شهر سوخته را می‌شناسید؟

شهر سوخته را می‌شناسید؟ این مکان باستانی در استان سیستان و بلوچستان است. این شهر با فرهنگ جیرفت کاملاً مرتبط است. همچنین می‌توانیم آن را جزو عصر کهن ایران بدانیم. این شهر در آثار جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است؛ و از معدود آثار تاریخی در جهان به شمار می‌آید. همچنین این شهر جزو […]

شهر سوخته را می‌شناسید؟ این مکان باستانی در استان سیستان و بلوچستان است. این شهر با فرهنگ جیرفت کاملاً مرتبط است. همچنین می‌توانیم آن را جزو عصر کهن ایران بدانیم. این شهر در آثار جهانی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است؛ و از معدود آثار تاریخی در جهان به شمار می‌آید. همچنین این شهر جزو قدیمی ترین شهرهای ایران است.

شهر سوخته، ایران باستان

شهر سوخته بقایای یک شهر باستانی از عصر برنزی را در جنوب غربی ایران نشان می‌دهد. ایران در رتبه بندی میان باستانی‌ترین کشورهای جهان، جزو رتبه‌های نخست است. این بنا به دلیل داشتن خانه تمدن‌های متعدد، اسکلت و جمجمه‌ها به صورت کاملاً مرموز و عجیب است.

بسیاری از حقایق در مورد مکانه‌ای باستان‌شناسی در ایران، به ویژه مناطقی قسمت مرکزی و جنوبی آن هنوز هم درگیر رمز و راز است. امروزه، مردم بسیاری از حقایق مربوط به ساکنان این منطقه را به صورت داستان‌های افسانه‌ای و تخیلی بیان می‌کنند. برای پاسخ به این سؤال که شهر سوخته را می‌شناسید، باید به داستان‌های متعدد مردم آن منطقه گوش دهید.

شهر سوخته

حقیقت این اکتشافات پیشرفته این است که بسیاری از تمدن‌ها را نشان می‌دهد. برخی از این اکتشافات به نظر باورنکردنی است، به همین دلیل از آن داستان‌های تخیلی بیرون می‌آید. به عنوان مثال، جالب است بدانید که اولین کره چشم مصنوعی شناخته شده جهان؛ با 2 سوراخ در هر دو طرف و یک نخ طلایی برای نگه داشتن آن، در اسکلت بدن یک زن کشف شده است.

قدیمی‌ترین چشم مصنوعی شناخته شده جهان

در دسامبر 2006، باستان شناسان اولین کره چشم مصنوعی شناخته شده را کشف کردند. این چشم مصنوعی دارای شکل نیم کره‌ای و قطر بیش از 2.5 سانتی‌متر است. ماده بسیار سبک این چشم مصنوعی، احتمالاً از خمیر قیر ساخته شده است. سطح چشم مصنوعی با یک لایه نازک از طلا پوشیده شده است که با یک دایره مرکزی حک شده (نشان‌دهنده عنبیه) و دارای خطوط طلایی است.

قد اسکلتی که در آن بقایای چشم مصنوعی پیدا شد، حدوداً 1.82 متر است که بسیار بلندتر از زنان عادی زمان خود بود. در دو طرف چشم سوراخ‌های ریزی ایجاد شده که از طریق آن‌ها یک نخ طلایی، کره چشم را در جای خود نگه می‌دارد. تحقیقات میکروسکوپی نشان می‌دهد که سوراخ چشم از سوراخ نخ طلایی حک شده و کره چشم را در طول زندگی او پوشیده است. قدمت اسکلت این زن بین مهر و موم‌های 2900 تا 2800 قبل از میلاد است.

جمجمه ها و اسکلت های کشفی

در اکتشافات دیگر به جمجمه‌ای برخوردند که نشان می‌دهد، بر روی آن برخی اقدامات جراحی مغز انجام شده است. این اکتشاف نشان‌دهنده پیشرفت‌های باورنکردنی است که پزشکان در 5000 سال پیش در این منطقه انجام داده‌اند. جمجمه ها و اسکلت ها نشان دهنده پاسخ به سوال« شهر سوخته را می‌شناسید» است.

شهر سوخته، قدیمی ترین شهر تاریخی ایران

در كرمان و سیستان و بلوچستان جایی كه صحرای لوت واقع شده است؛ حفاری‌های ژئوفیزیك انجام شد که باستان شناسان، به بیش از 10 دوره تاریخی برخوردند. همچنین در آن شاخص‌های مختلف نسل‌ها و تمدن‌هایی وجود دارد، كه در طول تاریخ در این منطقه اقامت داشته‌اند.

پس تعجب آور نیست که بدانیم کویر لوت (به معنای دشت خلأ) که اکنون فقط یک سرزمین وسیع نمکی است؛ همراه با مناطق اطراف آن، به عنوان غنی‌ترین مکان‌های باستانی در خاورمیانه شناخته شده است. در این منطقه آثار زیادی کشف شده است که برخی از آن‌ها به هزاره 4 قبل از میلاد برمی‌گردد.

شهر سوخته، یکی از میراث جهانی یونسکو

شهر سوخته یکی از میراث جهانی یونسکو است که در فرهنگ جیرفت جزو قدیمی‌ترین تمدن‌های روی زمین همراه با فرهنگ هیرمند است. این شهر دارای آثار قدیمی زیادی است که توانسته جای خود را در بین قدیمی‌ترین شهرهای جهان باز کند.

این شهر دارای تعداد زیادی از کارهای دستی کشف شده است. همچنین آثار مختلفی در منطقه شهداد و بم که در نزدیکی این مکان باستانی است، وجود دارد؛ بنابراین، به نظر می‌رسد رودخانه هیرمند، مانند رود نیل شرایط مناسبی را برای سکونت و شکل‌گیری شهرها قبل از خشک شدن را فراهم کرده بود.

در نتیجه، شهر سوخته به یک نمونه حیرت انگیز از شهرنشینی تبدیل شد. این شهر در دوران اوج خود، مبادلات تجاری و فرهنگی را با دیگر تمدن‌های باستانی در آسیای میانه، هند و چین رواج داده بود. شهر سوخته یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان در زمان ظهور دوره شهری بوده، به طوری که کارشناسان معتقدند می‌توان آن را تا 11 متر زیر زمین ردیابی کرد.

تاریخچه شهر سوخته را می‌شناسید

شهر سوخته حدود 4000 سال قبل از کشف، در زیر لایه‌ای از خاکستر و گرد و غبار به ضخامت 20 سانتی‌متر مخفی شده بود. وجود آب و هوای بیابانی خشک، از این منطقه به خوبی محافظت کرده بود. در حین حفاری، باستان شناسان بیش از 2 میلیون قطعه از توالی‌های پیچ و خم را پیدا کرده‌اند. برخی از این کشفیات شامل اتاق‌هایی است که در زیر نمک‌ها سالم مانده‌اند.

این شهر فرصتی عالی را برای تحقیق در مورد تمدن‌های باستانی که حدود 3200 سال قبل از میلاد بنیان شده‌اند را فراهم کرده است. این شهر در تقاطع مسیرهای تجاری «عصر مفرغ» که از فلات ایران عبور می‌کند، قرار دارد. همچنین در این منطقه دولت‌های شهری متعددی وجود داشت.

در حقیقت، باستان شناسان ادعا می‌کنند که قدیمی‌ترین خط کشف شده تاکنون متعلق به این منطقه است. ولی با این حال، هیچ زبانشناسی قادر به تفسیر آن نیست. وجود خط کشفی برای پاسخ به سوال شهر سوخته را می‌شناسید، بهترین پاسخ است.

این شهرستان از بخش‌های مختلف تشکیل شده که شامل: بخش آثار تاریخی و بخش‌هایی که به محله هایی برای مسکن و گورستان است. این مناطق نشان‌دهنده، ظهور یک تمدن بسیار پیشرفته و یک جامعه پیچیده در 3 هزاره قبل از میلاد است.

معماری

شهر سوخته در یک منطقه کاملاً غیر زلزله‌ای ساخته شده است (درست مثل تمدن‌های سومری، مصر و سند). همچنین در طول تاریخ، 2 بار کاملاً سوخته اما دوباره ساخته شده است. با این حال، در سال 2100 قبل از میلاد، شهر به طور ناگهانی و بدون هیچ نشانه‌ای تخلیه شد.

تحقیقات نشان می‌دهد در طولی از تاریخ، رودخانه هیرمند مسیر خود را تغییر داد و ساکنان این منطقه ناچار شدن خانه‌های خود را رها کنند. حیوانات و پرندگان نیز این منطقه را ترک کردند، به طوری که این منطقه سرانجام زیر یک پوشش غلیظ از خاک و گرد و غبار پنهان شد. همچنین درست مانند تمدن پیشرفته مصر، قرن‌ها قبل از کشف ناشناخته ماند.

در شهر سوخته بیش از 40000 اسکلت وجود دارد که هنوز منشأ دقیقی برای مورخان و باستان شناسان ندارد. بعلاوه اندازه عظیم اسکلت‌های کشف شده، نظریه‌های مختلفی را تقویت می‌کند. یکی از این نظریه‌ها وجود قهرمانان اسطوره‌ای ایرانی، مانند رستم در شاهنامه را با این منطقه مرتبط می‌کند.

یکی از بزرگ‌ترین اسکلت‌های جهان با 5 متر و 21 سانتی‌متر قد در اینجا کشف شده است. باستان شناسان این اسکلت را متعلق به یک پیرمرد 35 تا 40 ساله می‌دانند. آنچه سالانه هزاران گردشگر را به این شهر می‌کشاند؛ نه تنها قدمت و سابقه طولانی آن است، بلکه اصالت و منحصر به فرد بودن این تمدن است. این منطقه برای بازدید کنندگان حس غافلگیرکننده‌ای را ایجاد می‌کند.

سخن آخر

برای پاسخ به این سوال که شهر سوخته را می‌شناسید، باید به اطراف استان کرمان و سیستان بلوچستان بروید. مناظر اطراف کویر لوت زیبایی استثنایی این شهر را چند برابر کرده است؛ بنابراین، بعد از بازدید از شهر سوخته بهتر است از تخت جمشید و دیگر مکانه‌ای باستانی منحصر به فرد آن اطراف دیدن کنید.

1 comment

  1. Great, thanks for sharing this article post. Want more. Leola Dal Leeanne

    0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *