غذاهای جنوبی معروف و خوشمزه

دريا نقش بزرگي در تامين خوراكي انسان ها دارد . براي مثال ما گاهي اوقات براي ناهار ماهي يا ميگو مي‌خوريم كه از دريا تهيه مي‌شود. در بخش قبل به بررسي محبوب‌ترين غذاهاي شمال كشور پرداختيم و حال امروز قصد داريم به بررسي محبوب‌ترين غذاهاي جنوب كشور بپردازيم، پس در اين بخش با ما همراه […]

دريا نقش بزرگي در تامين خوراكي انسان ها دارد . براي مثال ما گاهي اوقات براي ناهار ماهي يا ميگو مي‌خوريم كه از دريا تهيه مي‌شود. در بخش قبل به بررسي محبوب‌ترين غذاهاي شمال كشور پرداختيم و حال امروز قصد داريم به بررسي محبوب‌ترين غذاهاي جنوب كشور بپردازيم، پس در اين بخش با ما همراه باشيد تا شما را با اين غذاها و طريقه پخت آنها بيشتر آشنا كنيم.

قليه ماهي

به جرات مي‌توان گفت كه قليه ماهي از محبوب‌ترين غذاهاي جنوبي است. اين غذا كه غذاي محلي استان خوزستان است خورشتي سنتي است كه ماهي، رب انار، سبزي قيله همانند شنبليله و گشنيز، پياز، فلفل، نمك، تمبرهندي، روغن، زردچوبه و سير درست مي‌شود و در اكثر اوقات طعمي تند دارد و معمولا به همراه برنج سرو مي‌شود.

ماهي صبور

اين غذا نيز از غذاهاي محبوب استان خوزستان است و پخت آن به اين شكل است كه موادي همچون سبزي ماهي، تمبر هندي، رب، فلفل سياه، نمك، سير و پياز را تركيب مي‌كنند و به روي شكم ماهي مي‌ريزند سپس ماهي را به روي آتش كباب مي‌كنند و همين كباب كردن باعث مي‌شود اين غذا از هرگونه روغن آري بوده و بي‌ضرر است. آن را معمولا با نان و گاهي نيز با سبزي پلو سرو مي‌كنند. نكته جالب توجه درمورد اين غذا وجود تعداد فراوان استخوان‌هاي ريز در آن است كه نبايد در حين غذا خوردن به آنها توجه كنيد.

فلافل

يكي ديگر از غذاهاي محبوب جنوب كشور كه شايد همه حداقل يكبار آن را امتحان كرده‌ايم فلافل است. اين غذا بسيار مغذي و مفيد است زيرا ماده‌ي اصلي آن نخود است و از هرگونه گوشت آري است، همچنين از ديگر مواد اصلي آن مي‌توان به تخم‌مرغ، فلفل قرمز، ارده لپه، سيب‌زميني، انواع سبزيجات خشك و ….. اشاره كرد. نكته ججالب آن اين است كه فلافل غذاي محلي استان خوزستان بوده ولي با اين حال در سراسر ايران پرطرفدار است.

سمبوسه

سمبوسه نيز از غذاهاي استان خوزستان بوده كه در تمام نقاط ايران طرفدار دارد و علت محبوبيت زياد آن ميان جنوبي ها تندي بيش از حد آن است. براي پخت اين غذا كافي است مخلفاتي شامل گوشت، سبزيجات معطر، اويه و سيب زميني را كه از قبل آماده كرده‌ايد برروي نان لواش بريزيد و نان را به شكل مثلثي بپيچيد و آن را در ماهيتابه سرخ كنيد. اگر شما از سيب زميني خوشتان نمي‌آيد اين غذا را به شما پيشنهاد نمي‌كنيم زيرا شامل مقدار بسيار زيادي سيب زميني است.

سمبوسه
سمبوسه یکی از غذا های معروف جنوب

اوپيوزي

اوپيوزي در واقع همان اشكنه اما از نوع دزفولي است و دليل محبوبيت آن ميان جنوبي‌ها طعم بسيار عالي و زمان بسيار كمي است كه بايد براي پخت اين غذا صرف شود. غذايي بسيار مقوي و مفيد كه گردو، شكر، زردچوبه، رب انار، پياز، تخم‌مرغ، نمك، فلفل، نان خشك مواد اصلي آن را تشكيل مي‌دهند. پخت آن به اينگونه است كه يك پياز را خرد مي‌كنند و در روغن تفت مي‌دهند و در ادامه زردچوبه، نمك و فلفل را به آن اضافه مي‌كنند و در ادامه در آن 2 ليوان آب مي‌ريزند و در انتها نان‌هاي خشكي كه از قبل خرد شده‌است را به آن اضافه كرده و اجازه مي‌دهند تا برروي حرارت كم بپزد.

خرچنگ يا سينگو

اين غذا نيز از غذاهاي دريايي محبوب مردم جنوب كشورمان است كه روش‌هاي متنوعي براي طبخ آن وجود دارد كه متداول‌ترين روش آن به اينگونه است كه خرچنگ را در قابلمه و آب پز مي‌كنند و پس از پخت كامل آن گوشت‌هاي سفيد آن را كه در چنگك‌هايش نيز وجود دارد از آن جدا مي‌كنند و پس از افزودن كمي ادويه به آن، آن را در روغن سرخ مي‌كنند و به همراه برنج سرو مي‌كنند. اگر مي‌خواهيد كه خرچنگ شكل خود را حفظ كند پس از جدا كردن شاخك‌هايش نخي به دور خرچنگ بپيچيد تا در حين پختن اجزاي آن از هم جدا نشود.

پوديني كوسه

همانطور كه شايد  بعضي از شما بدانيد يكي از ماهي‌هايي كه صيادان در جنوب صيد مي‌كنند كوسه است و يكي از محبوبترين و گرانترين غذاهايي كه با كوسه درست مي‌شوند پوديني كوسه است كه هم با برنج و هم ساندويچي سرو مي‌شود. طريقه پخت آن بدين شكل است كه ابتدا گوشت كوسه را با كمي نمك و زردچوبه و مقداري آب پر مي‌كنند و پس از پخته شدن به وسيله يك توري سيمي آن را فشار مي‌دهند تا آب درون آن كاملا تخليه شود. در مرحله بعد پوست و غضروف را از گوشت جدا كرده و گوشت كوسه را خرد و به همراه سير فراوان، گوجه، پودر ليمو، سبزيجات معطر و پياز در مقدار كمي روغن سرخ مي‌كنند. اگر از غذاهاي دريايي لذت مي‌بريد به شما پيشنهاد مي‌كنيم كه حتما اين غذاي لذيذ را امتحان كنيد.

ماهي مركب (انكاس)

ماهي مركب از گروه هشت‌پايان است و معمولا در جنوب طبخ نمي‌شود و اكثر آنها صادر مي‌شوند به همين علت تنها تعداد محدودي از رستوران‌هاي جنوب كشور اين غذا را سرو مي‌كنند. اين غذا همانند ماهي جزو گوشت‌هاي سفيد بوده و بي استخوان است؛ اين غذا همانند ساير ماهي‌ها پخته مي‌شود با اين تفاوت كه در ابتدا گوشت‌ها را به شكل مكعبي خرد مي‌كنند. غذايي خوشمزه كه در كنار برنج سرو مي‌شود و نام ديگر آن انكاس است.

مهياوه (سوراغ)

نوعي سس قرمز رنگ است كه رنگ خود را از خاك سرخ جزيره هرمز دارد. پخت اين غذا بدين صورت است كه يك نوع ماهي به نام تومو كه نوعي ساردين است را در آفتاب خشك و سپس پودر مي‌كنند و در ادامه خاك قرمز را برروي آن مي‌ريزند تا املاح مفيد خاك وارد ماهي‌ها شود. در ادامه زردچوبه و فلفل و خردل را با هم مخلوط و در آب مي‌ريزند و سپس اين سس را در ظروف بزرگ همانند خمره يا ظرف هاي سوراخ دار (كه نام اين سس به همين علت است) مي‌ريزند و در آفتاب قرار مي‌دهند تا آب آن گرفته شود و در آخر از آن به عنوان چاشني تمام غذاهاي خود استفاده مي‌كنند و حتي گاهي آن را با نان ميل مي‌كنند.

مهیاوه یک نان سنتی خوشمزه جنوبی
مهیاوه یا سوراغ یک نان سنتی خوشمزه جنوبی

دال عدس

نوعي غذاي جنوبي و سرشار از بتاكاروتن كه براي قوه بينايي و سيستم ايمني بدن و همچنين تقويت حافظه بسيار مفيد است؛ طريقه پخت آن نيز به اين صورت بوده كه عدس هارا پس از پاك كردن و شستشو به همراه سيب زميني و 2 يا 3 ليوان آب مي‌پزند و در ادامه به آن سير و پياز و رب گوجه فرنگي را اضافه مي‌كنند؛ در مرحله بعد تمبر هندي را از صافي رد كرده و به آن ها اضافه مي‌كنند و تمام اين مواد را به عدس و سيب زميني كه در ابتدا پخته بودند اضافه كرده و اجازه مي‌دهن كه آب غذا كاملا تبخيذ شود. حال وقت لذت بردن از طعم بي‌نظير اين غذاي مفيد است.

هواري

يكي از غذاهای معروف و اصيل استان هرمزگان است. اين غذا تركيبي از ماهي و سبزيجات و برنج بوده و پختي بسيار ساده دارد؛ به اين منظور تنها كافيست پياز، شويد، شنبليله، گشنيز، سير و ماهي را به خوبي سرخ مي‌كنند و در ادامه برنج را به آنها اضافه مي‌كنند؛ به همين سادگي.

شايد به جرات مي‌توان سوسيس بندري را يكي از خوش‌طعم ترين و ساده ترين غذاهاي جنوبي دانست كه روش درست كردن آن نيازي به توضيح ندارد و در واقع اين غذا تركيبي از سوسيس و سيب زميني و مخلفات است كه گاهي به صورت خوراك و گاهي به صورت ساندويچي سرو مي‌شود.

همانطور كه تا اين لحظه متوجه شده‌ايد مجاورت ايران با درياي خليج فارس تاثير زيادي برروي خوراك مردم جنوب كشور داشته و در اكثر غذاهاي محلي آنها ماهي وجود دارد اما علاوه بر آن غذاهايي مخصوص آب‌و‌هواي خود را نيز دارند كهع فاقد ماهي است كه در اين مقاله به بررسي تمام آنها پرداختيم و اميدواريم كه براي شما مفيد واقع شده باشد.

 

3 comments

 1. BrianBop

  You’ve one of the greatest internet websites.

  0
 2. BrianBop

  Great looking site. Assume you did a bunch of your very own coding.

  0
 3. Jamesjam

  Maintain the great job and bringing in the crowd!

  0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *