نحوه ساخت پیج بیزینسی اینستاگرام و قابلیت‌های آن

امروزه با بررسی برخی پیج‌های اینستاگرام با بعضی دکمه‌ها روبرو می‌شوید که در دیگر پیج‌ها مشاهده نمی‌کنید. برخی از این دکمه‌ها شامل مسیریابی، تماس و ایمیل است که در بالای صفحه اینستاگرام افراد قرار دارد. صفحاتی که دارای این گزینه‌ها می‌باشند، معمولاً از حالت پیج بیزینس استفاده کرده‌اند. قبلا در مقاله “پیج‌های بیزینسی چه قابلیت‌هایی […]

امروزه با بررسی برخی پیج‌های اینستاگرام با بعضی دکمه‌ها روبرو می‌شوید که در دیگر پیج‌ها مشاهده نمی‌کنید. برخی از این دکمه‌ها شامل مسیریابی، تماس و ایمیل است که در بالای صفحه اینستاگرام افراد قرار دارد. صفحاتی که دارای این گزینه‌ها می‌باشند، معمولاً از حالت پیج بیزینس استفاده کرده‌اند. قبلا در مقاله “پیج‌های بیزینسی چه قابلیت‌هایی دارند؟” توضیحاتی در این باره گفتیم و امروز با آموزش ایجاد پیج بیزینس  این مطلب رو تکمیل می‌کنیم.

افراد از این پیج‌ها برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کنند، زیرا اینستاگرام برای این حالت گزینه‌های بیشتری از حالت عادی در اختیار کاربران قرار داده است.

چگونه پیج بیزینس در اینستاگرام ایجاد کنیم؟

در ادامه با هم مراحل تبدیل پیج عادی به پیج بیزینسی را بررسی می‌کنیم.

برای این کار باید ابتدا یک صفحه کاربری عادی در اینستاگرام داشته باشید. سپس به پیج خود وارد شوید و از قسمت بالا منو را انتخاب کنید(آیکون این قسمت، سه خط موازی است)

مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله اول
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله اول
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله دوم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله دوم

گزینه تنظیمات اینستاگرام حساب کاربری‌تان را انتخاب کنید.وارد قسمت حساب (Account) شوید.

مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله سوم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله سوم

در قسمت پایین گزینه «Switch to Business Profile» را مشاهده می‌کنید که باید آن را انتخاب کنید. در این قسمت می‌توانید نوع پیج خود را از حالت عادی به هر نوع بیزینس تغییر دهید.

مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله چهارم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله چهارم

حالا باید با گذارندن قسمت های مختلف و وارد کردن اطلاعاتی از جمله شماره تلفن و دسته بندی (category) به مرحله بعد بروید. (در اینجا ما دسته بندی را فروشنده پوشاک معرفی کردیم)

مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله پنجم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله پنجم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی - مرحله ششم
مراحل قدم به قدم تبدیل پیج عادی به بیزینسی – مرحله ششم

بعد از اینکه اطلاعات را وارد کردید، اینستاگرام با نمایش پیغامی از شما می‌خواهد که یک پیج فیسبوک برای کسب‌وکار خود ایجاد کنید. البته این قسمت اختیاری است ولی اگر از قبل در فیسبوک پیجی در اختیار دارید می‌توانید از آن استفاده کنید. به دلیل اینکه در ایران فیسبوک فیلتر است برای ورود به آن باید از نرم‌افزارهای تغییر آی‌پی مناسب استفاده کنید. سپس پیج فیس‌بوک خود را به صفحه بیزینسی در اینستاگرام متصل کنید. بعد از وصل کردن پیج اینستاگرام و فیس‌بوک به یکدیگر از شما اطلاعاتی مانند شماره تماس و ایمیل می‌خواهند که پر کردن این بخش‌ها کاملا اختیاری است. اگر در فیس‌بوک مکانی برای کسب‌وکار خود انتخاب کرده باشید، می‌توانید از دکمه مسیریاب در اینستاگرام آن را در پیج خود نیز به اشتراک بگذارید. با این کار دکمه مسیریاب در بالای صفحه شخصی شما در اینستاگرام افزوده می‌شود.

چرا اینستاگرام برای ساخت پیج بیزینسی پیشنهاد اتصال به پیج فیسبوک را می‌دهد؟

در آوریل 2012 میلادی کمپانی فیس‌بوک حق مالکیت اینستاگرام را با پرداخت یک‌میلیون دلار به دست آورد. در نهایت اینستاگرام به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های فیس‌بوک محسوب می‌شود، در نتیجه بیشتر کارهایی که می‌خواهید با هرکدام از آن‌ها انجام دهید باهم مشترک هستند. فیس‌بوک به عنوان کمپانی مادر برای اینستاگرام محسوب می‌شود که تلاش کرده است کسب و کارهای فعال در اینستاگرام را با خود همگام کند. در نتیجه هر کاربری برای بهتر کردن فعالیت خود در کسب‌وکار پیج اینستاگرامی می‌تواند در فیسبوک نیز پیج بیزینسی داشته باشد. به دلیل ارتباط این دو نرم‌افزار با یکدیگر، پیج بیزینسی اینستاگرام می‌تواند اطلاعاتی از قبیل موقعیت مکانی، نوع و کسب‌وکار و … را از پیج فیس‌بوک شما کسب کند و در اینستاگرام نمایش دهد.

با تغییر پیج عادی به پیج بیزینسی چه ویژگی‌هایی به آن افزوده می‌شود؟

با تبدیل پیج عادی به پیج بیزینسی در اینستاگرام می‌توانید، از امکانات و ابزارهای مخصوص کسب‌وکار در آن استفاده کنید. به جزء امکاناتی که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، می‌توانید از ابزارهای آماری اطلاعات دقیقی در مورد نحوه عملکرد خود در اینستاگرام به دست آورید.

اگر می‌خواهید از ابزارهای آماری در صفحه بیزینسی خود استفاده کنید، باید هر پست خود انتخاب کنید. در پیج بیزینسی در قسمت پایین هر پستی گزینه‌ای با نام «View Insight» وجود دارد که با انتخاب آن می‌توانید اطلاعات دقیقی در مورد تأثیرگذاری پست خود به دست آورید. این اطلاعات شامل:

  • تعداد لایک‌ها و تعداد کامنت‌های موجود برای هر پست
  • تعداد افرادی که پست شما را ذخیره کرده‌اند.
  • تعداد افرادی که بعد دیدن پست، به پیج اینستاگرامی شما مراجعه کرده‌اند.
  • تعداد افرادی که بعد از دیدن پست شما صفحه شخصیتان را فالو کرده‌اند.
  • درصد واکنشی که مخاطبان به پست شما نشان داده‌اند (این واکنش شامل نسبت واکنش‌های کل صورت گرفته به تعداد افرادی که این پست را دیده‌اند هست)

امکانات دیگر پیج بیزینسی اینستاگرام

با تبدیل پیج عادی خود به پیج بیزینسی اولین گام را برای استفاده از امکانات این پیج برداشته‌اید. بر اساس فعالیت و موقعیت جغرافی فرد، اینستاگرام امکانات و ابزارهای متفاوتی را در اختیار کاربر می‌گذارد. برای مثال، اگر پیج بیزینسی با داشتن فالوورهای بیش از 10 هزار فالوور، می‌توانند در استوری خود از لینک خارجی نیز استفاده کنند. کاربران می‌توانند برای ورود به این لینک صفحه استوری را با انگشت به سمت بالا بکشند تا به لینک موردنظر وارد شوند. با اینکه این امکان بسیار محدود است، ولی برای اشخاصی که دارای صفحه بیزینسی هستند می‌تواند بسیار سودمند واقع شود.

در پیج‌های بیزینسی گزینه آبی‌رنگی با نام «Promote» در پایین هر پست وجود دارد، اما برای استفاده از آن باید تمامی مراحل احراز هویتی را طی کنید تا بتوانید از امکانات تبلیغاتی اینستاگرام پشتیبان استفاده کنید. اینستاگرام پشتیبان اصطلاحی است که فرد می‌تواند در ازای تبلیغ یک پست هزینه‌ای از این نرم‌افزار دریافت کند که این امکان بیشتر در اختیار پیج‌های بیزینسی قرار داده می‌شود.

برخی از امکاناتی که اینستاگرام برای پیج بیزینسی در نظر گرفته است، تنها در برخی از کشورها فعال است و می‌توانند از آن‌ها به صورت آزمایشی استفاده کنند. یکی از این امکانات Instagram shopping است؛ این ویژگی باعث می‌شود افرادی که دارای این‌گونه پیج هستند، بتوانند لینک صفحه فروش محصولات خود را به یک عکس اضافه کنند. برای دیدن این ویژگی می‌توانید تگ برند “ویکتوریا سکرت” را در اینستاگرام جستجو کنید؛ ولی در صورتی می‌توانید لینک‌های اینستاگرام شاپینگ را مشاهده کنید که پیج شما نیز در حالت بیزینسی باشد.