طرز تهیه پای سیب + تاریخچه پای سیب

پای سیب یکی از دسرها و شیرینی‌های معروف هست که دارای قدمت بسیار زیادی می‌باشد. این دسر خوشمزه را می‌توانید پس از درست کردن در عصر با خوانواده میل کنید. البته یاد داشتن طرز تهیه پای سیب هم خودش نوعی مهارت است و وقتی آن را درست کنید احساس خوبی خواهید داشت. در ادامه با […]

پای سیب یکی از دسرها و شیرینی‌های معروف هست که دارای قدمت بسیار زیادی می‌باشد. این دسر خوشمزه را می‌توانید پس از درست کردن در عصر با خوانواده میل کنید. البته یاد داشتن طرز تهیه پای سیب هم خودش نوعی مهارت است و وقتی آن را درست کنید احساس خوبی خواهید داشت. در ادامه با کافه مپ همراه باشید تا شما را با طرز تهیه پای سیب آشنا کنیم و علاوه بر آن خلاصه‌ای از تاریخچه و نحوه به وجود آمدن این دسر رو هم به شما ارائه کنیم.

تاریخچه پای سیب
تاریخچه پای سیب

تاریخچه پای سیب

پای سیب ایتدا مثل اکثر شیرینی‌های موجود در این دوره به عنوان یک غذا مورد استفاده قرار می‌گرفته است. در گذشته ساختار تنورها گلی بوده است و با قرار دادن هیزم در انتهای آن حرارت آن تامین می‌شده است. از این رو معمولا خوراکی‌ها و موادی که باید مورد پخت قرار می‌گرفتند بر روی یک صفحه قرار داده می‌شدند تا بر روی صفحه پخته شوند. این شیوه پخت باعث خشک‌شدن مواد از جمله گوشت می‌شد و گاها اتفاق می‌افتاد که سطح نزدیک صفحه پخته بوده است؛ اما داخل گوشت تا حدودی خام بوده است. پس از گذشت مدتی آشپزان به این نتیجه رسیدند که با استفاده از برگ پیچ کردن گوشت از سوختن گوشت جلوگیری کنند. این روش تا حدودی مشکل را حل کرد؛ اما طعم گوشت دچار تغییر می‌شد. پس از مدتی آشپزان به این نتیجه رسیدند که آرد رو با آب مخلوط کنند تا خمیر به وجود بیاید سپس گوشت را درون خمیر بپیچند و بپزند؛ پس از پخت نیز خمیر از دور گوشت باز می‌شود و محتویات داخلی خمیر مثل گوشت و سبزیجات مورد استفاده قرار می‌گرفت؛ البته خمیر جدا شده را هم به سوپ اضافه می‌کردند تا هم خمیر حیف نشود و هم غلظت سوپ بیشتر شود.
در آشپزی به خمیر پای سیب و یا کلا هر خمیری که داخلش چیزی قرار داده بشود، کراست گفته می‌شود و محتویات درون خمیر هم فیلینگ گفته می‌شود. بعد از مدت‌ها رومی‌ها برای اولین بار خمیر پای را با محتویات شیرین مثل سیب و یا انگور پر کردند و اولین شیرنی‌های پای را درست کردند. به مرور پای به اروپا منتقل شد و بسیار هم مورد محبوبیت قرار گرفت، پس از مدتی پای به آمریکا رفت و به گونه‌ای در آنجا محبوبیت پیدا کرد که پای سیب جزئی فرهنگ آمریکایی‌ها شد.

طرز تهیه پای سیب
طرز تهیه پای سیب

طرز تهیه پای سیب

در این مرحله ما فرض را بر این می‌گذاریم که شما برای اولین بار قصد دارید در خانه با یاد گرفتن طرز تهیه پای سیب این دسر را درست کنید. از این رو ابتدا دستور پخت ساده را بیان می‌کنیم تا شما گیج نشوید و بتوانید به آسانی یک پای سیب خوشمزه را تهیه کنید؛ سپس نکات خاص و حرفه‌ای که یک آشپز درجه یک باید بداند و در هر جایی نمی‌توانید پیدا کنید را برایتان گردآوری می‌کنیم تا بتوانید بهترین طرز تهیه پای سیب را داشته باشید.

مواد لازم

 • آرد: چهار صد گرم
 • نمک: نصف قاشق چایخوری
 • شکر: سه قاشق چایخوری
 • کره: دویست گرم
 • وانیل: نصف قاشق غذاخوری
 • سیب: به مقدار لازم
 • دارچین: یک چهارم قاشق غذا خوری
 • آب و یا شیر: هشت قاشق غذا خوری
 • شکر قهوه‌ای: سه قاشق غذا خوری
 • آبلیمو

وقت اشپزی

یک ظرف نسبتاً بزرگ بردارید و آرد، شکر، نمک و کره را در یک ظرف بریزید. سپس مواد را مقدار کمی ورز دهید و بعد آب را به آن اضافه کنید. پس از کمی ورز دادن خمیر شما درست می‌شود؛ سپس خمیر را به دو قسمت که یکی مقداری بزرگ‌تر باشد تقسیم کنید و آن‌ها را بر روی تخته بگزارید؛ با وردنه آن‌ها را پهن کنید و به شکل گرد در بیاورید. سایز خمیر باید حدود چهار سانتی‌متر از قطر ظرفی که انتخاب کردید بزرگ‌تر باشد؛ سپس خمیر را بر روی قالب پهن کنید و اضافه آن را برش دهید. حالا باید هر دو خمیر را درون یخچال قرار دهید؛ البته به همراه پلاستیک تا خمیر خوب استراحت کند. در طی یک ساعتی که خمیر در یخچال قرار دارد سیب‌هایتان را پوست بکنید و به حالت خلال سیب زمینی اما با ضخامت بیشتر برش دهید. سیب‌ها را در یک ظرف بزرگ بریزید و وانیل، آبلیمو، شکر، شکر قهوه‌ای و دارچین را به آن اضافه کنید و سیب‌ها را به گونه‌ای که خرد نشوند به خوبی با هم مخلوط کنید تا یک رنگ بشوند. سیب‌ها را درون یخچال قرار دهید و فر را بر روی دمای دویست درجه سانتی‌گراد تنظیم کنید.

بعد از یک ربع قالب را از یخچال خارج کنید و سیب‌ها را درون آن بریزید. قسمت دیگر خمیر را هم از یخچال بیرون بیاورید و پلاستیک آن را خارج کنید. خمیر را بر روی قالب قرار دهید و چند سوراخ بر روی آن ایجاد کنید. سپس تا طلایی شدن رنگ رویش آن را به مدت حدود چهل و پنج دقیقه در فر قرار دهید.

نکاتی برای پخت پای سیب

 • کره‌ای که با آن آرد را تهیه می‌کنید باید کاملاً سرد باشد. همانطور که می‌دانید کره از شیر تهیه می‌شود؛ در صورتی که کره در طی تمامی مراحل سرد نباشد باعث نرم شدن خمیر می‌شود و در نتیجه پای سیب شما تردی لازم را نخواهد داشت.

از یک غذا ساز و یا میکسر استفاده کنید، وقتی کره را به همراه آرد مخلوط می‌کنید مواد باید گلوله گلوله باشد و بیش از حد ورز داده نشود؛ در غیر این صورت خمیر لاستیکی خواهد شد که باز هم کیفیت کار رو پایین می‌آورد. اگر از مخلوط‌کن و یا غذا‌ساز استفاده می‌کنید. بهتر است که یک سره دستگاه را روشن نگه ندارید و هر چند ثانیه آن ره قطع و وصل بکنید.

آبی که می‌خواهید از آن برای تهیه خمیر استفاده کنید بهتر است کاملاً سرد باشد؛ از این رو بهتر چند تکه بزرگ یخ در آن بگزارید تا حداقل دمای صفر درجه سانتی‌گراد را داشته باشد، این کار هم به صورت غیر مستقیم برای سرد نگه داشتن کره‌ها استفاده می‌شود. اگر محیط آشپزخانه خیلی گرم هست مواد را در یخچال قرار دهید تا سرد شوند و کره گرم نشود و بعد دوباره ادامه کلر را از سر بگیرید.

همانطور که گفتیم مواد نباید بیش از اندازه مخلوط بشود. برای اینکه بدانید مواد دقیقاً کی به اندازه کافی مخلوط شده است، از روشی که در ادامه به شما می‌گوییم استفاده کنید. مقداری خمیر را بر دارید و آن را مقداری با دستتان فشار دهید اگر رد دانگشتانتان بر روی خمیر ماند یعنی شما به اندازه کافی خمیر را ورز داده‌اید.

خمیرها رو دو قسمت کنید روی رو کیسه فریزر مجزا آرد بپاشید و خمیرها را با وردنه روی آن‌ها پهن کنید. سپس آن‌ها را برای مدت حداقل یک ساعت در یخچال قرار دهید.

باید یک سیب خوب انتخاب و خریداری کنید. از سیب‌های پفکی شل و حجمی استفاده نکنید، سیب ترش و یا سیب گلی و یا هر سیب دیگری که بافت متراکم داشته باشد، استفاده کنید. بهتر است در پای سیب از شکر کمی استفاده کنید؛ از این رو هرچه سیب‌ها شیرین‌تر باشند مقدار نیاز شما به شکر کاهش پیدا می‌کند. اگر سیب شما به اندازه کافی شیرین هست استفاده از شکر قهوه‌ای کافی هست؛ اما اگر می‌بینید شیرینی لازم را ندارد بهتر است از شکر معمولی هم استفاده کنید.

بعد از مخلوط کردن سیب‌ها با شکر و دیگر مواد آن‌ها را در یک صافی قدرتی بدید و زیرش یک ظرف قرار بدید. سیب بعد از انجام مراحلی که گفته شد آب خواهد انداخت و اگر سیب‌ها را همینطوری درون خمیر پای سیب بریزید، خمیر ترد نخواهند ماند. آب جمع شده را پس از سی دقیقه جمع‌آوری کنید و نگهدارید. آب سیب را در یک شیر جوش بریزید و مقدار کمی نشاسته به آن اضافه کنید با شعله کم بر روی گاز بزارید تا آبان تبخیر بشود و غلیظ‌تر بشود.

سخن اخر

در این مطلب تاریخچه و طرز تهیه پای سیب را بررسی کردیم. این خوراکی خوشمزه، همانطور که گفتیم در اروپا و روم پخته می‌شده، حالا در تمام دنیا استفاده می‌شود. امیدواریم شما هم از این خوراکی رضایت کافی را داشته باشید و در کنار خانواده آن را میل کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *