هوش تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

در مطالب قبل مربوط به کسب و کار و بازاریابی به مواردی مثل بالا بردن فروش به کمک تبلیغات و تبلیغات هدفمند با کمترین هزینه اشاره کردیم؛ در این مقاله با هم به یکی از مهم ابزارها اشاره می‌کنیم که به «هوش تجاری» معروف هست. هوش تجاری فنّاوری است که برای تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود […]

در مطالب قبل مربوط به کسب و کار و بازاریابی به مواردی مثل بالا بردن فروش به کمک تبلیغات و تبلیغات هدفمند با کمترین هزینه اشاره کردیم؛ در این مقاله با هم به یکی از مهم ابزارها اشاره می‌کنیم که به «هوش تجاری» معروف هست. هوش تجاری فنّاوری است که برای تحلیل داده‌ها استفاده می‌شود و آن را با علامت اختصاری BI نمایش می‌دهند. از اطلاعات این فرآیند صاحبان کسب و کار، مدیران و تمام کسانی که برای یک کسب و کار تصمیم اساسی می‌گیرند، مورد استفاده هست. این افراد می‌توانند از ابزارهای هوش تجاری برای تحلیل و آنالیز داده‌ها به صورت داشبورد، نقشه، گزارش، گراف، چارت و تمام داده‌ها و اطلاعات خامی که به صورت بصری قابل نمایش هستند، استفاده کنند.
هوش تجاری می‌تواند به شما همانند یک مدیر برای موفقیت و یا آشنایی با عواملی که باعث شکست پروژه‌هایتان می‌شود کمک کند. در نهایت می‌توانید با این ابزار بفهمید چه عاملی باعث ایجاد سود بیشتر و یا سود کمتر برای شما می‌شود، با شناخت این عوامل می‌توانید به راحتی تصمیم بگیرید.

هوش تجاری چیست؟
هوش تجاری چیست؟

هوش تجاری در یک نگاه

این تکنولوژی به افراد و سازمان‌های مختلف کمک می‌کند تا با ابزارها، متدلوژی و اپلیکیشن‌های مختلف بتوانند داده‌ها را از منابع و سیستم‌های داخلی و خارجی جمع‌آوری کنند تا به کمک آن‌ها بتوانند تصمیم‌گیری کنند. تمامی این اطلاعات به صورت یک گزارش آماده می‌شود و برای مدیر و یا تصمیم‌گیرنده نهایی ارسال می‌شود. برای اینکه این مطلب را به خوبی درک کنید در ادامه برایتان یک مثال ساده می‌زنیم.

مثالی واضح از کاربرد هوش تجاری

برای درک بهتر کاربرد هوش تجاری فرض کنید که شما صاحب یک فروشگاه بزرگ اینترنتی هستید و دارای محصولات زیادی برای فروش هستید. در نتیجه هیچ مدیری نمی‌توانند تمام ارقام و اعداد مربوط به خرید و فروش را در ذهن خود نگهداری کند، در صورتی که واقعاً نیاز به انجام این کار نیست. با استفاده از هوش تجاری می‌توانید این اطلاعات را بر اساس نظر شخصی خود به صورت هفتگی و یا ماهانه در یک جدول داده‌ها (یا نام انگلیسی آن، دیتابیس) ذخیره کنید. این دیتابیس شامل تمام اطلاعات تک‌تک خرید و فروش‌های انجام شده توسط شرکت است.
به این دیتابیس در اصطلاح تخصصی data warehouse یا انبار داده گفته می‌شود. به این اطلاعات بدست آمده صفر مرزی و یا نقطه شروع در پروژه‌های هوش تجاری می‌گویند. این اطلاعات جمع آوری شده دارای چند بعد مهم هستند که عبارت‌اند از:

لوکیشن کاربران و یا مکان

برای فهمیدن این بعد فرض کنید محصولات شما را یک نفر خریداری می‌کند که در یک استان و یک شهر و یک منطقه زندگی می‌کند. در نهایت فهمیدن مکان وی برای شما مهم است، در نتیجه مکان از ابعاد مهم داده‌ها هست.

زمان

هر کالایی را که به فروش می‌رسانید دارای یک پارامتر زمان است که فهمیدن آن نیز برای سازمان مهم است. برای مثال، در یک روز حداقل 5 هزار فروش به فروش‌های قبلی دیگر و به انبار داده‌ها اضافه می‌شود.
حال برای درک این موضوع یک مثال دیگر می‌زنیم، فرض کنید در یک جلسه استراتژی‌های کلان و یا غیر کلان اجرا می‌شود که در آن مدیران و تصمیم‌گیرندگان نهایی می‌خواهند تصمیم مهمی بگیرند؛ مثلاً آیا این استراتژی درست است که اجناس را از تأمین‌کننده‌ها خریداری کنند و در انبارها برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها نگه‌داری کنند یا خیر.
حال در این مرحله هوش تجاری وارد عمل می‌شود تا به مدیران و تصمیم‌گیرندگان نهایی کمک کند تا انتخاب درستی انجام دهند. مدیر و یا گروه مدیریت با استفاده از Summarized Data می‌توانند بفهمند، کدام محصول و محصولاتی توسط چه افرادی و در چه مناطقی خریداری شده‌اند. حتی از این اطلاعات می‌توانند بفهمند بهترین فصل و روز از سال کدام کالا فروش بیشتری دارد.

فواید و کاربردهای هوش تجاری
فواید و کاربردهای هوش تجاری

فواید مهم هوش تجاری در کسب‌وکار

برای اینکه بفهمید هوش تجاری در کسب‌وکار افراد به چه اندازه می‌تواند مفید واقع شود، بهتر است در ادامه با ما همراه باشید تا از فواید آن آگاه شوید!

تهیه گزارش‌های سریع به راحتی صورت می‌گیرد

هر کسب‌وکاری دارای دپارتمان و بخش‌های مختلفی است که اطلاعات هر قسمت در فرمت‌های متفاوتی پخش‌شده است. برای جمع‌آوری این اطلاعات و تبدیل آن‌ها به فرمتی که قابل تحلیل و بررسی باشد، احتیاج به صرف زمان زیادی هست. در این مرحله است که هوش تجاری وارد می‌شود و با استفاده از ابزارهای پیشرفته خود، تمام این اطلاعات را در کمترین زمان به صورت یک گزارش خوانا و کامل به دست می‌آورد.
برای صاحب کسب‌ و کار و مدیر شرکت اطلاعات بخش‌های مختلف شرکت کاملا حیاتی هست که بفهمند داده‌های شرکت به آن‌ها چه می‌گویند. البته باید بدانید این اطلاعات معادل هوش نیست. این مطلب مخصوص زمانی است که شرکت شما دارای بخش‌های زیادی است که به یکدیگر آن‌ چنان مرتبط نیستند و مدیر به این اطلاعات برای تصمیم‌گیری احتیاج دارد.

به تصمیمات سریع و هوشمندانه شما کمک می‌کند.

برای درک این موضوع بهتر است این‌گونه برایتان بگویم که تمام سود و درآمد شرکت شما بستگی به تصمیمات استراتژیکی است که خودتان می‌گیرید. همچنین برای تهیه یک گزارش IT احتیاج به زمانی حدود دو روز هست. امروزه با پیشرفت فنّاوری مدام داده‌ها در حال تغییر هستند، به‌ طوری که در دو روز امکان دارد این داده‌ها تغییرات زیادی بکنند. در نهایت مدیران احتیاج به داده‌های به روز دارند تا بتوانند به سرعت تصمیم بگیرند تا از جایگاه خود سقوط نکنند.
اعداد و ارقامی که در این مرحله با استفاده از هوش تجاری به دست می‌آید دارای ارزشی کمی نیستند، بلکه با استفاده از همین اعداد و ارقام مدیران می‌توانند به سود و درآمد دست پیدا کنند. تمام کارشناسان BI در تلاش‌اند تا با استفاده از اطلاعات به ‌دست آمده، داده‌هایی در اختیار مدیران قرار دهند که دارای یک تجزیه‌وتحلیل درست باشد. مدیران نیز با استفاده از این داده‌ها می‌توانند تصمیم درستی بگیرند و وضعیت مالی شرکت را به سمت سودآوری سوق دهند.

افزایش بهره‌وری شرکت

هوش تجاری این امکان را دارد که راه‌حل‌های نادرست را برای شما تعیین کند، وضعیت فعلی شرکت را مشخص می‌کند تا بدانید روزانه چه‌کارهایی باید انجام دهید. همچنین مشخص می‌کند هر فردی باید چه‌کارهایی انجام دهد و اولویت شرکت چه چیزی است. با نشان دادن این اطلاعات به مدیران مشخص می‌شود چه بخش‌هایی دارای ضعف و قدرت هستند و چه بخش‌هایی احتیاج به تجهیزات و پیشرفت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *