند و اینکار را با استفاده از ورزش‌های مختلف بدست آورده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن را مورد بررسی قرار دهیم، در نتیجه […]

از زمان‌های گذشته تا به امروز تناسب اندام از اهمیت ویژه‌ای در میان مردم دارا بود. مردم هر روزه به دنبال روش‌هایی برای رسیدن به وزن ایده آل بوده‌اند و اینکار را با استفاده از ورزش‌های مختلف بدست آورده‌اند. در این مقاله می‌خواهیم حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن را مورد بررسی قرار دهیم، در نتیجه اگر به دنبال روشی برای چاق شدن هستید کافه‌مپ رو دنبال کنید.

حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن

برخی از افراد لاغر برای چاق شدن به دنبال روش‌های سختی هستند که به نتیجه هم نخواهند رسید. برخی می‌خواهند این کمبود وزن را با استفاده از انواع داروهای شیمیایی برطرف کنند، که برای آنها عوارض جبران ناپذیری را در پی خواهد داشت. این افراد می‌توانند با استفاده از یک رژیم غذایی و ورزشی به وزن ایده آل خود برسند، فقط باید در این راه ناامید نشوند و به تلاش خود ادامه بدهند.

برای این افراد تکنیک‌ها و روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند بدون هیچ دردسری افزایش وزن بدهند. فقط باید در زمان افزایش وزن به این نکته دقت کنند که چاقی شکم و پهلو نیاورند. برای جلوگیری از این کار می‌توانند از حرکات ورزشی مناسب استفاده کنید، زیرا اگر شکم و پهلو بیاورید آب کردن آن کاری بس دشوار است. باید هدفتان تنها چاق شدن نباشد بلکه باید هدف اصلی خود را رسیدن به اندام مناسب و تناسب اندام خود بگذارید.

تناسب اندام هدف اصلی
تناسب اندام هدف اصلی

تناسب اندام هدف اصلی

برای رسیدن به تناسب اندام باید در برنامه روزانه خود انواع حرکات ورزشی را جای دهید. همچنین میزان سوزاندن بیشترین کالری خود را در طول روز بررسی کنید، تا به اندازه کالری مصرف کنید. غذاهایی که مصرف می‌کنید باید به گونه‌ای انتخاب کنید، که در زمان سوختن تبدیل به عضلات شود و انرژی شما را در طول روز تأمین کند. یکی از بهترین انتخاب‌ها حرکات ورزشی برای چاقی است، زیرا با این حرکات دچار اضافه وزن و یا اندام نامتناسب نخواهید شد. با ورزش می‌توانید در کنار افزایش حجم به اندام زیبایی نیز دست پیدا کنید، در نتیجه در برنامه روزانه خود این حرکاتی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم جای دهید. با اینکار در کنار تناسب اندام بدن خود را نیز سالم نگه می‌دارید و از بیماری‌های زیادی پیشگیری می‌کنید و سیستم ایمنی بدن را افزایش می‌دهید.

به طور خلاصه منظور از حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن این است که در هنگام استفاده از برنامه غذایی مناسب افزودن این حرکات ورزشی باعث می‌شود تا به سمت چاقی منحرف نشوید؛ بلکه مسیر خود را به سمت تناسب اندام ادامه دهید.

حرکات ورزشی مناسب برای افزایش وزن

برای اینکه به وزن ایده آل خود برسید باید با ورزش به این هدف دست پیدا کنید. برای افزایش حجم بهترین کار ورزش کردن است و یکی از رموز موفقیت افراد خوش هیکل است. حرکات زیادی برای افزایش حجم وجود دارد که باید حرکات مناسب بدن خود را انتخاب کنید تا به نتیجه مطلوبی دست پیدا کنید. نکته کلیدی که در این مسیر وجود دارد این است که، تمام حرکات را باید به صورت منظم و با تکرار در طول هفته انجام دهید. نظمی که در انجام حرکات باید داشته باشید از نکات مهم برای افزایش وزن است، در نتیجه این نکته را هیچگاه فراموش نکنید. در زیر به تعدادی از حرکات ورزشی برای چاقی اشاره کرده‌ایم.

حرکت شنا سوئدی
حرکت شنا سوئدی

حرکت شنا سوئدی

این حرکت را تمام افراد می‌توانند به راحتی انجام دهند. همچنین برای حرکت شنا شما به هیچ وسیله‌ای احتیاج ندارید در نتیجه می‌توانید در خانه نیز آن را انجام دهید. این حرکت عضلات بالا تنه را درگیر می‌کند و باعث افزایش حجم آن‌ها می‌شود، ولی باید دقت کنید آن را به درستی انجام دهید. این حرکت به این شکل است:

برای انجام این حرکت روی زمین بر روی شکم دراز بکشید و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. سپس دست‌ها را بر روی زمین و در مقابلتان بگذارید. در این حرکت باید دقت کنید زانوها و دست‌هایتان خم نشود. در زمان انجام این حرکت باید لکن به سمت پایین حرکت کند و بالا تنه به سمت بالا و در امتداد دست‌ها قرار بگیرد. بعد از آن دوباره به حالت اولیه برگردید و دست‌های خود را صاف کنید و این حرکت را به اندازه‌ای که توان دارید انجام دهید و در هفته‌های بعدی تعداد آن را افزایش دهید. در بین حرکات مکث نکنید و آن را به صورت پیوسته انجام دهید.

شنای هندی

شنای هندی یکی از حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن است که عضلات قفسه سینه، شانه و عضله سه سر را درگیر می‌کند و باعث تقویت آن‌ها می‌شود. این حرکت نیز بسیار شبیه حرکت شنا است؛ ولی در اینجا پاها را بیشتر از عرض شانه‌ها باز کنید و بروی شکم روی زمین دراز بکشید. به سمت زمین حرکت کنید وبه طوری که لگن به سمت زمین و بالاتنه به سمت بالا حرکت کند. این حرکت را به دفعات زیادی می‌توانید انجام دهید. فقط دقت کنید زمانی که به حالت اولیه برمیگردید باید بازوها را صاف کنید. و سر را به سمت زمین نگه دارید.

برپی
برپی

برپی

این حرکت جزو حرکاتی است که با انجام آن به صورت مداوم می‌توانید در افزایش وزن گام موثری بردارید. برپی دم و بازدم را نسبت به دیگر حرکات درگیر می‌کنند، به همین دلیل اشتهای فرد را تحریک می‌کند و باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. زمانی که متابولیسم بدن افزایش یابد به افزایش اشتها ختم می‌شود که چاقی را بدنبال دارد. در نتیجه این حرکت برای افزایش وزن بهترین گزینه است.

برای انجام این حرکت باید بایستید و دست‌ها را در کنار پهلو خود قرار دهید. سپس همانطوری بنشنید و کف دستتان را بر روی زمین به سمت جلو بگذارید. این حرکت خیلی شبیه به اسکات است. سپس پاهای خود را به سمت عقب دراز کنید و در این زمان دستتان بر روی زمین قرار گرفته باشد. سپس شبیه حرکت شنا به سمت زمین خم شوید. حال به حرکت قبلی برگردید و سریع به سمت بالا بپرید و از ابتدا حرکت را به دفعات زیادی شروع کنید. در حین انجام این حرکت دم و بازدم را فراموش نکنید.

بالا کشیدن عضلات ساق پا در حالت ایستاده

این حرکت بسیار برای افزایش وزن سودمند است، در نتیجه برای انجام دادن آن به صورت زیر عمل کنید:

بر روی پنجه پا بایستید و زانوهای خود را صاف نگه دارید. در این حالت باید پاشنه پا را از روی زمین بردارید. چند ثانیه به این صورت باقی بمانید و بعد از آن به حالت قبلی برگردید، این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

جامپ اسکات
جامپ اسکات

جامپ اسکات

جامپ اسکات یکی دیگر از حرکات ورزشی برای چاقی است، که می‌توانید به شکل زیر انجام دهید:

برای انجام این حرکت ابتدا بایستید و پاها را به عرض شانه باز کنید، سپس مانند حرکت اسکات به پایین خم بشوید. زمانی که به صورت اسکات نشستید به هوا بپرید. زمانی که دوباره بر رویزمین قرار گرفتید حالت اسکات را به خود بگیرید و این حرکت را چندین بار تکرار کنید.

لانژ بدون وزنه

لانژ بدون وزنه یکی از حرکات ورزشی برای چاق‌ شدن است که در تناسب اندام به افراد کمک شایانی می‌کند. این حرکت عضلات چهارسر، ساق پا و پشت بدن را درگیر می‌کند و باعث چاقی این نواحی می‌شود. برای انجام دادن این حرکت به وزنه احتیاج ندارید در نتیجه می‌توانید آن را در خانه به راحتی انجام دهید. برای انجام دادن این حرکت باید:

ابتدا بایستید و دست‌ها را به پهلو خود نزدیک کنید، سپس پاها را به عرض شانه باز کنید. سپس پای راست را جلو قرار دهید و لگن را به سمت پایین ببرید. در این حالت زانو باید خم شود. حال باید به حدی پایین بروید که زانو عقبی به زمین نزدیک شود. حال این حرکت را از نو برای پای چپ انجام دهید. به تعداد دفعاتی که می‌توانید این حرکت را تکرار کنید. حتی می‌توانید از وزنه‌های خانگی برای دشواری حرکت استفاده کنید.

بارفیکس
بارفیکس

بارفیکس

بارفیکس حرکت بنیادی و پایه در بیشتر ورزش‌ها است که به وسایل زیادی احتیاج ندارد. این حرکت را می‌توانید در منزل و با استفاده از یک میله انجام دهید. برای انجام دادن این حرکت از روش شنا سوئدی استفاده کنید. این حرکت برای حجم دادن قفسه سینه و اطراف شانه مفید است. برای انجام این حرکت باید:

زمانی که میله بارفیکس را گرفتید باید دست‌ها به بیرون بسته شود. حال باید با قوس اندکی که به کمر خود دادید بدنتان را به بالا بکشید، سپس به آرومی به پایین بیایید و در حالت اولیه خود قرار بگیرید. این حرکت را بر اساس قدرت بدنی خود به تعداد دفعاتی که می‌توانید انجام دهید.

اسکات با وزنه

اسکات یکی از حرکات اصلی در بدنسازی است که در بیشتر برنامه بدنسازان مشاهده خواهید کرد. در نتیجه جزو حرکات ورزشی برای چاقی می‌توانید از آن استفاده کنید. این حرکت عضلات چهارسر، فلکسورهای مفصل ران و همسترینگ را درگیر می‌کند و باعث حجم دهی آن‌ها می‌شود. برای این حرکت باید:

پاها را به عرض شانه باز کنید و دست‌ها را در مقابل سینه بچسبانید. حال مفاصل ران و زانوها را کمی خم کنید و به حالت نشسته بر روی نیمکت به سمت زمین بشینید. ولی باید دقت کنید بالاتنه باید به حالت صاف قرار گرفته باشد. به پایین بروید و سپس به حالت اولیه برگردید.

سخن آخر

هیچ تناسب اندام سالمی بدون برنامه غذایی ورزشی مناسب به وجود نمی‌آید. فرقی نمی‌کند شما اضافه وزن داشته باشید یا کمبود وزن در هر صورت این دو مورد باید در زندگی شما وجود داشته باشند و برای نگهداری آن تناسب اندام هم باید این این مسیر را ادامه دهید. همانطور که گفتیم حرکات ورزشی برای چاق شدن اجازه انحراف شما از تناسب اندام به چاقی را نمی‌دهند. امیدواریم این توضیحات برای شما مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *