اسپرسو چیست؟

وقتی برای اولین بار به کافی شاپ برویم، با شنیدن اسامی نوشیدنی های گرم مطمئنا حیرت زده خواهیم شد؛ اسپرسو دیگر چیست؟ شاید نوعی بستنی است؟ اما پس از چند بار رفتن به کافی شاپ کم کم با این اسامی آشنا می شویم. آشنایی با اسپرسو با خواندن این مقاله کامل تر می شود. پس […]

وقتی برای اولین بار به کافی شاپ برویم، با شنیدن اسامی نوشیدنی های گرم مطمئنا حیرت زده خواهیم شد؛ اسپرسو دیگر چیست؟ شاید نوعی بستنی است؟ اما پس از چند بار رفتن به کافی شاپ کم کم با این اسامی آشنا می شویم. آشنایی با اسپرسو با خواندن این مقاله کامل تر می شود. پس با کافه مپ همراه باشید.

تاریخچه اسپرسو

این که اغلب نوشیدنی های کافه ها ریشه در ایتالیا دارند، را تقریبا همه می دانند. اسپرسو هم مانند این ها برای اولین بار توسط فردی خلاق  به نام “لوییجی بتزرا” اختراع شد. به گونه ای که با کمی خلاقیت تصمیم گرفت فشار هوا را زمانی که آب را از روی قهوه عبور می دهد افزایش دهد؛ تا با این کار هم نوع جدید و خوشمزه تری از قهوه را بدست بیاورد، و هم مقدار کافئین موجود در قهوه را افزایش دهد. لوییجی این تصمیم را در سال 1903 گرفت و آن را عملی کرد؛ ولی مشکل آنجا بود که افزایش دادن فشار شاید با دستگاه هایی عملی باشد و برای کسانی که در آزمایشگاه کار می کنند یا به آن دسترسی دارند کار ساده ای باشد، اما اگر هم این نوع از قهوه به جایی می رسید و مورد علاقه عموم قرار می گرفت؛ مردم نمی توانستند یک دستگاه افزایش دهنده فشار را به خانه بیاورند. پس لوییجی به دنبال ساختن یک دستگاه اسپرسوساز راه افتاد و به نتیجه هم رسید.

خواص اسپرسو
خواص اسپرسو

خواص اسپرسو

یکی از مواردی اشاره کردیم این بود که اسپرسو دارای میزان کافئین بیشتری نسبت به بقیه نوشیدنی های کافه ای است، اینن موضوع برای اسپرسو عوارض و فوایدی را ایجاد کرده. جالب اینجاست که مصرف اسپرسو به گونه ای دوپینگ محسوب می شود، و در مصرف آن در مسابقات ورزشی ممنوع است.

اسپرسو بخورید، هوشیار بمانید

همان طور که گفتیم اسپرسو مانند دیگر نوشیدنی های مربوط به قهوه دارای کافئین است، حتی بیشتر؛ کافئین خواصی مانند افزایش دهندگی هشیاری و انرژی در بدن است، مانند یک ماده مخدر کم قدرت. مطمئنا افزایش هوشیاری می تواند باعث قدرتمند تر شدن تمرکز انسان شود. انجام برخی واکنش های شیمیایی سبب این اتفاقات می شوند.

اسپرسو، مکمل لاغری

به طور کلی کافئین باعث افزایش سوخت وساز شده و به لاغری انسان کمک می کند، کافئین با افزایش انرژی در بدن و کاهش خستگی، چیزی مانند انگیزه به بدن می دهد که علاقه به جنب و جوش دارد؛ همین امر موجب شده که افرادی که رژیم می گیرند قهوه را در برنامه رژیم غذایی خود قرار می دهند. اسپرسو هم مانند دیگر قهوه ها همین کار را می کند اما یک چیز در اسپرسو آن را خاص می کند و آن هم کالری بسیار کم آن است. طبق تحقیقات پژوهشگران، در یک فنجان کوچک (اصطلاحا یک شات) تنها 3 کالری موجود است.

مقابل سکته مغذی باایستید!

باز هم کافئین موجب یکی دیگر از خواص اسپرسو می شود. کافئین که دارای آنتی اکسیدان های زیادی هست مقابل خیلی از بیماری های بدن می ایستد، یکی از آن بیماری ها سکته مغذی است. در معنای ساده سکته مغذی رسیدن خون به بخشی از بدن را مختل می کند، این امر به هر دلیلی از جمله گرفتگی رگ ممکن است اتفاق بیفتد و در نتیجه قسمتی از بدن که آن منطقه وظیفه کنترل آن را داشته از کار می افتد؛ آنتی اکسیدان های موجود در قهوه و اسپرسو مانع از این کار می شوند.

پیشگیری از دومین دیابت

علت اصلی دیابت نوع  2، چاقی است و علت اصلی چاقی شیرینی جات است. کافئین با افزایش متابولیسم بدن، باعث کنترل وزن می شود. این گونه می شود که بار دیگر اسپرسو که کافئین بیشتری دارد از دیابت نوع 2 پیشگیری می کند.

اسپرسو حاوی فیبر

اسپرسو و به طور کلی قهوه، منبع بسیار ازیادی از فیبر است به طور که می تواند 25 درصد فیبر مناسب برای یک رژیم غذایی را فراهم کرد، فیبر خود موجب کاهش اشتها نیز می شود و همین امر به کاهش وزن انسان نیز کمک می کند. فیبر قند خون را در میزان طبیعی نگه می دارد و باعث طبیعی بودن حرکات روده می شود.

یک سم زدا

اسپرسو با طمع و موادی که دارد احساس تشنگی را در بدن بسیار بالا می برد و در نتیجه انسان را مجبور به مصرف آب بیشتر می کند و آب بیشتر یعنی ادرار بیشتر، و هر چه انسان ادرار بیشتری دفع کند سموم بدنش کمتر خواهد شد. جالب اینجاست که این امر هم به کاهش وزن کمک می کند.

بادیگارد کبد

این قهوه خطر ابتلا به هپاتیت و کبد چرب را کم می کند و در زمینه پیشگیری از سرطان کبد بسیار موثر است. در هنگام مصرف این نوشیدنی بافت های تازه با بافت های قدیمی جا به جا می شوند.

عوارض اسپرسو

اما اسپرسو هم مانند دیگر مواد خوراکی روی زمین مضراتی دارد، مواظب باشید مصرف بیش از اندازه کافئین ضرر هایی را به همراه خواهند داشت که به راحتی جبران نمی شوند!

این واقعیت که اسپرسو برای حافظه و تمرکز مفید است درست است؛ اما مصرف بیش از اندازه اسپرسو نه تنها به تمرکز کمکی نمی کند بلکه کاری می کند که شما آن را از دست بدهید و به سختی عصبی بشوید. یا اینکه کافئین برای کسانی که ناراحتی معده دارند بسیار مضر است؛ مانند اینکه باعث رفلاکس معده می شود. یا حساسیت های کافئینی ، تپش قلب و … بدیهی است که مصرف این نوشیدنی بدلیل سرشار بودن از کافئین برای زنان شیرده و باردار مضر است.

طرز تهیه
طرز تهیه

طرز تهیه

تنها راه درست کردن این نوشیدنی در منزل استفاده کردن از دستگاه اسپرسو ساز است. ترجیحا چینی نخرید!

می توانید آموزش این کار را در سایت کافه استور ببینید.

اما اگر حال و حوصله درست کردن اسپرسو را ندارید و نمی توانید برای این کار وقت بزارید بهتر است به نزدیک ترین کافی شاپ نزدیک خودتان بروید. همین الان با مراجعه به صفحه کافی شاپ های سایت کافه مپ نزدیک ترین کافی شاپ به خودتان در هر شهری که هستید پیدا کنید و از اسپرسو ی خود لذت ببرید!

ممنون که با کافه مپ همراه بودید!