کافی میکس چیست؟

تقریبا همه ی ما با کافی میکس آشنایی داریم. هرچند که این آشنایی جزئی باشد بالاخره حداقل یک بار این اسم به گوش اکثر ما خورده است. اما تقریبا تعداد بسیار کمی از ما این نوشیدنی را عمیقا می شناسیم. این نوشیدنی دوست داشتنی اغلب موارد خطرنام هم هست. حتی برای برخی افراد ممکن است […]

تقریبا همه ی ما با کافی میکس آشنایی داریم. هرچند که این آشنایی جزئی باشد بالاخره حداقل یک بار این اسم به گوش اکثر ما خورده است. اما تقریبا تعداد بسیار کمی از ما این نوشیدنی را عمیقا می شناسیم. این نوشیدنی دوست داشتنی اغلب موارد خطرنام هم هست. حتی برای برخی افراد ممکن است منع مصرف داشته باشد. باهم به اتفاق به بررسی بیشتر این نوشیدنی خوش رنگ و لعاب اما خطرناک می نشینیم. پس با کافه مپ همراه باشید.

حالا اصلا چی هست این کافی میکس؟
حالا اصلا چی هست این کافی میکس؟

حالا اصلا چی هست این کافی میکس؟!

قهوه همان دانه های زرد رنگ درون میوه قرمز رنگ، پس از جداسازی و برشته شدن به رنگ قهوه ای می شود. با توجه به مزاج کشوری که در آن کشت شده دم می شود. با کمک دستگاه ها و دستور العمل های خاص به اسپرسو، کاپوچینو، ترک و یا کافی میکس و … تبدیل می شود.

نوشیدنی دوست داشتنی ما ایرانی ها کافی میکس است. این نوشیدنی با وجود عطر و طعم دلپذیر دارای خطراتی است. کافی میکس ها دو دسته هستند. سه در یک و دو در یک. کافی میکس های سه در یک دارای شکر و کافی میکس های دو در یک بدون شکر هستند.

کافی میکس همان قهوه ی معمولی نیست؟

اگر ما قهوه ی معمولی را به روش معمول دم کنیم همان قهوه ی همیشگی نسیبمان می شود. قهوه دارای فیبر نا محلول است که در صورت دم کردن، فیبر آن رسوب می کند و رنگ قهوه در آب حل می شود. حال اگر آن رسوب را حذف کنیم و محلول حاصل را تبخیر و خشک آسیاب کنیم قهوه ی فوری به دست می آید. برای استفاده کافی است آن را در آب جوش حل کنیم. اما متاسفانه باید بگوییم که بسیاری از آنتی اکسیدانهای قوه در این فرایند از بین می روند. با از بین رفتن این آنت اکسیدان ها طعم و رنگ قهوه هم از بین می روند. سازندگان کافی میکس برای از بین رفتن این مشکل، از پودر شیر، پودر خامه، فندو ، شکلات و شکر در آن استفاده می کنند.

فواید کافی میکس

اگر بخواهیم فقط به فواید کافی میکس اشاره کنیم باید بگوییم که این نوشیدنی تمام فواید خود را مدیون قهوه است! پایه این نوشیدنی قهوه می باشد و به همین دلیل برای رفع خستگی مناسب به نظر می رسد. وجود کافئین به اندازه ی قابل توجه در این نوشیدنی سبب رفع کسالت خواهد شد. فعالیت های روزانه ی سنگین و نداشتن زمان کافی برای دم کردن قهوه دلایل خوبی برای استفاده از کافی میکس است. می توانید با این نوشیدنی خستگی خود را برطرف کنید.

مضرات کافی میکس
مضرات کافی میکس

مضرات کافی میکس

فواید کافی میکس به خاطر وجود قهوه است. در فرایند تولید قهوه فوری بسیاری از آنتی اکسیدان های قهوه از بین می رود. و با اضافه کردن موادی که نام برده شد بسیاری از خواص مصرف قهوه از بین می رود. با کافه مپ همراه باشید.

افزایش وزن و چاقی

درست که خود قهوه به دلیل وجود بسیاری از آنتی اکسیدانها باعث چربی سوزی در بدن می شود. اما در فرایند تولید کافی میکس این قابلیت از بین می رود. در باور اشتباه جامعه این خاصیت در کافی میکس هم وجود دارد که این کاملا اشتباه است. به دلیل وجود پودر خامه و شیر و شکر کالری کافی میکس را به طور قابل توجهی بالا می برند. که این موضوع به شدت باعث بالا رفتن چربی خون و چاقی مفرط می شود.

حساسیت

در بسیاری از موارد به دلیل وجود مواد نگه دارنده در این پودر باعث بروز حساسیت های مزمن شده است. حساسیت های مختلفی از جمله حساسیت های گوارشی و تنفسی و تپش قبل و یا … . پس توصیه می شود افرادی که دارای حساسیت های خاصی هستند از مصرف بالای این نوشیدنی سه در یک خودداری کنند. ناگفته نماند که مصرف کافی میکس دو در یک،آن هم به اندازه دو تا سه فنجان در هفته حساسیتی ایجاد نمی کند.

کافئین بدون مکمل در کافی میکس

قبل از این به از بین رفتن آنتی اکسیدن ها در فرایند تولید قهوه ی فوری اشاره شد. مصرف بیش از حد کافی میکس به دلیل عدم وجود برخی از آنتی اکسیدان های حیاتی باعث افزایش فشار خون می گردد. این اتفاق سبب واکنش های بسیاری در بدن ماست. به دلیل وجود کافئین در کافی میکس و راحتی در آماده سازی نوشیدنی، میزان اشتیاق فرد برای مصرف کافی میکس بالا می رود. اصطلاحآ معتاد کافی میکس می شود. اما چون بسیاری از آنتی اکسیدان های مکمل کافی میکس از بین رفته اند، کافئین بیش از حد ناشی از مصرف کافی میکس سبب بالا رفتن فشار خون می شود. فشار خون بالا عوارضی مثل برافروختگی، اضطراب و تپش قلب را به دنبال دارد. پس بهترین جایگزین قهوه طبیعی است که انواع آن را میتوانید در کافه مپ بیابید.

از دیگر عوارض کافئین بدون آنتی اکسیدان های مکمل میتوان به بی خوابی اشاره کرد. کافئین موجود در قهوه طبیعی به دلیل وجود آنتی  اکسیدان های مکمل علاوه بر بیداری باعث افزایش سرعت واکنش های مغز می شود. یعنی این مکمل ها در هنگام بی خوابی باعث افزایش راندمان مغز می شود. اما این نوشیدنی کافئین برای بیدار نگه داشتن را دارد اما آنتی اکسیدان لازم برای افزایش راندمان مغز را ندارد. فرد دچار بی خوابی مفرط شده و با اینکه احساس خستگی شدید میکند اما بی خواب شده است. حتی مغز راندمان مفید برای انجام کارهای روزمره را ندارد. در اغلب موارد فرد در حالتی بین خواب و بیدار قرار می گیرد.

در بالا اشاره شد که کافئین ناشی از مصرف بیش از حد این نوشیدنی سبب افزایش فشار خون می گردد. خود افزایش ضربان قلب باعث بالارفتن سوخت ساز بدن می شود. بدن هم به صورت طبیعی برای بالا بردن سوخت ساز به آب احتیاج دارد. علاوه بر این وجود خود کافئین بیش از حد در بدن باعث افزایش ادرار می شود. فشار خون از طرفی و بالارفتن فرایند تولید ادرار از طرفی دیگر سبب کم آبی یدن می شود. کم آبی بدن در دراز مدت سبب خونی مفرط و پوکی استخوان می شود.

با توجه به توضیحات بالا در اینجا افراد که منع مصرف کافی میکس را دارند دسته بندی کرده ایم.

 • مبتلایان به اختلالات کلیوی و کبدی
 • مادران باردار یا شیرده
 • افراد مسن
 • افراد در معرض خطر پوکی استخوان
 • کسانی که علاقه به خوردن صبحانه ندارند
 • مبتالایان به فشارخون
 • افراد سیگاری
 • افراد دارای اختلالات روانی همچون استرس و اضطراب شدید
 • بیماران میگرنی و سر دردهای شدید
 • افراد دارای بیماران گوارشی
 • افرادی که داری تحرک بدنی کم هستند.

تمام این نکات برای آشنایی بیشتر با کافی میکس گفته شد. ناگفته نماند که قهوه طبیعی هم برای مصرف بیشتر از حد برا این افراد نام برده توصیه نمی شود.

می توانید با مراجعه به بخش کافی شاپ ها نزدیک ترین کافی شاپ به خونتون رو پیدا کنید!

ممنون که با کافه مپ همراه بودید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *