فایده و ارزش غذایی تخم مرغ

تخم مرغ یکی از خوراکی های مقوی و سالم است که ارزش غذایی فراوانی را به خود اختصاص داده است. این ماده خوراکی به قدری ارزشمند است و ارزش غذایی بالایی دارد که به تنهایی نیز می تواند معادل یک وعده غذای کامل، انرژی و ارزش غذایی داشته باشد. مصرف تخم مرغ  آن هم به […]

تخم مرغ یکی از خوراکی های مقوی و سالم است که ارزش غذایی فراوانی را به خود اختصاص داده است. این ماده خوراکی به قدری ارزشمند است و ارزش غذایی بالایی دارد که به تنهایی نیز می تواند معادل یک وعده غذای کامل، انرژی و ارزش غذایی داشته باشد. مصرف تخم مرغ  آن هم به مقدار کافی که انرژی و مواد معدنی ضروری بدن را تأمین کند، لازم است و به خوردن آن نیز توصیه شده است.

فایده و ارزش غذایی تخم مرغ

تخم مرغ سرشار از پروتئین است و منبع غنی ویتامین به شمار می رود. علاوه بر این، وجود دیگر مواد معدنی در تخم مرغ، باعث شده تا از ترکیبات موادمغذی،تخم مرغ یک غذای سالم و ضروری برای بدن شناخته شود. این ماده غذایی برای تهیه محبوب ترین غذاهای ایرانی استفاده می شود.

فواید تخم مرغ

یکی از فواید بی نظیر این خوراکی سالم را می توان کاهش وزن در نظر گرفت؛ زیرا این ماده خوراکی بعد از مصرف، احساس سیری ایجاد می کند و مانع از پرخوری در سایر وعده های غذایی می شود. البته بدانید که فایده تخم مرغ تنها منحصر در کاهش وزن نیست و فواید دیگری را نیز شامل می شود. برخی از این فواید مهم را می توان به شرح زیر دانست:

 • استحکام و رشد استخوان های بدن
 • رشد و بهبود عملکرد سیستم عصبی
 • قویت سیستم ایمنی بدن
 • تأمین انرژی بدن و رفع خستگی
 • جلوگیری از اختلالات بینایی

جدای از فواید و ارزش غذایی بالای تخم مرغ، آنچه که قرار است به آن بپردازیم و راجع به آن بحث کنیم، غذاهای طبخ شده با تخم مرغ است. همانطور که اشاره کردیم، وجود عوامل زیادی از جمله ارزش غذایی بالا، فواید، وجود مواد معدنی غنی و… باعث شده تا تخم مرغ به یک خوراکی مقوی تبدیل شود و از آن در تهیه بسیاری از غذاها استفاده شود.

توجه داشته باشید که مصرف تخم مرغ و استفاده از آن در برنامه غذایی روزانه، تنها منحصر در یک وعده نیست و همه وعده های غذایی از جمله صبحانه، ناهار، شام و حتی عصرانه را نیز در بر می گیرد. برای اینکه با کاربرد تخم مرغ در وعده های غذایی آشنا شوید توصیه می کنیم در ادامه مطلب همراه ما باشید.

تخم مرغ در وعده صبحانه

یکی از خوشمزه‌ترین خوراکی های وعده صبحانه که تمامی افراد چه کودک و چه بزرگسال به آن علاقه دارند، تخم مرغ می باشد. همان طور که می دانیم به روش های گوناگونی از جمله نیمرو، آب پز و… می توان از تخم مرغ استفاده کرد؛ آنچه که در اینجا در مورد آن بحث خواهیم کرد، تهیه غذای وعده صبحانه با تخم مرغ است. برخی از مهم ترین انواع غذاها با تخم مرغ را می توان املت، کرپ و رولت تخم مرغ اعلام کرد.

فواید بالای تخم مرغ

1) املت

املت از انواع غذاهای ساده‌ و لذیذی است که در مدت زمان مناسبی تهیه می شود و ارزش غذایی زیادی به خود اختصاص داده است. با وجود اینکه املت را در وعده شام نیز می توان طبخ کرد، اما مصرف برخی از املت ها در وعده صبحانه برای شروع یک روز پر انرژی مناسب تر خواهد بود. از املت های تهیه شده با تخم مرغ در وعده صبحانه می توان به

 • املت قارچ و مارچوبه
 • املت اسفناج
 • املت گوشت و تخم مرغ
 • املت پنیر و….

اشاره کرد.

2) کرپ

کرپ که در واقع نوعی نان نازک و سبک است،یکی از بهترین غذاهای طبخ شده با تخم مرغ در وعده صبحانه محسوب می شود. البته کرپ در وعده عصرانه نیز مورد استفاده قرار می گیرد، اما به طور معمول در وعده صبحانه سرو می شود. کرپ ها بسیار لذیذ و خوشمزه هستند و در انواع طعم ها می توان آنها را درست کرد. برای لذیذ شدن بیشتر کرپ در وعده صبحانه و تزئین آن می توانید از شکلات،خامه، عسل یامربا استفاده کرده و آن را نوش جان کنید. لیست برخی از کرپ های لذیذ و خوش مزه در وعده صبحانه که با تخم مرغ طبخ می شوند را می توانید در ادامه مشاهده کنید.

 • کرپ شیرین فرانسوی
 • کرپ وانیلی
 • کرپ توت فرنگی و موز
 • کرپ نوتلا
 • کرپ سبزیجات
 • کرپ سیب زمینی
 • کرپ اسفناج

فواید و ارزش غذایی بالای تخم مرغ

3) رولت تخم مرغ

این رولت خوش طعم را می توان یکی دیگر از غذاهای تهیه شده با تخم مرغ به شمار آورد که اغلب در وعده صبحانه سرو می شود. از آنجایی که در تهیه رولت، تخم مرغ پای ثابت این خوراکی است و دیگر مواد بکار رفته را با توجه به ذائقه می توان تغییر داد، این ماده غذایی را می توان با انواع سبزیجات، میوه ها و… نیز آماده کرد. رولت ارزش غذایی بالایی دارد و برای کودکان نیز بسیار مقوی و دوست داشتنی است. از برخی از رولت های طبخ شده با تخم مرغ در وعده صبحانه، می توان به سه رولت لذیذ و معطر زیر اشاره کرد:

 • رولت تخم مرغ و سبزیجات
 • رولت تخم مرغ پنیری
 • رولت تخم مرغ و اسفناج

تخم مرغ در وعده ناهار

با وجود اینکه تخم مرغ را در تمامی وعده ها می توان مورد استفاده قرار داد، به جهت تنوع وعده غذایی ناهار، در این زمان خوراکی های بیشتری را نسبت به سایر وعده ها می توان با تخم مرغ طبخ کرد. نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که وعده ناهار برخلاف سایر وعده ها که باید سبک تهیه شوند، می توانید با سالادها و چاشنی های مورد نظرتان که خطری برای سلامتی بدن ندارند، تهیه کرده و تدارک ببینید. برخی از مهم ترین غذاهای طبخ شده با تخم مرغ در وعده ناهار شامل کتلت، کوکو و ساندویچ تخم مرغمی باشد.

1) کتلت

کتلت از غذاهای پرطرفدار و معطری است که تخم مرغ، پیاز و گوشت را به عنوان خوراکی های اصلی و ثابت آن می توانیم به شمار بیاوریم.کتلت ها برای لذیذ شدن نیاز به چاشنی های غذایی دارند و آنها را می‌توان به صورت ساندویچ نیز تهیه کرد. برخی از کتلت های پرطرفدار تهیه شده با تخم مرغ را می توانیم به شکل زیر نام ببریم:

 • کتلت سیب زمینی
 • کتلت گوشت
 • کتلت مرغ
 • کتلت مرغ و قارچ
 • کتلت سویا

2) کوکو

علاوه بر کتلت، کوکو را نیز می توان در لیست غذاهای وعده ناهار که با تخم مرغ تهیه می شوند، یادداشت کرد.کوکو از غذاهای اصیل کشور محسوب می شود که اصلی ترین ماده استفاده شده در تهیه آن، تخم مرغ می باشد. کوکو از غذاهای ساده و راحتی است که در زمانی مناسب طبخ می شود. برخی از انواع کوکوهای تهیه شده با تخم مرغ شامل

 • کوکوسبزی
 • کوکو سیب زمینی
 • کوکو اسفناج
 • کوکو قارچ و مرغ است.

3) ساندویچ تخم مرغ

ساندویچ تخم مرغ غذایی ساده، سریع و خوشمزه است و طرفداران زیادی نیز بین افراد و به خصوص کودکان دارد. این غذای تدارک دیده شده که تخم مرغ، پایه اصلی آن است، هضم مناسبی دارد و از غذاهای سالم وعده ناهار به حساب می آید. از آنجا که تنوع بخشیدن به این غذا وجود دارد، در تهیه آن می توانید از انواع سبزیجات، سیب زمینی، اسفناج، قارچ، مرغ و… استفاده کرده و طعم لذیذ آن را چندین برابر کنید.

فایده و ارزش غذایی تخم مرغ

تخم مرغ در وعده شام

از آنجا که توصیه شده وعده شام باید سبک میل شود تا هضم راحتی داشته باشد و مشکلی در گوارش ایجاد نکند، لازم است ذکر کنیم که مقدار تخم مرغ مصرفی در این وعده را تا جایی که امکان دارد کاهش دهید یا حداقل اقدام به طبخ غذاهایی کنید که سبک و کم حجم باشند. دو مورد از بهترین غذاهای طبخ شده با تخم مرغ در وعده شام را می توان سالاد تخم مرغ و پوره تخم مرغ دانست.

1) سالاد تخم مرغ

سالاد تخم مرغ، نوعی غذای ساده و سبک در وعده شام است که با تخم مرغ و سبزیجات مقوی سالم تهیه می شود. این سالاد مناسب افرادی است که قصد کاهش وزن دارند و باید غذاهای رژیمی سالم مصرف کنند. سالاد تخم مرغ باید با کمترین چاشنی و بدون استفاده از مواد مضر خوراکی از قبیل کالباس، سوسیس و… تهیه شود تا ارزش غذایی خود را حفظ کرده و ضرری بر سلامت بدن نداشته باشد.

سالاد تخم مرغ ممکن است دلخواه کودکان نباشد؛ برای اینکه کودکان را تشویق به مصرف این سالاد کنید می توانید با انجام تزئیناتی از میوه و سبزی این سالاد را لذیذ و زیبا جلوه دهید.این سالاد را می توان با سبزیجات معطر، سیب زمینی، قارچ، اسفناج، کرفس و… نوش جان کنید.

2) پوره تخم مرغ

یکی دیگر از غذاهای وعده شام که بین اکثر افراد شناخته شده است و معمولاً کودکان نیز آن را دوست دارند و از طعم لذیذ آن خوششان می آید، پوره تخم مرغ می باشد. در این غذای سبک و زودهضم وعده شام، تخم مرغ اصلی ترین ماده آن به شمار می‌رود؛ از این رو خاصیت فراوانی به سالاد بخشیده و ارزش آن را دوچندان کرده است.

از آنجا که در این پوره خوش طعم و لذیذ، تخم مرغ به صورت آب پز مورد استفاده قرار می گیرد، این غذا را می توان در ردیف سالم ترین وعده های غذایی که با تخم مرغ طبخ می شود، محسوب کرد.این غذا همچنین از غذاهای ساده با طبخی راحت نیز می باشد، نیاز به مواد غذایی زیادی ندارد و مواد آن به راحتی قابل تهیه است.برای خوش طعم کردن این پوره لذیذ، می توانید از چاشنی های معطر استفاده کنید؛ به طور معمول استفاده از پنیر پیتزا در این خوراکی خوشمزه، توصیه شده است.اگر بخواهید این غذا را با ترکیبات دیگری نیز به کار ببرید، می توانید از سبزیجات، سیب زمینی یا هویج، قارچ و… استفاده کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *